Adesso Türkiye, NBT Büyüme Odaklı Pazarlama Servisleri ile Nasıl Başarılı Bir Potansiyel Müşteri Yaratma Stratejisi Uyguladı?

Icon

adesso Türkiye

2013 yılında kurulan adesso Türkiye, Almanca konuşulan pazarların önde gelen BT sağlayıcılarından biri olan adesso AG'nin yüzde yüz iştirakidir. adesso Türkiye, hem danışmanlık hem de özelleştirilmiş yazılım geliştirme hizmetleriyle şirketlerin temel iş süreçlerine odaklanmaktadır.

Almanca konuşulan pazarların yanı sıra Türkiye için de dijital çözümler yaratan 260'ı aşkın çalışanıyla şirket, müşterilerine “Interaction Room” Metodolojisi ve Kullanıcı Deneyimi/Kullanıcı Arayüzü (UX/UI) Danışmanlığı sunuyor.

Hedefler

adesso Türkiye, pazarlama faaliyetlerinden elde ettiği nitelikli lead’i (potansiyel müşteri) artırmanın yanı sıra mevcut müşteri tabanını korumayı hedefliyordu.

Bunun için şirketin, her sürecin bir diğeriyle bağlantılı olduğu, kolayca izlendiği, ölçüldüğü ve optimize edildiği uçtan uca bir büyüme odaklı pazarlama planı uygulaması gerekiyordu.

Çözüm

adesso Türkiye, geleneksel işletmeleri çevik yöntemler benimseyerek dijital işletmelere dönüştürme odağı doğrultusunda, genel hedeflerine ulaşmak için doğru dijital araçlara ihtiyaç duyuyordu.

Bunun için şirketin, her sürecin bir diğeriyle bağlantılı olduğu, kolayca izlendiği, ölçüldüğü ve optimize edildiği uçtan uca bir büyüme odaklı pazarlama planı uygulaması gerekiyordu.

Yöntem

NBT (Next Big Thing) Türkiye olarak uzmanlık alanımız, ekibimiz ve Marketing Machine platformumuzla birlikte başarılı bir büyüme odaklı pazarlama stratejisi oluşturmak ve uygulamak.

Büyüme ekibimiz stratejiyi oluştururken, Marketing Machine platformu her süreci bir sonrakine bağlar ve kullanıcıların büyük ölçekli verileri bile sürekli takip etmesine olanak sağlar.

adesso Türkiye’ye sunduğumuz Büyüme Odaklı Pazarlama çözümünün her adımında Marketing Machine platformunu kullandık.

1. Aşama: Büyüme Odaklı Pazarlama Analizi

Önce adesso Türkiye ekibiyle birlikte bir “Büyüme Odaklı Pazarlama Analizi” yaptık:

  • Firma içi analiz: 4P'yi kapsar -Product (Ürün) Price (Fiyat) Place (Dağıtım) Promotion (Tanıtım/Tutundurma)
  • Rakip analizi: 4P'yi kapsar
  • Mevcut ve potansiyel müşteri içgörüleri

Bu adımın sonunda ürün ve hizmetleri detaylı bir şekilde tanımlayarak adesso Türkiye’nin marka konumlandırmasının net bir resmini çıkardık.

2. Aşama: Büyüme Odaklı Pazarlama Stratejisi Geliştirme ve Funnel'ları Oluşturma

Ürünler, hizmetler ve konumlandırma belirlendikten sonra büyüme odaklı pazarlama ekibimiz şunları gerçekleştirdi:

  • Personalar oluşturuldu ve her ürün için hedef ve zorluklar belirlendi
  • Her kişiye ve ürüne göre Growth Funnel'lar (Büyüme Hunileri) oluşturuldu
  • Her funnel için Hedeflenen Metrikler tanımlandı

3. Aşama: Funnel Bazlı Planlama

Marketing Machine platformunda, 4 büyüme alanında taktik üretiyoruz: Reach/Attract, Engage/Convert, Nurture/Close, Retain/Grow.

Bu aşamada, ilgili Growth Funnel’lar ve personalara göre yapılacak pazarlama eylemlerini belirlediğimiz Büyüme Odaklı Pazarlama Planları ve Büyüme Taktikleri oluşturduk.

Taktikleri oluşturduktan sonra, her taktik için Hedeflenen Metrikleri ve Growth Funnel alanlarını belirledik.

4. Aşama: Büyüme Odaklı Pazarlama Faaliyetleri Yönetimi - Sürekli İzleme, Ölçme ve Optimize Etme Süreci

Marketing Machine; verileri ilişkilendiren, birbirine bağlayan ve kullanıcılara her aşamada faydalı bilgiler sağlayan yapay zeka tabanlı bir platformdur. adesso Türkiye, bu teknolojiyi tek bir panel üzerinden tüm müşteri yolculuğunu (örneğin, kaç ziyaretçinin lead’e dönüştüğü, kaç lead’in nitelikli olduğu veya müşteri haline geldiği) izlemek için kullandı.

Ayrıca Marketing Machine, adesso Türkiye'nin tüm aktif funnel’ları Ürün/Çözüm, Persona veya Landing Sayfası’na göre karşılaştırmasına ve hangi funnel’ın daha iyi çalıştığını görmesine olanak verdi. Bu da şirketin içgörülere göre taktikleri optimize etmesini sağladı.

Sonuçlar

Trafik ve Farkındalık Oluşturuldu, Nitelikli Potansiyel Müşteri Arttırıldı ve Müşteriyi Elde Tutma Oranları İyileştirildi:

NBT büyüme odaklı pazarlama ekibi tarafından oluşturulan büyüme stratejisi ve planı, adesso Türkiye’nin hem potansiyel müşterileriyle anlamlı bir iletişim kurmasını ve daha alakalı potansiyel müşteriler oluşturmasını hem de mevcut müşterilerini çeşitli pazarlama faaliyetleriyle elde tutmasını sağladı.

Yatırım Getirisi (ROI) Maksimuma Çıkarıldı:

Gelişmiş Growth Funnel raporumuz, adesso Türkiye'nin her bir funnel, konumlandırma veya persona için çeşitli ölçümleri tek bir panelden izlemesine ve karşılaştırmasına izin verdi. Bu da adesso Türkiye'nin pazarlama bütçesini düzenlemesini, hangi funnel ve kampanyaların en iyi sonucu verdiğine karar vermesini ve pazarlama stratejilerini buna göre optimize etmesini sağladı.

Uçtan uca pazarlama operasyonlarımızı çevik bir şekilde yineleyebilmemiz bizim için çok önemliydi. Marketing Machine, bunun için gerçekten mükemmel bir platform. NBT ekibine günlük operasyonlardaki destekleri ve bize önerdikleri büyüme taktikleri için de ayrıca teşekkür ederiz.

Icon
Duygu Bulum
adesso Türkiye Pazarlama İletişimi Müdürü
Ofislerimiz

LONDRA

Parkshot House, 5 Kew Road, Richmond, London, Greater London, TW9 2PR

İSTANBUL

19 Mayıs Mah. İnönü Cad. Tever Apt. No:85 4/10 Kozyatağı, Kadıköy

MİAMİ

333 SE 2nd Ave, Suite 2000, Miami, FL 33131

MİLAN

Zona Carrobbio, Via Santa Maria Valle, 3, 20123 Milano MI, Italy