KARİYER

Dijital Pazarlama Alanında Çalışmak için Hangi Niteliklere Sahip Olmalısınız?

Icon
Yagmur Nur Dolek
20/10/2020
               

Sürekli bir değişim içinde olan dijital pazarlama sektörü, her yıl inovasyonlar, teknolojiler ve yenilikçi konseptler eşliğinde yeni dijital oyun alanları yaratıyor. Pandeminin geleneksel satın alma davranışlarını değiştirmesi ile de bu yeni oyun alanlarına ve değişikliklere adapte olmak hiç olmadığı kadar önem taşımaya başladı. Bu nedenle, bir dijital pazarlama uzmanı sürekli güncel kalmak ve kendini geliştirmek zorundadır. Bununla birlikte, kesinlikle öğrenmeniz gereken temel dijital pazarlama yetenekleri ve yetkinlikleri tabii ki vardır – bu temel bilgi ve becerileri kavradığınız zaman dijital pazarlama kariyerine başarılı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Dijital pazarlamanın keyifli, heyecan verici ve hızlı gelişen dünyasında başarılı bir kariyere adım atmanızı sağlayacak becerileri nasıl geliştirebileceğinizi sizin için derledik.

Dijital Pazarlama Alanında Aranan Nitelikler

Dijital pazarlama alanında uzman olmak için net bir yol haritası sunmak mümkün olmasa da, çoğu şirket hem bu alanda yetkinliklerinizi sorgularken hem de sektörde bilinirliği yüksek olan kurumların diijital pazarlama sertifikasyonlarını dikkate alıyor.  

Digital Marketing Institute (DMI) gibi sektörün tanınan kurumlarından dijital pazarlama sertifikası (digital marketing certificate) gibi alabileceğiniz sertifikasyonlar, kariyerinize ideal bir başlangıç yapmak için ihtiyacınız olan temel becerileri edinmenize yardımcı olur. Kaliteli bir dijital pazarlama kursu (digital marketing kursu) ile dijital pazarlamanın temel ilkeleri ve çalışma alanlarını kavrayarak, bir işletmeninin temel dijital pazarlama stratejisini kurabilir ve şirketinize fayda sağlayabilirsiniz.

Temel yetkinliklere sahip olmanız, bir işletmenin tüm dijital pazarlama stratejisini tek başına yönetmeniz gerektiği anlamına da gelmez. İlgi alanlarınız, geçmiş tecrübeleriniz ya da eğitminize bağlı olarak dijital pazarlamanın aşağıda listelediğimiz belli başlı bazı alanlarına da odaklanabilirsiniz:

  • Sosyal medya pazarlaması
  • Sosyal satış 
  • Dijital strateji ve planlama
  • İçerik pazarlaması
  • E-posta pazarlaması

Bir şirketin tüm dijital pazarlama stratejisini yöneten bir konumda olmak isterseniz dijital pazarlamadaki büyük resme odaklanan ve tüm dijital kanalları kapsayan kapsamlı bir dijital pazarlama eğitimi (digital marketing eğitimi) alabilirsiniz. Ya da sosyal medya platformlarına merak duyuyorsanız sosyal medya pazarlaması, daha teknik ve analitik çalışmalar için SEO & SEM, veya daha yaratıcı işleri için içerik pazarlaması gibi dijital pazarlamanın ve büyüme odaklı pazarlamanın (growth marketing) belirli alanlarına odaklanan sosyal medya yönetimi eğitimi veya dijital reklamcılık eğitimi gibi spesifik eğitimler ile de kendinize kariyer fırsatları yaratabilirsiniz.

Her halükarda dijital pazarlama kariyerine yeni adım atan herkes gibi sürekli öğrenmeye ve gelişmeye açık olmalısınız. Böylece siz kendi potansiyelinizden sonuna kadar istifade ederken daha fazla marka ve şirketin dikkatini üzerinize çekebilir ve onların tercih ettiği profesyonel olabilirsiniz.

Kişisel Başarılarınızı Göz Önünde Bulundurun

Profesyonel anlamda sahip olduğunuz dijital pazarlama tecrübelerinizin yanı sıra, eğitim ve sertifikalar ile bilgi ve yetkinliğinizi artırarak büyük bir rekabet avantajı elde edebilirsiniz. Böylece dijital pazarlama alanında kariyer basamaklarını hızla tırmanmak için farkınızı ortaya koyarak fırsatlar yaratabilirsiniz.

Son dönemlerde yapılan bir araştırmaya göre, sektör uzmanlarının %60’ı, her geçen gün daha fazla işverenin diplomadan ziyade yetenek ve becerilere dayalı işe alımlara odaklanmaya başladıklarını ve bu stratejiyle devam edeceklerini düşünüyor.

Bu noktada öğrenme hızınıza ve takviminize göre öğrenme imkanı bulabileceğiniz online eğitimlerle kapsamlı dijital pazarlama bilgi ve becerileri edinebilir veya mevcut bilgilerinizi pekiştirebilir ve de uzmanlığınızı sertifika ile taçlandırabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bu eğitimler ve sertifikasyonlar işe alınma ve tercih edilme şansınızı artırmaya yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda, sektörel yayınları düzenli olarak okuyup seminer, workshop, webinar ve diğer sektör bağlantılı etkinliklere katılarak dijital pazarlama dünyasındaki en son trendleri, değişimleri takip ederek bilgi ve becerilerinizin güncel tutmak size başarılı ve kalıcı bir kariyer inşa etme fırsatı sunacaktır.

“Bugünün dijital dünyasının hareketliliği, her gün yeni keşifler yapmaktan başka bir çözüm yolu sunmuyor. Rakiplerinizin önüne geçmek için sahip olmanız gereken tek sürdürülebilir avantaj, çeviklik.” – Frank D’Souza, CEO, Cognizant

Sonuç

Markalar ve şirketler, sürekli değişen ve yeniliklere açık dijital pazarlama dünyasında  başarılı olabilmek için yenilikçi, etkin ve gelişime açık yeteneklerin peşinden koşuyorlar. Siz de rekabet avantajı elde etmek ve kendinize dijital dünyada kariyer fırsatları yaratmak için kendinizi geliştirmeye odaklanmalı ve uzmanlık alanlarınızı genişletmelisiniz.

Bu bağlamda, sektörde bilinen saygın kurumlardan alacağınız dijital pazarlama eğitimleri, kariyerinizi zirveye taşımanıza yardımcı bir unsur olarak CV’nizde yerini almış olacaktır.

Dijital Pazarlama alanında mevcut online eğitimlerden biri olan Digital Marketing Institute (DMI) Sertifikasyonu, diğerlerinden farklı olarak dünyadaki en çok tercih edilen ve global çapta tek geçerli sertifika programıdır. DMI PRO eğitiminin kariyerinizi nasıl şekillendireceğini detaylı olarak incelemek için broşürümüzü buradan indirebilirsiniz.

Orijinal makale: https://digitalmarketinginstitute.com/blog/what-qualifications-do-you-need-for-a-digital-marketing-job

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.