KARİYER

Dijital Pazarlama Alanında Nasıl Bir İş Sahibi Olurum?

Icon
Asena Atilla Saunders
20/10/2020
               

Dijital pazarlama alanına ilgi duysanız bile kariyerinizin başlangıcında değilseniz, bu alanda kariyerinize yeni bir yön vermek için geç kaldığınızı düşünebilirsiniz. Ya da değişiklik yapmak için gereken eğitimleri almak size korkutucu geliyor olabilir.  Bu konuda yapılan çalışmalara göre, yetişkinler çalışma hayatları boyunca farklı farklı nedenlerden ötürü kariyerlerini üç ila yedi kez aralığında değiştiriyor. Bu da bize kariyer değiştirmek için asla geç kalınmadığını gösteriyor.

Şu anda, dünya çapında önemli bir dijital beceri açığı mevcut. Bu açık, sizin ihtiyaç duyduğunuz o itekleme olabilir çünkü doğru yetkinlikleri kazanma arzunuz, heyecanınız ve azminiz varsa, bu açığı doğru değerlendirdiğiniz taktirde dijital pazarlamada sürekli kendinizi geliştirebileceğiniz, ödüllendirici ve verimli bir kariyere sahip olabilirsiniz.

Profesyonel yaşamınıza dijital pazarlama alanında devam etmeyi düşünüyorsanız, ne yapacağınızı ve nereden başlayacağınızı öğrenmek bile zorlayıcı olabilir. Bu sebeple size en iyi başlangıcı yapabilmeniz için bir liste derledik. 

En Temel Bilgileri Öğrenmekle Başlayın

Yeni bir şeyleri öğrenme fikri, özellikle belli bir yaştan sonra, insanlara korkutucu gelebilir. Bu nedenle size en iyi dijital pazarlama eğitimini (digital marketing eğitimi) sunacak platformları bulmanız gerekir. 

Sosyal medya alanında mı kariyer inşaa etmek istiyorsunuz? Sosyal medya yönetimi eğitimi alın. İşin reklamcılık kısmı mı sizi cezbediyor? Dijital reklamcılık eğitimi alın. Gerekenleri öğrenmek için az bir vaktiniz mi var? İstediğiniz yerden online dijital pazarlama eğitimi alın.

Fakat, dijital pazarlama alanında bir kariyer sahibi olabilmek için ve eğer tamamıyla yeni iseniz neyi sevip sevmediğinizi de çözebilmeniz için ilk yapmanız gereken temel dijital pazarlama bilgisi ve becerilerine sahip olmaktır. Temel becerileri elde ettikten sonra pratik yaparak kendinizi geliştirebilir, ilerlemek istediğiniz alanı seçebilir ve gerek eğitimlerle gerek kendiniz iş üstünde pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunun için incelemeniz gereken temel alanlar şunlardır:

 • Google Analytics (GA) ve PPC (pay-per-click) kavramları ve çalışma prensipleri
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ilkeleri ve çalışma prensipleri
 • İçerik oluştururken dikkat edilmesi gereken konular
 • İçerik pazarlaması ve sosyal medya pazarlamasının temel kavramları

Sektörü Takip Edin

Dijital pazarlama alanında her zaman değişime ayak uydurmalısınız. Sektördeki yenilikler, teknolojideki gelişmeler, platformlardaki güncellemeler ve tüketicilerin satın alma davranışlarının gösterdiği değişiklikler sizi sürekli değişime adapte olmaya mecbur bırakır. Bu yüzden dijital pazarlama alanında başarılı bir kariyere sahip olmak için dijital becerilere ek olarak, sürekli gelişen bu sektördeki son trendleri sıkı bir şekilde takip edip gelişmelere hakim olmak da önemlidir. Örneğin, bu yayınları okumak size yardımcı olacaktır:

 • The MOZ Blog
 • The Social Media Examiner
 • HubSpot
 • Neil Patel’in resmi bloğu

Pratikte Deneyim Kazanın

Dijital pazarlamadaki ilk işinize başlamadan önce, pratikte deneyim kazanmak kendinize olan güveni artırmakla beraber aynı zamanda sizi potansiyel işverenler için çok daha çekici hale getirecektir. Gerekli dijital pazarlama kursu (digital marketing kursu) eğitimlerini aldıktan sonra başarı için ihtiyacınız olan pratik deneyimi elde etmek için, aşağıdaki uygulamalarla becerilerinizi geliştirebilirsiniz:

 • Çevrenizde kendi markası olan aile bireyleri ve arkadaşlarınıza, dijital pazarlama alanında ücretsiz olarak destek verebilirsiniz. Web sitelerine ürün veya hizmetlerini tanıtan SEO uyumlu bir içerik ya da sosyal medya hesapları için ilgi çekici bir gönderi üretebilirsiniz. Bu sayede hem deneyim kazanırsınız, hem de kariyeriniz için referans elde etmiş olursunuz.
 • Potansiyel işverenlere içerik yazma becerilerinizi veya niş endüstri bilginizi göstermek için kişisel blog yazmaya başlayabilir veya ilgili bloglara misafir yazar olarak katkıda bulunabilirsiniz. Bu, potansiyel işverenlerin dijital pazarlamacılarda aradığı iki önemli özellik olan dijital pazarlama alanındaki heyecanınızı ve proaktif yaklaşımınızı gösterecektir.
 • Sosyal medyada ilgili mecralarda aktif olarak düşüncelerinizi ve içeriklerinizi sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla düzenli olarak paylaşarak uzmanlığınızı diğer profesyonellere gösterme şansına sahip olursunuz. Unutmayın ki tüm dijital varlığınızı, aldığınız dijital medya eğitimini sergileyebileceğiniz ve potansiyelinizi konuşturmanızı sağlayan bir portföye çevirmek sizin elinizde.

Gerçek Anlamda Kalifiye Olun

Kuşkusuz dijital pazarlamanın temel kavramları hakkında, güvenilir bir kaynaktan derinlemesine bilgi sahibi olabilmek ve bu sürede bunları pratikte uygulayabilmek bu süreçte uygulayabileceğiniz en doğru yol. Bu izlediğiniz yolu da bir dijital pazarlama sertifikası (digital marketing certificate) ile belgelemeniz oldukça önemlidir. Bunun için içerikleri sektörün önde gelen liderleri tarafından oluşturulan ve uluslararası alanda geçerliliğe sahip Digital Marketing Institute (DMI) Dijital Pazarlama Eğitim ve Sertifikasyonları’na göz atabilirsiniz.

DMI dijital pazarlama eğitimleri (digital marketing eğitimi) dijital pazarlamanın farklı farklı alanlarından istediğiniz alanında uzmanlaşmanızı sağlar. DMI’ın size en uygun eğitimini seçerek, eğitim sonrasında becerilerinizi ve bilginizi kanıtlayan bir sertifika kazanacak ve aynı zamanda eşsiz kaynaklara ve 55.000’den fazla üyeye sahip DMI Networkünde bulunan diğer profesyonellere erişim sağlayacaksınız.

Kariyer değiştirmek azim ve bağlılık gerektiren büyük bir karardır. Dijital pazarlamaya girmek için gereken beceri, kendine güven ve bilgiyi kazanmak ilk başta zor olabilir, ancak bu ilk adımları attığınızda kısa sürede ne kadar ödüllendirici bir kariyer olduğunun farkına varacaksınız.

Dijital Pazarlamada kariyerinizi uluslararası alana taşımak için ilk adımı atın!

DMI Eğitimleri broşürlerini indirin.

Orijinal makale: https://digitalmarketinginstitute.com/blog/how-do-i-get-a-digital-marketing-job-careers

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.