Büyüme Odaklı Pazarlama Eğitimi
Başarısı Kanıtlanmış Metodolojimiz, Uygulamalı Yaklaşımımız ve Dijital Pazarlama Platformumuz aracılığı ile: Büyüme Odaklı ve Dijital Pazarlama Eğitimi.

Büyüme Odaklı Pazarlama (Growth-Driven Marketing) kohortlarımızdan birine katılın, eğitim ve atölyelerimizle etkin bir Büyüme Odaklı ve Dijital Pazarlama stratejisi oluşturma ve yönetimini uygulamalı olarak öğrenin.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Growth Marketing Bootcamp Kimler İçin Tasarlandı?

Startup - Scaleup Kurucuları ve Ekipleri

Hızlandırma Programları ve VC Ekipleri, Startup'ları ve Mezunları

Kurumsal Firmaların Pazarlama, satış ve Ürün Ekipleri

Ajanslar
Sizi Nasıl Bir Deneyim Bekliyor?

Büyüme Odaklı Pazarlama Platformu Üzerinden Sınıf İçi Atölye Çalışmaları

Büyüme Odaklı Pazarlama eğitimlerimiz; içerisinde sürekli öğrenim ve pratik yapma imkanı sağlayan Büyüme Odaklı Pazarlama Platformunu kurduğumuz, ve platform aracılığıyla tüm öğrenme materyallerini sunduğumuz atölye çalışmalarımızla başlıyor.

Sınıf içi atölyelerimiz 3 bölümden oluşuyor;

1- Büyüme Stratejisi Oluşturma:

Eğitimlerimizin bu bacağında aşağıdaki konuları ele alıyoruz:

Büyüme Odaklı Pazarlama Analizleri

– Firma içi analizler
– Rakip analizi yöntemleri
– Müşteri analizi yöntemleri

Büyüme Odaklı Pazarlama stratejisi oluşturma

– Persona oluşturma
– Marka Konumlandırma ve Değer Önerisi geliştirme
– Büyüme Hunisi (Growth Funnel) mimarisi oluşturma
– Kritik “Büyüme Metrikleri”ni belirleyerek “Hedef” tanımlama

2- Büyüme Odaklı Pazarlama Planı Oluşturma

Bu bölümde; Büyüme Odaklı Pazarlama Platformu üzerinden aşağıdaki pazarlama planlarını nasıl oluşturabileceğinizi gösteriyoruz

Websitesi/Uygulama Etkileşim planları,
İçerik Pazarlaması planları,
Email Pazarlaması planları,
Sosyal Medya planları,
Satın Alınmış (Paid) Medya – PPC planları,
Kazanılmış (Earned) Medya planları.

Büyüme odaklı pazarlama planlarını oluştururken, hali hazırda Büyüme Odaklı Pazarlama Platformumuz içinde yer alan, başarısı kanıtlanmış ve önerdiğimiz Dört Büyüme Alanı’na özel Büyüme Taktiklerini kullanabilirsiniz;

Reach/Attract: Marka oluşturma, marka bilinirliği ve marka itibarı yaratma taktikleri bu alanda yer alır. Bu taktiklerin temel amacı ziyaretçi kazanmaktır.
Engage/Convert: Potansiyel müşteri sağlama taktikleri bu alanda yer alır. Pazarlama faaliyetleri aracılığıyla müşteri kazanımı sağlıyorsanız, burdaki taktiklerin temel amacı ziyaretçileri müşterilere dönüştürmektir. Online satışla kazanç sağladığınız bir iş modelinde kullanacağınız taktikler ise, müşteri / gelir yaratma hedeflerine göre olacaktır.
Nurture/Close: Bu alandaki amaç, müşteriyi beslemek ve müşteri kazanımı olduğundan oluşturulacak taktikler, potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürme faaliyetleri içindir.
Retain/Grow: Mevcut müşterileri elde tutma, mevcut müşteriler aracılığıyla yeni müşteri kazanımı ve gelir elde etme taktikleri bu alanda yer alır.

3- Büyüme Stratejisini Raporlarla Takip Etme

Atölyemizin bu bölümünde, aşağıdaki raporlardan nasıl içgörü elde edeceğinizi ve bu raporları kullanarak büyümeyi nasıl takip edeceğinizi anlatıyoruz:
Genel Trafik Metrikleri – Websitesi ziyaretçilerinin hangi kaynaklardan geldiğininin analizi
Sosyal Medya Metrikleri – Sosyal medya erişim ve etkileşim metriklerinin analizi
Google Organic Arama Metrikleri – Her anahtar kelime (keyword) ve landing sayfası için gösterim ve trafik metriklerinin analizi
SEO Audit ve Keyword Raporları – Web sitesi denetim raporu ve rakipler arasında anahtar kelime sıralaması raporlarının analizi
Satın Alınmış Meyda Metrikleri – Ücretli kampanyalarla ilgili gösterim, tıklama ve dönüşüm ölçümlerinin analizi
Email Pazarlaması Metrikleri – Email kampanya metriklerinin ölçümü
Dönüşüm Analizi – Websitesindeki dönüşüm kaynaklarının analizi
Potansiyel Müşteri ve Müşteri Edinimi Raporları – Büyüme hunileri, persona, ürün, landing sayfası, kaynak, ülke, kampanya, potansiyel müşteri edinme durumu ve potansiyel müşteri kalitesi bazında elde edilen müşteri kazanımı ve satış hacimleri analizleri
Büyüme Hunileri (Growth Funnel) Raporları – Büyüme hunilerinin performansını marka konumlaması, landing sayfası, kaynak ve ülkeye göre kontrol etme ve karşılaştırma analizleri

Büyüme Odaklı Pazarlama Platformu Üzerinden Sürekli Öğrenme ve Pratik Yapma

Atölyelerimizden sonra da öğrenme deneyiminiz devam ederek Büyüme Odaklı Pazarlama Platformu aracılığıyla sürekli pratik yapma imkanına sahip olacaksınız.

Neden NBT Academy?
Büyüme Odaklı
Dijital Pazarlama Akademisi
2000+
Katılımcı
50+
Marka, Hızlandırma Programı ve Üniversite ile İşbirliği
Stratejik Ortaklıklar
Referanslar
Güncel Atölyeler, Eğitimler ve Konferanslar
Global Marketing Keynote - Webrazzi E-Commerce 2019 (Turkish)
B2B Growth Marketing Webinar (Turkish)
Content Marketing Keynote at Webrazzi Digital 2018 (Turkish)
NBT Academy’i Katılımcılarımız ve
İşbirliği Yaptığımız Kurumlardan Dinleyin
EĞİTMENLERİMİZ VE MENTÖRLERİMİZLE TANIŞIN

Dr. Eren Kocyigit
Kurucu, NBT (Next Big Thing)
BA Economics, MA Finance, PhD Marketing

Eren Kocyigit Hacettepe Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünden mezun olduktan sonra Bilgi Üniversitesi Bankacılık & Finans bölümünde yüksek lisansını, Bahçeşehir Üniversitesinde İşletme Doktorasını tamamlamıştır.

Eren, Middlesex Üniversitesi, Birmingham Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi çeşitli üniversitelerde Pazarlama alanında dersler vermektedir. . Ayrıca London & Partners, Endeavour, Startupbootcamp, Founder Institute, ve Innogate, gibi çeşitli kurumlarda Mentor / Konuşmacı / Eğitmen olarak görev almaktadır.

Cigdem Cetinbas
Genel Müdür,
NBT (Next Big Thing)

Çiğdem Çetinbaş, startup/scaleup’lar başta olmak üzere, kurumlar için pazarlama stratejisi oluşturma ve uygulama konusunda deneyimli bir dijital pazarlama yöneticisidir. Ayrıca Telekomünikasyon sektöründe Katma Değerli Servisler Yönetimi, Ürün Yönetimi ve Operasyon Yönetimi konularında uzmandır.

Çiğdem aynı zamanda INNOGATE, SUCooL, ve KADIGER gibi kurumlara mentörlük ve eğitmenlik vermektedir.

Asena Atilla Saunders
İçerik Pazarlaması Direktörü,
NBT (Next Big Thing)

Asena, dijital dünyaya telekomünikasyon sektörüyle tanışıp 10 sene boyunca Ürün Yönetimi ve İçerik Direktörlüğü olmak üzere çeşitli pozisyonlarda çalışmıştır. Ayrıca kariyeri boyunca çeşitli sektörlerde dijital pazarlama ve iş geliştirme konularında deneyime sahip bir pazarlama direktörüdür. İçerik ve metin yazarlığının yanı sıra, global markalara içerik pazarlama stratejileri geliştirme ve uygulama konusunda da uzmanlığa sahiptir.

London & Partners ve UK Basecamp gibi kurumlara İçerik Pazarlaması danışmanlığı, mentörlük ve eğitimler vermektedir.

Fatih Alper Ozen
Performans Pazarlaması Direktörü,
NBT (Next Big Thing)

Fatih, performans pazarlaması, strateji oluşturma ve uygulama konularında deneyimli bir dijital pazarlama uzmandır. Ayrıca mobil pazarlama, arama motoru optimizasyonu ve ücretli medya yönetimi konularında uzmandır.

Fatih INNOGATE ve SUCooL gibi kurumlarda mentörlük ve eğitmenlik vermektedir.

Ezgi Ada
Büyüme Odaklı Pazarlama Danışmanı,
NBT (Next Big Thing)

Ezgi, Yapı Kredi Bankası’nda de uluslararası bankalar arası ilişkileri hazine, ticaret, finans ve ödemelere kadar çeşitli alanlarda yönettiği Bölge Müdür yardımcılığı görevinden sonra, kariyerinde pazarlama alanına geçiş yaptı. NBT'de, innovatif teknoloji şirketlerini ve FinTech'leri küresel pazarlara taşımak için büyüme odaklı pazarlama stratejileri geliştirmektedir.

Ezgi ayn zamanda INNOGATE ve Endeavour gibi kuruluşlar ve çeşitli özel markalara mentörlük ve eğitmenlik vermektedir.

Taylan Kaymakcı
Büyüme Odaklı Pazarlama Direktörü ,
NBT (Next Big Thing)

Taylan, perakende, mühendislik ve finans sektörlerinde hem yerel hem de uluslararası şirketlerde görev aldıktan sonra, NBT'de pazarlama danışmanlığı ve pazarlama stratejileri üzerine çalışmaya başladı.

Taylan ayrıca INNOGATE ve çeşitli özel markalara mentörlük ve eğitmenlik vermektedir.

Baris Erkol
Tasarım Direktörü,
NBT (Next Big Thing)

İş hayatına reklam sektöründe Marka Stratejisti olarak başlayan Barış Erkol, 2008'den itibaren kariyerine UX/UI Tasarımcı olarak devam etmiş, çeşitli sektörlerde yerel ve global markalara, reklam ajanslarına, start-up ve scale-up firmalara UX & UI danışmanlık ve tasarım hizmetleri vermiş, tasarım ekiplerini yönetmiştir.

Aktif görev aldığı projeler Webby Awards, Kristal Elma ve Altın Örümcek ödülleri kazanmıştır. Firmaların dijital ürün ve servislerinin kullanıcı deneyimi odaklı dijital dönüşümlerinde danışmanlık ve UX/UI Tasarım hizmetlerine devam etmektedir.

Furkan Cevizci
Kıdemli Performans Pazarlaması Uzmanı,
NBT (Next Big Thing)

Furkan, Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezunu olduktan sonra kariyerine 2016 yılında dijital pazarlama sektörü ile başladı. Dijital pazarlama alanında performans pazarlaması konusunda uzmanlaşarak markaların dijital reklam kampanyalarının yürütülmesi & optimizasyonu, arama motoru optimizasyonu stratejilerinin belirlenmesi & yönetilmesi ile web sitesi yönetimi alanlarında çalışmaktadır.

Burcin Genc
İçerik Pazarlaması Yöneticisi,
NBT (Next Big Thing)

Burçin, kariyer hayatına, üniversite yıllarında tanıştığı bir stratejik danışmanlık firmasında başladı. Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra McCann, Rafineri ve Cheil gibi global ve büyük reklam ajanslarında hem Strateji hem de ATL, BTL, Dijital Reklam Yazarlığı konusunda uzmanlaştı.

10 yılı aşan yaratıcı reklam ajansı deneyiminin ardından, markaların dijital varlıklarını güçlendirmelerine yardımcı olmak için NBT bünyesinde İçerik Pazarlaması Yöneticisi olarak hizmet vermeye başladı.

Yagmur Nur Dolek
Kıdemli Büyüme Odaklı Pazarlama Uzmanı,
NBT (Next Big Thing)

Yağmur, kariyerine üniversite yıllarında dijital pazarlama alanında çalışarak başladı. Daha sonra üretim ve bankacılık sektörlerinde deneyim kazanarak farklı alanlarda da kendini geliştirdi. Kariyerinin ilerleyen dönemlerinde, hızla değişen iş dünyasında globalliğin ve öngörülemezliklerin ortaya çıkardığı zorluklar ve fırsatları fark edip, iş hayatına, dijital sektörde devam etme kararı aldı. Performans pazarlamasından stratejik yönetime kadar tüm alanlarda deneyim edinerek bugün firmalara iş hedefleri doğrultusunda dijital alanda büyümelerine yardımcı oluyor.

Eğitim Lokasyonumuz
NBT İstanbul Ofisi
Suadiye Mahallesi Bagdat Cad. NO:467 D:4
Kadiköy, Istanbul, Turkey
NBT Londra Ofisi
Foundry Building 2 Smiths Square 77 Fulham Palace Road
London W6 8AF
Büyüme Odaklı Pazarlama Eğitimi
Başarısı Kanıtlanmış Metodolojimiz, Uygulamalı Yaklaşımımız ve Dijital Pazarlama Platformumuz aracılığı ile: Büyüme Odaklı ve Dijital Pazarlama Eğitimi.

Büyüme Odaklı Pazarlama (Growth-Driven Marketing) kohortlarımızdan birine katılın, eğitim ve atölyelerimizle etkin bir Büyüme Odaklı ve Dijital Pazarlama stratejisi oluşturma ve yönetimini uygulamalı olarak öğrenin.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Growth Marketing Bootcamp Kimler İçin Tasarlandı?
Startup - Scaleup Kurucuları ve Ekipleri
Hızlandırma Programları ve VC Ekipleri, Startup'ları ve Mezunları
Kurumsal Firmaların Pazarlama, satış ve Ürün Ekipleri
Ajanslar
Sizi Nasıl Bir Deneyim Bekliyor?

Büyüme Odaklı Pazarlama Platformu Üzerinden Sınıf İçi Atölye Çalışmaları

Büyüme Odaklı Pazarlama eğitimlerimiz; içerisinde sürekli öğrenim ve pratik yapma imkanı sağlayan Büyüme Odaklı Pazarlama Platformunu kurduğumuz, ve platform aracılığıyla tüm öğrenme materyallerini sunduğumuz atölye çalışmalarımızla başlıyor.

Sınıf içi atölyelerimiz 3 bölümden oluşuyor;

1- Büyüme Stratejisi Oluşturma:

Eğitimlerimizin bu bacağında aşağıdaki konuları ele alıyoruz:

Büyüme Odaklı Pazarlama Analizleri

– Firma içi analizler
– Rakip analizi yöntemleri
– Müşteri analizi yöntemleri

Büyüme Odaklı Pazarlama stratejisi oluşturma

– Persona oluşturma
– Marka Konumlandırma ve Değer Önerisi geliştirme
– Büyüme Hunisi (Growth Funnel) mimarisi oluşturma
– Kritik “Büyüme Metrikleri”ni belirleyerek “Hedef” tanımlama

2- Büyüme Odaklı Pazarlama Planı Oluşturma

Bu bölümde; Büyüme Odaklı Pazarlama Platformu üzerinden aşağıdaki pazarlama planlarını nasıl oluşturabileceğinizi gösteriyoruz

Websitesi/Uygulama Etkileşim planları,
İçerik Pazarlaması planları,
Email Pazarlaması planları,
Sosyal Medya planları,
Satın Alınmış (Paid) Medya – PPC planları,
Kazanılmış (Earned) Medya planları.

Büyüme odaklı pazarlama planlarını oluştururken, hali hazırda Büyüme Odaklı Pazarlama Platformumuz içinde yer alan, başarısı kanıtlanmış ve önerdiğimiz Dört Büyüme Alanı’na özel Büyüme Taktiklerini kullanabilirsiniz;

Reach/Attract: Marka oluşturma, marka bilinirliği ve marka itibarı yaratma taktikleri bu alanda yer alır. Bu taktiklerin temel amacı ziyaretçi kazanmaktır.
Engage/Convert: Potansiyel müşteri sağlama taktikleri bu alanda yer alır. Pazarlama faaliyetleri aracılığıyla müşteri kazanımı sağlıyorsanız, burdaki taktiklerin temel amacı ziyaretçileri müşterilere dönüştürmektir. Online satışla kazanç sağladığınız bir iş modelinde kullanacağınız taktikler ise, müşteri / gelir yaratma hedeflerine göre olacaktır.
Nurture/Close: Bu alandaki amaç, müşteriyi beslemek ve müşteri kazanımı olduğundan oluşturulacak taktikler, potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürme faaliyetleri içindir.
Retain/Grow: Mevcut müşterileri elde tutma, mevcut müşteriler aracılığıyla yeni müşteri kazanımı ve gelir elde etme taktikleri bu alanda yer alır.

3- Büyüme Stratejisini Raporlarla Takip Etme

Atölyemizin bu bölümünde, aşağıdaki raporlardan nasıl içgörü elde edeceğinizi ve bu raporları kullanarak büyümeyi nasıl takip edeceğinizi anlatıyoruz:
Genel Trafik Metrikleri – Websitesi ziyaretçilerinin hangi kaynaklardan geldiğininin analizi
Sosyal Medya Metrikleri – Sosyal medya erişim ve etkileşim metriklerinin analizi
Google Organic Arama Metrikleri – Her anahtar kelime (keyword) ve landing sayfası için gösterim ve trafik metriklerinin analizi
SEO Audit ve Keyword Raporları – Web sitesi denetim raporu ve rakipler arasında anahtar kelime sıralaması raporlarının analizi
Satın Alınmış Meyda Metrikleri – Ücretli kampanyalarla ilgili gösterim, tıklama ve dönüşüm ölçümlerinin analizi
Email Pazarlaması Metrikleri – Email kampanya metriklerinin ölçümü
Dönüşüm Analizi – Websitesindeki dönüşüm kaynaklarının analizi
Potansiyel Müşteri ve Müşteri Edinimi Raporları – Büyüme hunileri, persona, ürün, landing sayfası, kaynak, ülke, kampanya, potansiyel müşteri edinme durumu ve potansiyel müşteri kalitesi bazında elde edilen müşteri kazanımı ve satış hacimleri analizleri
Büyüme Hunileri (Growth Funnel) Raporları – Büyüme hunilerinin performansını marka konumlaması, landing sayfası, kaynak ve ülkeye göre kontrol etme ve karşılaştırma analizleri

Büyüme Odaklı Pazarlama Platformu Üzerinden Sürekli Öğrenme ve Pratik Yapma

Atölyelerimizden sonra da öğrenme deneyiminiz devam ederek Büyüme Odaklı Pazarlama Platformu aracılığıyla sürekli pratik yapma imkanına sahip olacaksınız.

Neden NBT Academy?
Büyüme Odaklı
Dijital Pazarlama Akademisi
Neden NBT Academy?
2000+
Katılımcı
Neden NBT Academy?
50+
Marka, Hızlandırma Programı ve Üniversite ile İşbirliği
Previous
Next
Stratejik Ortaklıklar
Referanslar
NBT AKADEMİ'Yİ KATILIMCILARIMIZ VE İŞBİRLİĞİ YAPTIĞIMIZ KURUMLARDAN DİNLEYİN
EĞİTMENLERİMİZ VE MENTÖRLERİMİZLE TANIŞIN
Ofislerimiz
NBT İstanbul Ofisi
Suadiye Mahallesi Bagdat Cad. NO:467 D:4 Kadikoy, Istanbul, Turkey
NBT Londra Ofisi
Foundry Building 2 Smiths Square 77 Fulham Palace Road London W6 8AF