KARİYER, DİJİTAL PAZARLAMA

2021'de Takip Etmeniz Gereken 10 Dijital Pazarlama Influencer’ı

Icon
Habibe Cikilioglu
16/05/2021
               

Dijital dönüşüm tüm hızıyla devam ederken sürekli değişen dünyaya ayak uydurmak ve iş büyümesini sağlayacak güncel stratejileri anlamak bazen imkansız görünebilir. Ama aslında dijitalde neyin işe yaradığını öğrenmenin kolay bir yolu var: Dijital Pazarlama Influencer’ları.

Sektöre yön veren bu uzmanlar, benzersiz başarı yolculuklarını ve bu başarının arkasındaki püf noktalarının başka işletmelere nasıl uygulanacağını anlatan mükemmel hikaye anlatıcıları olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla dijitaldeki bu varlıklarının asıl sırrı teknoloji ve dijital araçlar konusundaki bilgi ve beceriden çok daha fazlası. Bu uzmanlar, dijital dünyada işletmelerin gerçekten ihtiyaç duyduğu noktalara dokunarak sürekli güncel içerik sundukları için büyük kitleler tarafından takip ediliyorlar

Örneğin hedef kitlenizi belirlemek ve onlara doğru kanallardan ulaşmak mı istiyorsunuz? Ya da sürekli güncellenen SEO dünyasını anlamak için yardıma mı ihtiyacınız var? Sektörün uzmanları, dijital kanallarda sundukları cevaplarla yalnızca bir tık uzağınızda.

Biz de bu yazıda, 2021 yılında dijital pazarlama konusunda size bilgi ve ilham verecek 10 digital marketing influencer’ını bir araya getirdik. Öyleyse dijitalin önde gelen düşünce liderlerini tanımaya hemen başlayalım:

 

1. Neil Patel

Neil Patel

 

SEO denince tüm dünyada ilk akla gelen isim Neil Patel. Patel, bir dijital pazarlama uzmanı olarak bilgi birikimini YouTube, Twitter, Facebook, Linkedin ve kişisel web sitesi aracılığıyla aktarıyor.

Patel’in bu kadar öne çıkmasının tabii ki birçok sebebi var. NY Times'ın çok satan yazarı olmasından eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından 30 yaşın altındaki en başarılı 100 girişimcilerden biri seçilmesine ve Wall Street Journal ve Forbes tarafından aldığı övgülere kadar birçoğunu kolayca sıralayabiliriz. Ayrıca Amazon, Microsoft, AirBnB, Google ve Reuters gibi lider şirketlere danışmanlık yaptığını da eklememiz gerekir. Patel aynı zamanda Digital Marketing Institute eğitimlerinin müfredatını belirleyen Endüstri Liderleri Heyeti’nin bir üyesi olarak dijital pazarlama profesyonellerine kariyer yolculuğunda da destek oluyor.

Siz de SEO aracılığıyla dijital iş stratejilerinin sınırlarını zorlamaya devam eden Neil Patel’in, hemen her gün yayınladığı içerikleri takip ederek SEO’nun en güncel stratejilerini öğrenebilir ve bunları kendi işletmenize uyarlayabilirsiniz. 

 

2. Pam Moore 

 

Pam Moore

 

Pam Moore ise sosyal medya, dijital pazarlama, sosyal satış ve markalaşma alanında dünya çapında önde gelen bir profesyonel. 

Çeşitli sosyal platformlarda 2 milyon takipçisi olan Moore, Forbes tarafından En İyi 10 Sosyal Medya Influencer’ından biri seçildi. Bunun yanı sıra ünlü bir konuşmacı ve çok satan yazar olan uzman, ayrıca Social Zoom Factor podcast’inin de sunuculuğunu yapıyor. Bugün kendi dijital pazarlama ajansını yürüten Pam Moore, öncesinde dünyanın önde gelen markalarından 15'inin kurumsal pazarlama ekiplerinde görev almış. Moore’un Facebook, Twitter ve LinkedIn hesaplarını takip ederek birçok dijital pazarlama stratejisi hakkında en güncel bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

3. Joe Pulizzi 

 

Joe Pulizzi

 

Joe Pulizzi, dünyanın önde gelen içerik pazarlamacılarından, ayrıca İçerik Pazarlama Enstitüsü'nün (CMI) de kurucusu. Pazarlama stratejileri söz konusu olduğunda ilk akla gelen konuşmacı ve yazarlardan olan Pulizzi, özellikle Fortune Magazine tarafından "Okunması Gereken İş Kitabı" olarak adlandırılan Content Inc, Killing Marketing ve Epic Content Marketing gibi çok satan kitaplarıyla tanınıyor. Siz de içerik pazarlama stratejileri konusunda Pulizzi’nin püf noktalarını öğrenmek için, Facebook, Twitter ve LinkedIn hesaplarını takip edebilirsiniz.

 

4. Ann Handley

 

Ann Handley

 

Konuşmacı ve yazar Ann Handley de içerik pazarlamasının önünü açan influencer’lardan biri. Zira kendisi Forbes tarafından “Sosyal Medyadaki En Etkili Kadın” seçildi. Ayrıca pazarlama profesyonelleri için saygın eğitim programları, online etkinlikler ve ücretsiz kaynaklar sunan MarketingProfs'un da ortağı. Bu şirketinde, dünyanın ilk İçerik Direktörü unvanına sahip oldu. Dolayısıyla bugün "İçerik Pazarlaması" olarak bildiğimiz şeyin önünü açtığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Handley bunların yanı sıra Everybody Writes ve Content Rules eserleriyle Wall Street Journal'ın da çok satan yazarları arasında yer alıyor; dijital pazarlamanın öncülerinden biri olarak, pazarlamacılara ve işletme sahiplerine ulaşılabilir yöntemlerle gerçek sonuçlar elde etmeleri için ilham veriyor. Siz de içerik pazarlama becerilerindeki en son gelişmelerden haberdar olmak için haber bültenine göz atabilir veya Handley’i Facebook, Twitter ve LinkedIn’de takip edebilirsiniz.

 

5. Larry Kim 

 

Larry Kim

 

Larry Kim, dijital pazarlama sektörünün önde gelen şirketlerinden MobileMonkey Inc. ve WordStream'in CEO'su. Bu şirketler sektörde aradan sıyrılıyor çünkü MobileMonkey Facebook Messenger'da lider platform olduğunu kanıtlamaya devam ederken WordStream ise anahtar kelime araştırmalarında önde gelen bir pozisyonda yer alıyor. Bu şirketlerin pazarlama stratejilerine yön veren Kim, ayrıca Medium'un 8. en popüler yazarı seçildi ve CNBC ile Inc. Magazine'e yazdığı içeriklerle katkıda bulunuyor. Larry Kim, Endüstri Liderleri Heyeti’nin üyelerinden biri olarak dijital pazarlamada trendleri belirleyerek sektöre anlamlı bir yol haritası çiziyor.

Pazarlama stratejinizi şekillendirirken özellikle Google Ads, Facebook Ads ve Start-up dünyasının önde gelen uzmanlarından biri olan Larry Kim’in Facebook, Twitter ve LinkedIn hesaplarına mutlaka bir göz atmanızı öneririz.

 

6. Jay Baer 

 

Jay Baer

 

Dijital pazarlama söz konusu olduğunda çok çalışmanın değil, “akıllı” çalışmanın önemi tekrar tekrar vurgulanıyor. Eğer siz de teknolojiyi bir müşteri hizmeti ve pazarlama avantajı olarak nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız, Jay Baer’la tanışın. Baer, en çok satan 6 iş dünyası kitabının yazarı ve 5 multi-milyon dolarlık bir şirketin kurucusu. Bu şirket, United Nations, Nike, Hilton ve Oracle gibi dünyanın en ikonik markalarına dijital pazarlama alanında danışmanlık sunuyor. Kendisi de iş dünyasının en ikonik yazarlarından biri olan Jay Baer’ın dijital pazarlama ve müşteri hizmetleri konusundaki akıllı taktiklerine ulaşmak için Facebook, Twitter ve LinkedIn hesaplarını takip edebilirsiniz.

 

7. Rand Fishkin 

 

Rand Fishkin

 

Dijital pazarlamayla ilgileniyorsanız MOZ’u mutlaka daha önce duymuşsunuzdur. Rand Fishkin, pazarlama alanındaki önde gelen arama motoru optimizasyon araçlarından biri olan MOZ'un kurucu ortağı ve eski CEO'su. MOZ, 2003 yılında bir danışmanlık şirketine dönüştü ve daha sonra SEO uzmanlarının çoğunluğu tarafından kullanılan bu yazılım şirketi haline geldi. Fishkin daha sonra 2018'de MOZ'dan ayrılarak işletmelerin hedef kitlelerini anlamalarına ve doğru stratejiler geliştirmeye yardımcı olmaya odaklanan bir yazılım ve veri işi olan SparkToro'yu kurdu. Siz de dijital pazarlamaya yön veren liderlerden biri olan Rand Fishkin'i Facebook, Twitter ve LinkedIn’de takip ederek en güncel pratiklere hakim olabilir ve dijital pazarlama yol haritanızı doğru şekilde planlayabilirsiniz.

 

8. Jennifer Polk

 

Jennifer Polk

 

Çok kanallı pazarlama ve dijital ticaret uzmanları söz konusu olduğunda, ilk akla gelen isimlerden biri Jennifer Polk. Müşteri etkileşimi ve sürdürülebilir büyüme için dijital pazarlama tekniklerinde uzmanlaşan Polk, Pazarlamacılar için Gartner araştırmalarına liderlik ediyor. Sosyal medya hesaplarında paylaştığı içeriklerse CMO ve pazarlama liderlerinin en önemli ihtiyaçlarını anlamaya ve bunları karşılamaya yönelik araştırmaları içeriyor. Siz de Jennifer Polk'un Twitter ve LinkedIn hesaplarını takip ederek büyüme odaklı pazarlama (growth marketing) konusunda değerli bilgilere ulaşabilirsiniz. 

 

9. Mari Smith

 

Mari Smith

 

Facebook’un dijital pazarlama “kraliçesi” Mari Smith’i daha önce duymuş olmanız muhtemel. Smith, internet pazarlamacılığı alanındaki 20 yıllık tecrübesini pazarlamacılar, işletme sahipleri ve girişimcilerin profesyonel hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak içeriklere aktarıyor. Smith’in özellikle Facebook hakkında öne çıkan tavsiyelerine ulaşmak ve 1,7 milyonun üzerindeki takipçilerinin arasındaki yerinizi almak için Twitter ve LinkedIn hesaplarına hemen uğrayın.

 

10. Lilach Bullock

 

Lilach Bullock

 

Lilach Bullock, dijital pazarlama alanında 2021’de de öne çıkmayı sürdüren lider bir influencer. Forbes, tarafından En İyi 20 Kadın Sosyal Medya Influencer’ı ve Kariyer Uzmanlarından biri olarak seçilmiş ve 1 Numaralı Dijital Pazarlama Influencer’ı unvanına sahip olmuştur. İçerik pazarlaması, koçluk, satış funnel’ları ve web sitesi dönüşümlerinde en güncel stratejileri takip etmek isterseniz, Lilach Bullock'un Facebook, Twitter ve LinkedIn hesaplarını da listenize eklemeyi unutmayın.

 

 

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.