Dijital Kariyerinizi Geliştirmek için 10 Etkili Yol
July 2, 2020

Kariyerine yeni başlayan bir pazarlama profesyoneli misiniz? Dijital pazarlama alanında kariyerinize yön vermek istiyorsunuz, ancak hangi yönde ilerleyeceğinizden emin değil misiniz?

O halde, rekabet avantajını elde etmek için becerilerinizi ve yetkinliklerinizi sürekli geliştirmelisiniz. Peki bunu yapmanın en iyi yolu nedir?

Hubspot‘un sunduğu bu ilgi çekici verilere göz atalım:

 • Çalışanların %85’i haftada 30 dakikayı işe özgü öğrenme çalışmalarına ayırıyor. Ayrıca, çoğu profesyonel kendini geliştirmek için daha fazla zaman ayırmak istiyor, ancak yeterli zamanları olmadığını düşünüyor.
 • Çalışanların %68’i online öğrenme platformlarını kullanıyor ve %62’si de influencer’ları ve konusunda uzman kişileri arıyor.
 • Birçoğu online eğitimi tercih ediyor ve yarısından fazlası mobil cihazlarını öğrenme için kullanıyor.

İşte profesyonellerin kendilerini sadece daha fazla para kazanmak için değil, mevcut ve gelecekteki işverenlerine yeteneklerini daha iyi gösterebilmek için ihtiyaç duydukları rekabet üstünlüğünü sağlamanın 10 yolu.

1. Bir Uzmanlık Seçin

Uzmanlaşma şüphesiz ki kendinizi farklılaştırmanızı ve rekabet üstünlüğü kazanmanızı sağlar. Gerçek şu ki, muhtemelen sizi diğerlerinden öne çıkaran becerilere sahipsiniz – sadece onları nasıl geliştirdiğiniz ve gösterdiğiniz konusunda yaratıcı olmanız gerekebilir.

Kritik olan, kariyer hedeflerinizin yanı sıra önceliklerinize ve size has yeteneklerinize göre bir uzmanlaşma alanı seçmektir. Yaratıcı veya pazarlama tarafına geçmek isteyen bir teknoloji insanı mısınız? SEO sizin için uygun olabilir. Yazmayı seven biri misiniz? İçerik oluşturma size tam göre olabilir. Sosyal medya alanında veya içerik ekiplerinde görev alabilirsiniz.

Dijital pazarlama alanında talep görmeye devam edecek bazı alanları paylaşalım:

Hangi alanda ilerlemek isterseniz isteyin, farkınızı gösterecek bir uzman olduğunuzdan ve ölçülebilir sonuçlar elde edebileceğinizi gösterdiğinizden emin olun.

2. Bildiklerinizi Gösterin

Bir uzmanlık bulmak, başarılı bir dijital kariyere doğru ilerlemenin ilk adımıdır. Ancak, hangi alanda ilerleyeceğinize karar verdikten sonra ve o konuda uzmanlaştıktan sonra, tam olarak neler yapabileceğinizi göstermeye başlamanız gerekir.

Bu kısımda, bir portföy oluşturmaktan çok daha fazlasına çabalamanız gerekir. Tabii ki, hangi alana odaklandığınıza bağlı olarak, metin yazarları, web tasarımcıları ve grafik uzmanları; potansiyel işverenlerine göstermeye hazır bir iş koleksiyonuna ve portföye sahip olmalıdır.

Kendinizi göstermenin bir diğer yol da pazarlama. Mutlaka portföyünüzde birkaç harika iş ya da çıktı olabilir, ancak potansiyel müşteriler veya işverenler nasıl çalıştığınızı nasıl görecekler? Bilgilerinizin ve geçmiş çalışmalarınızın bir bütün olarak onlara nasıl fayda sağlayacağını ve bunu açıkça anlamalarını nasıl sağlayabilirsiniz? Sadece yeni bir yeteneği ya da bilgiyi öğrenmekle kalmamalı, doğru insanlara bilgi ve yeteneklerinizi nasıl göstereceğinizi de bilmelisiniz.

3. Tüketici Davranışlarını Anlayın

Eski tip pazarlamanın artık tükendiği ve artık tüketicilerin daha fazla seçeneğe ve daha kolay erişime sahip olduğu bir pazarlama dünyası mevcut. Tüketiciler artık

tek tıklamayla satın alma ve anlık pazarlama gibi yüksek seviyede seçim ve erişim ile karakterize edebileceğimiz online satın alma yöntemlerini kullanıyorlar.

Sonuç olarak, on yıl önce okullarda öğrenmiş olabileceğiniz pazarlama ve işletme teorileri muhtemelen tamamen farklıydı ve günümüzde farklı bir yöne doğru ilerliyor. Bu yeni düzende pazarlamaya hala hakim olmayı başardığınızı ve edindiğiniz yeni yeteneklerle fark yarattığınızı gösterebilirsiniz.

4. Kendi Projelerinize Başlayın

Pratik yapmanın bir yolu da, işi kendi başınıza yönetmenizdir ve bu, dijital bir pazarlamacı olarak resmi olarak sertifika alıp almamanıza bakılmaksızın sizlere avantaj sağlayacak bir adımdır.  Bunun bir kısmı bir portföy oluşturmak, bir kısmı da kendiniz için ne kadar iyi geliştirdiğinizi ve güncel kalmayı başardığınızı göstermektir.

Çalışma hayatınızın geri kalanını bu sektörde adı bilinen bir lider olarak geçirmek için sürekli olarak öğrenmeye devam etmelisiniz. Buna ne kadar erken başlar ve alışkanlık haline getirirseniz o kadar iyi. 

5. Liderlik Edin

Bu günlerde birçok insan kendileri için çalışıyor ya da farklı becerilere sahip pazarlama ekiplerine katılıyor. Bir projede (uzmanlığınız ne olursa olsun) liderlik etme kapasitenizi etkili bir şekilde gösterebilmeniz gerekir. Bu, projelere sadece teknik olarak liderlik etmeniz gerektiği anlamına gelmez, örneğin, serbest çalışansanız, kendi işinizi nasıl yönettiğiniz, müşterilerle proje planlarını nasıl geliştirdiğiniz ve diğer bir çok şeyin yanında muhasebenizi nasıl yönettiğiniz hakkında bile konuşabiliriz. Mesele, inisiyatif alabileceğinizi ve organize olabileceğinizi, ayrıca liderlik kapasitesiyle başkalarıyla çalışabileceğinizi göstermektir. Orijinal fikirler üretebilmeniz ve bir grup önünde onları açıklamaktan korkmamanız gerekir. Eğer bir uzmanlığınız varsa, dijitalde bunu bir influencer gibi sunmanız ve parlatmanız etki alanınızı artırmanıza ve kendinizi bir otorite olarak konumlamanıza yardımcı olacaktır.

6. Sosyal Medya Bilgisi

Influencer’lardan bahsetmişken, sosyal medya artık “üye olunabilir” bir mecra türü değildir – mutlaka dahil olunması gereken bir platformdur. Bu konuda uzman olmasanız bile, sosyal medyanın temellerini bilmeniz ve birkaç farklı sosyal medya hesabını kolayca yönetebilmeniz gerekir. Sadece estetik açıdan görseller ve metinler yayınlamakla kalmamalı, aynı zamanda gerçekten bir sosyal ağa dahil olabilmeli ve onu kavrayabilmelisiniz. Sosyal medya sizin uzmanlık alanınız olmasa bile, dijital pazarlamada kariyer yapmaya devam edecekseniz, sosyal medya kanallarını etkili kullandığınızı göstermeniz ve sergilemeniz gerekir.

7. Ağ Oluşturma (Networking)

Online derslere veya başka bir grup eğitim programına katılmanın avantajlarından biri de sizinle aynı yaş grubunda olan profesyonellerle tanışabilmenizdir.

Ama sadece insanlarla tanışacağınız sınıflarda değil – muhtemelen online olarak da bağlantı kurmanın veya dijital bir topluluğa katılmanın ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuz ve bunu yapmaya bir an önce başlamak için zaman ayırmanıza mutlaka değecektir.

Bağlantılar kurarken neler yapabileceğinize birkaç öneriyi de paylaşalım:

 • Linkedin’i mutlaka hem şirketinizdeki insanlarla bağlantı kurmak için hem de görüşme yapacağınız şirketteki kişilerden online olarak bilgi almak için kullanabilirsiniz.
 • İlgilendiğiniz alanları Facebook gruplarına dahil olabilirsiniz.
 • İş ilanları ve ilgi alanınızdaki konular hakkında Twitter’da tarama yapabilirsiniz.
 • Seminer ve konferanslara mümkün olduğunca dahil olabilirsiniz.
 • Bir mentör bulup, onunla belirli aralıklarla görüşebilirsiniz.

8. Teknik Açıdan Gelişin

Aşırı teknik bir alana dahil olmayı planlamasanız bile, Web Tasarımı ve SEO hakkında temel bir anlayışa ve bilgiye sahip olmalısınız – bu kendinizi geliştirmeye gerçekten yardımcı olacaktır.

Pazarlamanın bu yönlerini bilmek önemlidir, çünkü muhtemelen bir ekiple içerik ve pazarlama faaliyetleri üzerine çalışacaksınız. Bu nedenle, ekibin mevcut dijital pazarlama stratejisine başarı ile uymasını sağlamak için bu tür şeyleri derinlemesine tartışabilmeniz ve terminolojiye hakim olmanız gerekir.

9. Güvenilir Bir Kurumdan Sertifika Edinin

Karşınıza muhtemelen pazarlama, metin yazarlığı ve belki de kodlama gibi daha teknik şeyler için kurslar görüyorsunuz – bunların çoğunu kendi evinizin rahatlığında alabilirsiniz. Ama sadece ‘iyi görünen’ hiçbir şeyi almaya çalışmayın.

Önce biraz araştırma yapabilirsiniz. Neden? Online olarak kendi başınıza öğrenebileceğiniz birçok değerli bilgi vardır ve dijital pazarlama alan sürekli değiştiği için yeni şeyler öğrenmeye devam etmeniz önemlidir. Ancak, güvenilir bir kurumdan eğitim almak kesinlikle size rekabet avantajı sağlayacaktır.

10. Online Eğitim

Online ve hatta mobil cihazlarınız vasıtasıyla öğrenmenin avantajı çok fazladır: İstediğiniz her yerden öğrenmeye başlayabilir ve kendi hızınızda öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Ayrıca, hızla gelişen dijital dünyada artık inanılmaz bir rekabet var. Hem şirketler hem de dijital pazarlama alanında servis veren ajanslar her zamankinden daha yetenekli uzmanlara ihtiyaç duyuyor.

Tavsiyeler

Benzersiz bir portföy geliştirerek ve kendinizi dijital pazarlama alanında sadece farklı değil aynı zamanda değerli bir yere de konumlandırabilirsiniz. Eğer zaten bu alanda keyifle çalışıyorsanız, boş zamanlarınızda dijital pazarlama becerilerinizi iş yapar gibi hissetmeden geliştirebilirsiniz.

DMI Dijital Pazarlama Sertifika Programları ile yarının zorluklarını karşılayabilir ve gerekli araçları ve teknolojileri öğrenebilirsiniz.

 

Taylan Kaymakcı

Growth Marketing Consultant

Orijinal Makale: https://digitalmarketinginstitute.com/blog/10-effective-ways-to-grow-your-digital-career

CONTACT US
Drop us an email at info@nbtdigital.com or leave your details to get further information about our growth and digital marketing solutions and courses

NBT olarak, bize sağladığınız bilgileri, ilgili içerik, ürünler ve hizmetlerimiz hakkında sizinle iletişim kurmak için kullanıyoruz. Bu iletişimlerden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

E-Bültene Abone Olun!
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.

NBT, bize sağladığınız bilgileri, ilgili içerik, ürünler ve hizmetlerimiz hakkında sizinle iletişim kurmak için kullanır. E-Bültenden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza bakın.
© 2020 Tüm hakları saklıdır.
Dijital Kariyerinizi Geliştirmek için 10 Etkili Yol
July 2, 2020

Kariyerine yeni başlayan bir pazarlama profesyoneli misiniz? Dijital pazarlama alanında kariyerinize yön vermek mi istiyorsunuz, ancak hangi yönde ilerleyeceğinizden emin değil misiniz?

O halde, rekabet avantajını elde etmek için becerilerinizi ve yetkinliklerinizi sürekli geliştirmelisiniz. Peki bunu yapmanın en iyi yolu nedir?

Hubspot‘un sunduğu bu ilgi çekici verilere göz atalım:

 • Çalışanların %85’i haftada 30 dakikayı işe özgü öğrenme çalışmalarına ayırıyor. Ayrıca, çoğu profesyonel kendini geliştirmek için daha fazla zaman ayırmak istiyor, ancak yeterli zamanları olmadığını düşünüyor.
 • Çalışanların %68’i online öğrenme platformlarını kullanıyor ve %62’si de influencer’ları ve konusunda uzman kişileri arıyor.
 • Birçoğu online eğitimi tercih ediyor ve yarısından fazlası mobil cihazlarını öğrenme için kullanıyor.

İşte profesyonellerin kendilerini sadece daha fazla para kazanmak için değil, mevcut ve gelecekteki işverenlerine yeteneklerini daha iyi gösterebilmek için ihtiyaç duydukları rekabet üstünlüğünü sağlamanın 10 yolu.

1. Bir Uzmanlık Seçin

Uzmanlaşma şüphesiz ki kendinizi farklılaştırmanızı ve rekabet üstünlüğü kazanmanızı sağlar. Gerçek şu ki, muhtemelen sizi diğerlerinden öne çıkaran becerilere sahipsiniz – sadece onları nasıl geliştirdiğiniz ve gösterdiğiniz konusunda yaratıcı olmanız gerekebilir.

Kritik olan, kariyer hedeflerinizin yanı sıra önceliklerinize ve size has yeteneklerinize göre bir uzmanlaşma alanı seçmektir. Yaratıcı veya pazarlama tarafına geçmek isteyen bir teknoloji insanı mısınız? SEO sizin için uygun olabilir. Yazmayı seven biri misiniz? İçerik oluşturma size tam göre olabilir. Sosyal medya alanında veya içerik ekiplerinde görev alabilirsiniz.

Dijital pazarlama alanında talep görmeye devam edecek bazı alanları paylaşalım:

Hangi alanda ilerlemek isterseniz isteyin, farkınızı gösterecek bir uzman olduğunuzdan ve ölçülebilir sonuçlar elde edebileceğinizi gösterdiğinizden emin olun.

2. Bildiklerinizi Gösterin

Bir uzmanlık bulmak, başarılı bir dijital kariyere doğru ilerlemenin ilk adımıdır. Ancak, hangi alanda ilerleyeceğinize karar verdikten sonra ve o konuda uzmanlaştıktan sonra, tam olarak neler yapabileceğinizi göstermeye başlamanız gerekir.

Bu kısımda, bir portföy oluşturmaktan çok daha fazlasına çabalamanız gerekir. Tabii ki, hangi alana odaklandığınıza bağlı olarak, metin yazarları, web tasarımcıları ve grafik uzmanları; potansiyel işverenlerine göstermeye hazır bir iş koleksiyonuna ve portföye sahip olmalıdır.

Kendinizi göstermenin bir diğer yol da pazarlama. Mutlaka portföyünüzde birkaç harika iş ya da çıktı olabilir, ancak potansiyel müşteriler veya işverenler nasıl çalıştığınızı nasıl görecekler? Bilgilerinizin ve geçmiş çalışmalarınızın bir bütün olarak onlara nasıl fayda sağlayacağını ve bunu açıkça anlamalarını nasıl sağlayabilirsiniz? Sadece yeni bir yeteneği ya da bilgiyi öğrenmekle kalmamalı, doğru insanlara bilgi ve yeteneklerinizi nasıl göstereceğinizi de bilmelisiniz.

3. Tüketici Davranışlarını Anlayın

Eski tip pazarlamanın artık tükendiği ve artık tüketicilerin daha fazla seçeneğe ve daha kolay erişime sahip olduğu bir pazarlama dünyası mevcut. Tüketiciler artık

tek tıklamayla satın alma ve anlık pazarlama gibi yüksek seviyede seçim ve erişim ile karakterize edebileceğimiz online satın alma yöntemlerini kullanıyorlar.

Sonuç olarak, on yıl önce okullarda öğrenmiş olabileceğiniz pazarlama ve işletme teorileri muhtemelen tamamen farklıydı ve günümüzde farklı bir yöne doğru ilerliyor. Bu yeni düzende pazarlamaya hala hakim olmayı başardığınızı ve edindiğiniz yeni yeteneklerle fark yarattığınızı gösterebilirsiniz.

4. Kendi Projelerinize Başlayın

Pratik yapmanın bir yolu da, işi kendi başınıza yönetmenizdir ve bu, dijital bir pazarlamacı olarak resmi olarak sertifika alıp almamanıza bakılmaksızın sizlere avantaj sağlayacak bir adımdır.  Bunun bir kısmı bir portföy oluşturmak, bir kısmı da kendiniz için ne kadar iyi geliştirdiğinizi ve güncel kalmayı başardığınızı göstermektir.

Çalışma hayatınızın geri kalanını bu sektörde adı bilinen bir lider olarak geçirmek için sürekli olarak öğrenmeye devam etmelisiniz. Buna ne kadar erken başlar ve alışkanlık haline getirirseniz o kadar iyi. 

5. Liderlik Edin

Bu günlerde birçok insan kendileri için çalışıyor ya da farklı becerilere sahip pazarlama ekiplerine katılıyor. Bir projede (uzmanlığınız ne olursa olsun) liderlik etme kapasitenizi etkili bir şekilde gösterebilmeniz gerekir. Bu, projelere sadece teknik olarak liderlik etmeniz gerektiği anlamına gelmez, örneğin, serbest çalışansanız, kendi işinizi nasıl yönettiğiniz, müşterilerle proje planlarını nasıl geliştirdiğiniz ve diğer bir çok şeyin yanında muhasebenizi nasıl yönettiğiniz hakkında bile konuşabiliriz. Mesele, inisiyatif alabileceğinizi ve organize olabileceğinizi, ayrıca liderlik kapasitesiyle başkalarıyla çalışabileceğinizi göstermektir. Orijinal fikirler üretebilmeniz ve bir grup önünde onları açıklamaktan korkmamanız gerekir. Eğer bir uzmanlığınız varsa, dijitalde bunu bir influencer gibi sunmanız ve parlatmanız etki alanınızı artırmanıza ve kendinizi bir otorite olarak konumlamanıza yardımcı olacaktır.

6. Sosyal Medya Bilgisi

Influencer’lardan bahsetmişken, sosyal medya artık “üye olunabilir” bir mecra türü değildir – mutlaka dahil olunması gereken bir platformdur. Bu konuda uzman olmasanız bile, sosyal medyanın temellerini bilmeniz ve birkaç farklı sosyal medya hesabını kolayca yönetebilmeniz gerekir. Sadece estetik açıdan görseller ve metinler yayınlamakla kalmamalı, aynı zamanda gerçekten bir sosyal ağa dahil olabilmeli ve onu kavrayabilmelisiniz. Sosyal medya sizin uzmanlık alanınız olmasa bile, dijital pazarlamada kariyer yapmaya devam edecekseniz, sosyal medya kanallarını etkili kullandığınızı göstermeniz ve sergilemeniz gerekir.

7. Ağ Oluşturma (Networking)

Online derslere veya başka bir grup eğitim programına katılmanın avantajlarından biri de sizinle aynı yaş grubunda olan profesyonellerle tanışabilmenizdir.

Ama sadece insanlarla tanışacağınız sınıflarda değil – muhtemelen online olarak da bağlantı kurmanın veya dijital bir topluluğa katılmanın ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuz ve bunu yapmaya bir an önce başlamak için zaman ayırmanıza mutlaka değecektir.

Bağlantılar kurarken neler yapabileceğinize birkaç öneriyi de paylaşalım:

 • Linkedin’i mutlaka hem şirketinizdeki insanlarla bağlantı kurmak için hem de görüşme yapacağınız şirketteki kişilerden online olarak bilgi almak için kullanabilirsiniz.
 • İlgilendiğiniz alanları Facebook gruplarına dahil olabilirsiniz.
 • İş ilanları ve ilgi alanınızdaki konular hakkında Twitter’da tarama yapabilirsiniz.
 • Seminer ve konferanslara mümkün olduğunca dahil olabilirsiniz.
 • Bir mentör bulup, onunla belirli aralıklarla görüşebilirsiniz.

8. Teknik Açıdan Gelişin

Aşırı teknik bir alana dahil olmayı planlamasanız bile, Web Tasarımı ve SEO hakkında temel bir anlayışa ve bilgiye sahip olmalısınız – bu kendinizi geliştirmeye gerçekten yardımcı olacaktır.

Pazarlamanın bu yönlerini bilmek önemlidir, çünkü muhtemelen bir ekiple içerik ve pazarlama faaliyetleri üzerine çalışacaksınız. Bu nedenle, ekibin mevcut dijital pazarlama stratejisine başarı ile uymasını sağlamak için bu tür şeyleri derinlemesine tartışabilmeniz ve terminolojiye hakim olmanız gerekir.

9. Güvenilir Bir Kurumdan Sertifika Edinin

Karşınıza muhtemelen pazarlama, metin yazarlığı ve belki de kodlama gibi daha teknik şeyler için kurslar görüyorsunuz – bunların çoğunu kendi evinizin rahatlığında alabilirsiniz. Ama sadece ‘iyi görünen’ hiçbir şeyi almaya çalışmayın.

Önce biraz araştırma yapabilirsiniz. Neden? Online olarak kendi başınıza öğrenebileceğiniz birçok değerli bilgi vardır ve dijital pazarlama alan sürekli değiştiği için yeni şeyler öğrenmeye devam etmeniz önemlidir. Ancak, güvenilir bir kurumdan eğitim almak kesinlikle size rekabet avantajı sağlayacaktır.

10. Online Eğitim

Online ve hatta mobil cihazlarınız vasıtasıyla öğrenmenin avantajı çok fazladır: İstediğiniz her yerden öğrenmeye başlayabilir ve kendi hızınızda öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Ayrıca, hızla gelişen dijital dünyada artık inanılmaz bir rekabet var. Hem şirketler hem de dijital pazarlama alanında servis veren ajanslar her zamankinden daha yetenekli uzmanlara ihtiyaç duyuyor.

Tavsiyeler

Benzersiz bir portföy geliştirerek ve kendinizi dijital pazarlama alanında sadece farklı değil aynı zamanda değerli bir yere de konumlandırabilirsiniz. Eğer zaten bu alanda keyifle çalışıyorsanız, boş zamanlarınızda dijital pazarlama becerilerinizi iş yapar gibi hissetmeden geliştirebilirsiniz.

DMI Dijital Pazarlama Sertifika Programları ile yarının zorluklarını karşılayabilir ve gerekli araçları ve teknolojileri öğrenebilirsiniz.

Taylan Kaymakcı

Growth Marketing Consultant

Orijinal Makale: https://digitalmarketinginstitute.com/blog/10-effective-ways-to-grow-your-digital-career

E-Bültene Abone Olun!
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.

NBT, bize sağladığınız bilgileri, ilgili içerik, ürünler ve hizmetlerimiz hakkında sizinle iletişim kurmak için kullanır. E-Bültenden istediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Gizlilik Politikamıza bakın.
© 2020 Tüm hakları saklıdır.