EMAİL PAZARLAMASI

Email Kampanyası Oluşturma Rehberi

Icon
Asena Atilla Saunders
07/04/2021
               

Hedef kitleye ulaşıp onların ilgisini çekmek, marka bilinirliği oluşturmaya ve hedef kitleyi ziyaretçilere dönüştürmeye yardımcı olur. Fakat bu aşamadan sonra, onlarla etkileşimi periyodik olarak ve kişiselleştirilmiş bir şekilde sürdürmek de aynı derecede önem taşır. Email pazarlaması (email marketing) tam da bu aşamada devreye girerek, potansiyel müşterilerin ilgisini çekmenin yanı sıra onları müşterilere ve hatta marka elçilerine dönüştürmenize yardımcı olur.

Email pazarlaması, rekabetin ve dolayısı ile bütçelerin yüksek olduğu dijital pazarlama alanındaki en uygun maliyetli iletişim kanallarından biridir. Hedefleme ve kişiselleştirme özellikleri nedeniyle de diğer kanalların çoğuna kıyasla daha iyi bir yatırım getirisi sağlar.

 

Email Kampanyası Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Hedefinizi belirleyin

Sürdürülebilir bir Büyüme Odaklı Pazarlama (growth marketing) ve Dijital Pazarlama stratejisi için, pazarlama faaliyetlerinizi ölçerek büyüme planlarınızı yenilemeniz gerekir. Bu kapsamda email pazarlaması stratejinizde aşağıdaki farklı fırsatları hedef olarak belirleyebilirsiniz:

  • Daha fazla web sitesi trafiği elde etme, 
  • Çapraz satış (cross-sell) veya ek satış (upsell) elde etme
  • Müşteri görüşleri edinme
  • Satış sürecini kısaltma 

Epostanızın kapsamını ve içeriğini belirleyin

Email pazarlaması taktiklerinizi oluşturmadan önce, göndereceğiniz emaillerin içerik ve kapsamını belirlemeniz gerekir. Email pazarlaması taktikleriniz; sektörünüze, sağladığınız hizmetlere veya ürününüze göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple performansınızı artırmak için, hedef kitlenizin neye ihtiyacı olduğuna ve etkileşimi artırmak için onlara ne sağlayabileceğinize karar vermeniz gerekir.

Bu doğrultuda aşağıdaki kapsamda emailler hazırlayabilirsiniz:

1- Duyuru emailleri: Bu tür emailler ürün veya hizmet güncellemelerini ve yeni bir ürünün lansman bilgilerini içerebilir. Bu emaillerde, şirketiniz ve çözümleriniz hakkında detaylı bilgi vermek önemlidir. Aldığınız ödüller, başarılı bir etkinlikte öne çıkan konular veya işletmenizle ilgili büyüme rakamlarının iletişimini yapmak duyuru emaillerine örnek verilebilir.

email kampayası olusturma rehberi

2- Haber bültenleri: İkinci bir taktik türü olarak, abonelerinize belirli aralıklarla bültenler gönderebilirsiniz. Email kitlenizi bu haber bültenleri ile güncel tutup; onlara yararlanacakları makaleler, endüstri raporları ve başarı hikayeleri paylaşarak aynı zamanda etkileşimi de artırabilirsiniz. 

Göndereceğiniz bültenlerin sıklığı sektörünüze bağlı olarak değişebilir. Bu periyotları ayarlamak için, abonelikten çıkma metriğini kontrol edebilirsiniz.

3- Promosyon emailleri: Abone etkileşimini artırmak için yeni fırsatlar ve promosyonlar da oluşturabilirsiniz. Taktiğinizi bir adım daha ileri taşımak için email metinlerinizi ve hatta promosyonlarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Böylece hem dönüşüm oranlarınızı artırmış olursunuz hem de müşterilerinizin kendilerini özel hissetmesini sağlarsınız.

email kampanyası olusturma rehberi-2

4- Webinar/Online Etkinlik Daveti: Ayrıca email listenize webinar veya online etkinlik davetleri gönderebilirsiniz. Bu etkinliklerle tüm dünyadaki abonelerinizle interaktif bir etkileşim kurma fırsatı yakalayarak hedef kitlenize ilgilendikleri konular ile ilgili bilgi sağlayabilirsiniz.

email kampanyası olusturma rehberi-3

Email Kampanyası Oluşturma

 

Bir email kampanyasının birden çok bileşeni bulunur. Kampanyanızın aboneleriniz tarafından dikkat çekmesi ve okunması için kampanya oluştururken bu bileşenleri dikkate almak gerekir. 

1- Email başlığı: Başlığınız; abonelerinizi emailinizi açmaya ikna etmek için en önemli bileşendir ve email açılma oranlarınızı doğrudan etkiler. Başlığınız dikkat çekici, harekete geçirici, net ve içerikle alakalı olmalıdır. Email başlığının etkisini belirlemek için emailinizi göndermeden önce, alternatifli başlıklar içeren A / B testleri yapabilirsiniz.

email-kampanyası olusturma rehberi-4

2- Email metni: Email metninde aboneleriniz için değer yaratmanız ve iletişime geçeceğiniz kitlenin ilgisini çekecek konulara yer vermeniz gerekir. Metinde ayrıca vermek istediğiniz mesajlar iyi organize edilmiş bir şekilde verilmelidir. Bu nedenle, en yüksek etkiyi elde etmek için emaillerinizin anlatımı ve akışı oldukça önem taşır.

3- Harekete Geçirici Mesajlar (CTA): Başlığınız, açılma oranını büyük ölçüde etkilediği gibi; ilgi çekici call to action’lar kullanmak da kampanyanızın tıklanma oranını doğrudan etkiler. Harekete geçirici mesajınızı oluştururken abonelerinizden ne tür eylemler beklediğiniz konusunda net olmanız ve akılda kalıcı metinler kullanmanız gerekir.

email kampanyası olusturma rehberi-5

4- Görseller ve email tasarımı: Email kampanyalarınıza yerleştirdiğiniz görseller, okuyucular için anlamlı olmalı ve mesajlarınızla alakalı olmalıdır. Emaillerinizin tasarımı, tıklama oranları için de önemlidir ve bu oranı artırmak için tüm mesajlar, call to action butonları ve resimler doğru yerlere yerleştirilmelidir. Burda dikkat etmeniz gereken önemli bir konu da, bazı email servis sağlayıcıları çok fazla görsel barındıran emailleri junk dosyasına attığı için emaillerinizdeki görsel - metin oranına dikkat etmek gerekir.

 

Kampanya Test Gönderimi

 

Son olarak, kampanyanızı oluşturduktan sonra emailinizi göndermeden önce mutlaka test etmeniz gerekir. Bu kapsamda:

  • Tüm email bileşenlerini kontrol etmeli ve hedef kitlenize bir bütün olarak alakalı mesajlar verdiğinizden emin olmalısınız. 
  • Tüm ekran boyutlarında iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için farklı cihazlardan test emaillerinizi kontrol etmelisiniz. 

Email kampanyanızı test ettikten sonra, emaillerinizi gönderirken hangi başlığın veya içeriğin  daha çok ilgi çektiğini saptamak için aynı e postayı farklı başlıklarla / farklı tasarımla vb. gelişigüzel ayırdığınız farklı kitlelere gönderip A/B testi yapabilirsiniz.

Email kitlenizi coğrafyaya göre segmente ettiyseniz, yine emailinizi göndermeden önce gönderim saati / tatil günleri gibi bileşenleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. 

Email kampanyalarınızı oluşturduktan sonra, email kitlesini büyütmek ve etkileşimi artırmak için uygulayabileceğiniz bazı taktikler bulunur. Bu uygulamalara Email Pazarlamasında Veritabanı ve Etkileşimi Artırma Yöntemleri yazımızdan erişebilirsiniz. 

Ayrıca email faaliyetlerinizin ve stratejinizin doğru çalıştığından emin olmak ve performansınızı ölçmek için Önemli Email Pazarlaması Metrikleri yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Büyüme Odaklı ve Dijital Pazarlamayı Türkçe Öğrenin 

 

Email pazarlaması, uçtan uca bir Büyüme Odaklı Pazarlama (growth marketing) stratejisinde odaklanılması gereken faaliyetlerden sadece birisi. İster işletmeniz, ister kariyerinizdeki büyüme yolculuğunuzda size destek olmak için hazırladığımız Türkçe Büyüme Odaklı Dijital Pazarlama Eğitimleri’ne, Growth Marketing Hub (GMH) platformumuzdan erişebilirsiniz. 

Eğitim konu başlıkları:

- Büyüme Odaklı ve Dijital Pazarlama Stratejisi Kursu

- Sosyal Medya Pazarlaması Kursu 

- Paid Media Pazarlaması Kursu 

- Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Kursu

- Email Pazarlaması Kursu

- İçerik Pazarlaması Kursu

- Earned Media Kursu

- Web Sitesi / Mobil Uygulama Etkileşimi Kursu

 

EĞİTİMLERE ERİŞİN

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.