EMAİL PAZARLAMASI

Email Pazarlamasında Performans Nasıl Ölçülür: Önemli Metrikler

Icon
Asena Atilla Saunders
09/04/2021
               

Başarılı bir email pazarlaması stratejisi, uçtan uca yönetimi gerektirir. Bu sebeple email taktikleri ve kampanyaları oluşturmak kadar, kampanyalarınızın başarısını da ölçmeniz gerekir. Bu yazımızda, email faaliyetlerinizin ve stratejinizin doğru çalıştığından emin olmak için performansınızı ölçmenizi sağlayacak önemli metrikleri ele alacağız. 

Bu yazının öncesinde, email kampanyası oluştururken dikkat edilmesi gereken uygulamaları öğrenmek için Email Kampanyası Oluşturma Rehberimize, ve email kitlesini büyütmek ve etkileşimi artırmak için uygulayabileceğiniz taktiklerden bahsettiğimiz Email Pazarlamasında Veritabanı ve Etkileşimi Artırma Yöntemleri yazımıza göz atabilirsiniz. 

 

Email Pazarlamasında Performans Ölçümü İçin Önemli Metrikler

 

Açılma Oranı

 

İngilizcede “Open Rate” olarak adlandırılan Açılma Oranı, adından da anlaşılacağı gibi gönderdiğiniz emailin açılma yüzdesini ifade eder. 

Bu oranı artırmak için öncelikle kampanyanızın başlığını iyileştirebilirsiniz. Kısa, net, ilgi çekici, bir sorunun çözümünden bahseden ve harekete geçirici ifadeler kullanabilirsiniz. Başlığınızı kişiselleştirmek için ayrıca segmentasyondan yararlanabilirsiniz. Örneğin “haftalık indirimli kitaplar” gibi bir başlık içeren bir email göndermek yerine, "haftalık indirimli tarih kitapları" başlıklı bir emaili daha önce birkaç tarih kitabı satın alan bir segmente gönderebilirsiniz.

Açılma oranını yükseltmek için ayrıca önceki emalillerinizin açılma zaman dilimini analiz ederek, emaillerinizin zamanlamasında bir düzenleme de yapabilirsiniz.

 

Tıklama Oranı (CTR)

 

Tıklama oranı yani click-through-rate, emailinizin içindeki linklerin tıklanma yüzdesini ifade eder ve tıklama sayısının gönderilen e-posta sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Bu metrik kitlenizin içeriğinizle ilgilenip ilgilenmediğini gösterdiğinden, bu oranı yükseltmek için aşağıdaki düzenlemeleri yapabilirsiniz:

  • Abonelerin davranışlarına göre email içeriğini kişiselleştirmek
  • En iyi performans gösteren harekete geçirici mesajlar yani call to action’ları bulmak için gelişigüzel seçilmiş kitlelere A / B testleri yapmak, 
  • Email metnini kısa, anlaşılır ve net tutmak
  • Email görsel düzeni ve call to action’ların konumlarını kullanıcı deneyimini kolaylaştıracak şekilde tasarlamak

 

Click-to-Open-Rate (CTOR)

 

Click-to-open-rate, açılan email sayısının tıklanan email sayısına oranını ifade eder. Yani emailinizi açan kaç kişinin o emaildeki bir bağlantıya tıkladığını gösterir

CTR ile CTOR sıkça birbiriyle karıştırılan metriklerdir. CTR tüm gelen kutusu aksiyonlarını dikkate alırken, CTOR sadece açılan emailler üzerinden hesap yaparak daha doğru bir ölçüm imkanı verir ve açılan emaillerin içerik performans ölçümünü gösterir.

 

email-pazarlaması-metrikleri

Email Pazarlaması Metrikleri

Abonelikten Çıkma Oranı

 

Email listenizden çıkmayı tercih eden kitlenizin yüzdesini takip etmek için Abonelikten Çıkma oranlarını takip etmelisiniz.

Abonelikten çıkma oranlarınızı düşürmek için e-posta gönderme sıklığınızı yeniden gözden geçirebilir, e-posta içeriğinizin kalitesini artırabilir ve en önemlisi aboneleriniz için değer yaratmak için e-postalarınızı kişiselleştirebilirsiniz.

 

Teslim Edilme Oranı

 

Teslim edilme oranı, listenizdeki tüm adreslere email gönderdiğinizde kaç tanesinin alıcıların gelen kutularına düştüğünü gösterir. Teslim edilme oranlarını göz önünde bulundururken, kullandığınız email adresinin spam filtreleri tarafından engellenmediğinden emin olmanız gerekir. Bu sebeple, KVKK veya GDPR gibi regülasyonlara uygun olarak optin veritabanınıza e-posta göndermeniz ve e-posta içeriğinize görünür bir abonelikten çıkma seçeneği koymanız gerekir. 

 

email pazarlaması metikleri-2

 

Dönüşüm Oranı

 

Son olarak, kampanyalarınızın dönüşüm oranını da izlemelisiniz. Dönüşüm oranı, bir form doldurma, içeriği paylaşma veya ürün satışı gibi bir hedefi tamamlayan abonelerin yüzdesidir. Emaillerinizi segmente edip kişiselleştirerek bu oranı yükseltebilirsiniz.

 

Büyüme Odaklı ve Dijital Pazarlamayı Türkçe Öğrenin 

 

Email pazarlaması, uçtan uca bir Büyüme Odaklı Pazarlama (growth marketing) stratejisinde odaklanılması gereken faaliyetlerden sadece birisi. İster işletmeniz, ister kariyerinizdeki büyüme yolculuğunuzda size destek olmak için hazırladığımız Türkçe Büyüme Odaklı Dijital Pazarlama Eğitimleri’ne, Growth Marketing Hub (GMH) platformumuzdan erişebilirsiniz. 

Eğitim konu başlıkları:

- Büyüme Odaklı ve Dijital Pazarlama Stratejisi Kursu

- Sosyal Medya Pazarlaması Kursu 

- Paid Media Pazarlaması Kursu 

- Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Kursu

- Email Pazarlaması Kursu

- İçerik Pazarlaması Kursu

- Earned Media Kursu

- Web Sitesi / Mobil Uygulama Etkileşimi Kursu

 

EĞİTİMLERE ERİŞİN

 

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.