EMAİL PAZARLAMASI

Email Pazarlamasında Etkileşimi Artırma Yöntemleri

Icon
Asena Atilla Saunders
08/04/2021
               

Email pazarlaması (email marketing), başarılı bir strateji ile yönetildiğinde gücünü hala koruyan en uygun maliyetli iletişim kanallarından biridir. Etkili bir email pazarlaması stratejisi potansiyel müşterilerin ilgisini çekmenin yanı sıra onları müşterilere ve hatta marka elçilerine dönüştürmenize yardımcı olur.

Bu yazımızda, email kitlesini büyütmek ve etkileşimi artırmak için uygulayabileceğiniz taktikler ve uygulamalardan bahsedeceğiz. Email kampanyası oluştururken dikkat edilmesi gereken uygulamalar ve önemli bileşenleri öğrenmek için Email Kampanyası Oluşturma Rehberimize göz atabilirsiniz. 

 

Email Veritabanı Artırma Yöntemleri

Email pazarlamasında, abonelerinizle güven oluşturmak ve onları growth funnel’larınızda yani pazarlama veya büyüme hunilerinizde potansiyel müşterilere veya sadık müşterilere çevirmek çok önemlidir. Bunun için de bazı taktikler uygulamanız gerekir. 

Geçitli İçerikler (Gated Content)

Türkçe’de geçitli içerik veya geçişli içerik olarak da adlandırılan gated content oluşturma, veritabanını artırmada önemli bir taktiktir.

Bir içerik türü, erişime açılmadan önce email adresini de kapsayan bir form doldurmayı gerektirdiği için, email kitlesini artırmada önemli rol oynar. Gated content’ler genellikle hedef kitlenin ihtiyaçlarını karşılayan e-kitaplar, eğitim videoları, webinarlar, vaka çalışmaları ve teknik incelemeler gibi premium içerikleri kapsar. 

Email Pazarlamasında Veritabanı ve Etkileşimi Artırma Yöntemleri

 

Blog Sayfası

Sektörünüzle ilgili düşünce liderliği sağlayabileceğiniz bir blog sayfası, konuyla ilgilenen kişileri web sitenize çekecektir. Blog yayınlarınıza ekleyeceğiniz call to action yani harekete geçirici mesajlarla veya pop-uplarla, ziyaretçileri email listenize abone olmaya yönlendirebilirsiniz.

Email Pazarlamasında Veritabanı ve Etkileşimi Artırma Yöntemleri-2

Ücretsiz Denemeler / Kuponlar

Son olarak web sitesi ziyaretçilerine ücretsiz deneme, demo veya çeşitli indirimler sunarak email veritabanınızı artırabilirsiniz.

Veritabanınızı artırırken, faaliyetlerinizin KVKK ve GDPR gibi yerel ve uluslararası kişisel verileri koruma regülasyonlarına uyumlu olmasına da dikkat etmeniz gerekir

 

Email Etkileşimi Artırma Yöntemleri

Email pazarlaması stratejinizle ilgili bir diğer önemli konu da etkileşimi artırmaktır. Kampanyalarınızın etkileşimini artırmak için segmentasyon & hedefleme, kişiselleştirme, ve zamanlama gibi uygulayabileceğiniz çeşitli taktikler bulunur.

Segmentasyon ve Hedefleme

Segmentasyon; bir emaili tüm veritabanınıza göndermek yerine, abonelerinizi benzerliklerine göre gruplayarak onlara alakalı mesajlar gönderme faaliyetidir. Hedef kitlenizde farklı personalar bulunur ve her personanın problemleri, hedefleri ve ihtiyaçları farklılık gösterir. Bu kitleleri ihtiyaçlarına göre hedeflemeniz, bunun için de segmente etmeniz gerekir. 

Segmentler; demografi, konum, tercihler ve ürün satın alma, haber bültenine abone olma, form doldurma gibi abonelerinizin markanızla etkileşim özellikleri temel alınarak yapılandırılabilir.

Kişiselleştirme

Kişiselleştirme, kısaca mesajınızı abonenizin özelliklerine göre uyarlamaktır. Email kitlenizi segmentlere ayırdıktan sonra, kişiselleştirilmiş mesajlar göndermek daha kolay olacaktır. özellikle her bir abonenin davranışlarını dikkate alarak kişiselleştirilmiş öneriler göndermek, emil pazarlama performansınızı artırmada büyük rol oynar. 

Zamanlama

Son olarak da, emaillerinizin zamanlaması, etkileşim oranlarını etkileyen önemli bir diğer etkendir. Doğru zamanlama için, global bir veritabanınız varsa abonelerinizin zaman dilimini göz önünde bulundurmanız ve abonelerinizin önceki emaillerinizle etkileşime girdiği en uygun dönemi bulmak için abonelerin davranışını analiz etmeniz gerekir. 

 

Email Otomasyonu

Email otomasyonu; email faaliyetlerinizin performansını artırmanızı, ve satış ve müşteri yönetimi süreçlerini optimize etmenizi sağlayan önemli bir taktiktir.

Email otomasyonu ile iş akışları oluşturup, kitlenizi iş akışlarında kullanılacak etkinliklerle etiketleyerek onlara kişiselleştirilmiş, zamanında ve alakalı mesajlar gönderebilirsiniz.

İş akışları; abonelerinizin yaptığı belirli eylemlere göre tetikleyebileceğiniz otomatik emailler anlamına gelir. Örneğin, 

  • Bir platforma abonelik başlatıldığında hoşgeldiniz mesajı göndermek
  • Bir satın alma gerçekleştiğinde veya bir ziyaretçi web sitenizde form doldurarak bir e-kitap indirdiğinde hemen ardından o kişiye bir teşekkür emaili göndermek, 
  • Bir e-ticaret sitesinde alışveriş sepeti terk edildiğinde otomatik bir hatırlatma veya indirim emaili göndermek, 
  • Ve bir işlem tamamlandığında müşteri görüşleri veya puanlaması talep eden bir email göndermek, önemli otomasyon senaryolarına örnek verilebilir. 

Etkili iş akışları oluşturmak için, abonelerinizin davranışlarını önemli etkinliklere etiketlemeniz gerekir. Örneğin, gelecekteki webinarınızla ilgili olarak göndereceğiniz bir email için daha önce bir webinara kayıt olan kişilere bir etkinlik etiketi tanımlayabilirsiniz.

Email pazarlama otomasyonunu kullanarak satış süreçlerinizi kısaltabilir, potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürebilir, ayrıca müşteri elde tutma oranını ve müşteri sadakatini artırabilirsiniz.

Email faaliyetlerinizin ve stratejinizin doğru çalıştığından emin olmak için performansınızı ölçmeniz gerekir. Uyguladığınız email taktiklerinin başarılı olup olmadıklarını ölçmek için Önemli Email Pazarlaması Metrikleri yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Büyüme Odaklı ve Dijital Pazarlamayı Türkçe Öğrenin 

Email pazarlaması, uçtan uca bir Büyüme Odaklı Pazarlama (growth marketing) stratejisinde odaklanılması gereken faaliyetlerden sadece birisi. İster işletmeniz, ister kariyerinizdeki büyüme yolculuğunuzda size destek olmak için hazırladığımız Türkçe Büyüme Odaklı Dijital Pazarlama Eğitimleri’ne, Growth Marketing Hub (GMH) platformumuzdan erişebilirsiniz. 

Eğitim konu başlıkları:

- Büyüme Odaklı ve Dijital Pazarlama Stratejisi Kursu

- Sosyal Medya Pazarlaması Kursu 

- Paid Media Pazarlaması Kursu 

- Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Kursu

- Email Pazarlaması Kursu

- İçerik Pazarlaması Kursu

- Earned Media Kursu

- Web Sitesi / Mobil Uygulama Etkileşimi Kursu

 

EĞİTİMLERE ERİŞİN