KARİYER, STRATEJİ

En İyi 10 Dijital Pazarlama Bloğu

Icon
Nurdan Ulker
20/10/2020
               

Digital marketing (dijital pazarlama), değişen tüketici ihtiyaçları ve davranışlarıyla şekillenen  ve her teknolojik gelişmeyle beraber yenilenen bir sektördür. Tam da bu yüzden, etkili ve doğru bir dijital pazarlama stratejisi kurmak, hedef kitlenize ve bireysel veya işletme hedeflerinize ulaşmak için, tüm bu değişim ve gelişmelerden haberdar olmalısınız.

Peki nasıl? Çağımızın en etkili ve erişimi en kolay bilgi kaynaklarından biri şüphesiz bloglardır. Hemen her konuda geniş bir seçenek yelpazesi sunan bloglar, söz konusu dijital pazarlama olunca da yine birçok seçenek barındırıyor. Dijital pazarlama alanında içerik üreten, dijital pazarlama stratejinizi bir adım öne çıkartmanıza yardımcı olacak içgörüler sunan sayısız dijital pazarlama blogu var. Sunulan bu çeşit çeşit dijital pazarlama blogları içerisinden hangisinin doğru, güncel ve faydalı bilgi içerdiğini bilmiyorsanız vakit kaybı yaşayabilir, daha da kötüsü yanlış bilgilendirmeler yüzünden gelişmelerin çok gerisinde kalabilirsiniz.

Tam da bu yüzden, en doğru, güncel ve faydalı dijital pazarlama bilgilerinin sunulduğu en iyi 10 dijital pazarlama bloğunu sizin için sıraladık. Sizi sektörde bir adım öne taşıyacak, know-how ve deneyimlerini aktaracak ve gelişiminize katkıda bulunacak bu bloglara göz atın.

 

1. DMI Blog (Digital Marketing Institute)

 

Sektörle ilgili eğitimden bireysel gelişime, dijital pazarlamanın olmazsa olmazları SEO’dan sosyal medyaya kadar her konu ile ilgili tek kaynaktan doğru ve güncel bilgi almak istiyorsanız, DMI Blog’u mutlaka ziyaret edin.

DMI, dijital pazarlama alanında en etkili ve kaliteli eğitim programını sunan kuruluşlardan biridir. Bu yüzden, birçok blogda bulabileceğiniz sektöre dair güncel haberleri, sektör trendleri, yeni ürünler ve hizmetler gibi konuların yanı sıra, bireysel gelişiminizi sürdürmeye ve kariyerinizi ilerletmeye yarayacak SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), sosyal medya, email, içerik pazarlaması ve dijital pazarlamaya ilişkin çok daha fazlası hakkında eğitici içeriklerle dolu bir blog sizi bekliyor.

Dijital pazarlama alanında iyi bir iş bulmak için en etkili özgeçmişi hazırlamaktan, dijital pazarlama bütçesinin nasıl oluşturulacağına kadar sizi sektörün her bir aşamasına hazırlayan bu içerikler, News in Reviews içerikleriyle de sektördeki yeniliklerini size aktarıyor. Çoğunlukla rehber niteliğinde kullanacağınız ve dönüp dolaşıp ihtiyaç duyacağınız bu dijital pazarlama içeriklerini keşfetmeye şimdi başlayın!

 

Neden okumalısınız? Eğitici içerikleri hem kariyerinizi hem işletmenizi iyileştirirken, “Nasıl Yapılır” konulu içerikleri ile dijital pazarlamanın farklı farklı alanlarında nasıl ilerlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

2. HubSpot

 

HubSpot, dijital pazarlama sektörünün en iyi içerik üreticilerinden biridir. HubSpot Blog, çoğunlukla inbound pazarlamaya (hedef kitle için değerli içerik yaratma aracılığıyla müşteri çekme stratejisi) odaklansa da, blog  sayfasındaki içeriklerini üç farklı kategoride sunuyor: Marketing (pazarlama), Sales (satış) ve Agency (ajans).

Bu kategoriler altında, müşteri hizmetlerinden iyi yetenekleri işe almaya ve üretkenliğe kadar dijital pazarlama ile ilgili birçok konu ele alıyor. İçerikler de, dijital pazarlama dünyasındaki en güncel gelişmeler ile her zaman “taze” kalıyor. Inbound pazarlama stratejilerinizi geliştirmeyi hedefliyorsanız, HubSpot gitmeniz gereken yer.

 

Neden okumalısınız? Çünkü Hubspot, dijital pazarlama yöntemlerini kullanan bir strateji olan Inbound pazarlama ile ilgili bilgi edinmek için en doğru kaynaktır. (Ne de olsa terimi icat eden kendileri 🙂)

 

3. Search Engine Land

 

En son SEO haberlerini kısa ve anlaşılır şekilde mi öğrenmek istiyorsunuz? Search Engine Land, dijital pazarlama, reklamcılık ve reklamcılık teknolojisinin tüm yönlerini kapsayan içerikler yayınlıyor. Bunların yanı sıra, son dakika haberlerini, trend konuları ve verilere dayalı tahminleri de paylaşıyor.

Search Engine Land, kendi ekibinin yazılarının yanı sıra alanında başarılı uzmanların makalelerine de yer veriyor. Siz de bu sitede yer alan içerikler sayesinde çevrimiçi pazarlama stratejisi hakkında faydalı içgörüler elde edebilirsiniz.

 

Neden okumalısınız? Arama motoru pazarlaması ve dijital pazarlama faaliyetleri için oldukça önemli olan Google’ın algoritma güncellemeleri hakkında okunması gereken haberleri ilk aktaran bloglardan biri.

 

4. Marketing Land

 

Marketing Land, Search Engine Land’in kardeş yayını. Dijital pazarlama sektöründen haberler ile ilgili kaliteli içerikler yayınlaması ise bu dijital pazarlama bloğunun öne çıkan özelliği. Blogda günlük olarak son dakika haberleri, sektör trendleri ve dijital pazarlama sektörü ile ilgili ipuçları paylaşılıyor. En iyi dijital pazarlama uygulamalarına ek olarak, e-posta pazarlaması, sosyal medya ve benzer birçok konuya değiniyor. Bloglar, hedef kitleye eğitici içerikler sunarken, gerçekleştirdiği webinar ve sektör etkinliklerine de dair bilgi vererek kayıt olmanıza olanak tanıyor.

 

Neden okumalısınız? Birden fazla web sitesini ziyaret etmek zorunda kalmadan en son dijital pazarlama sektörü haberleri, yaklaşan lansmanlar, marka duyuruları ve teknolojiden haberdar olabilirsiniz.

 

5. Content Marketing Institute

 

Son birkaç yılda, içerik pazarlaması dijital pazarlama dünyasının en popüler konularından biri haline geldi. Content Marketing Institute ise, dijital pazarlamada içeriğin değerini duyurmaya başlayan ilk şirketlerden biri. İçerik stratejilerinin öğretmede ustalaştıkları için de içerik pazarlama trendlerini ve en iyi uygulamaları takip etmek için en iyi kaynaklardan.

Blog içerisinde, işletmeniz için en iyi stratejileri nasıl oluşturacağınıza ve içerik pazarlamanızın “büyük resimde” nasıl bir rol oynaması gerektiği konusunda yararlı tavsiyeler sunuyor. Bu içeriklerin temel hedeflerinden biri, dijital pazarlamacıları içerik pazarlama konusunda eğitmek, bu nedenle çok sayıda etkinlik ve araştırmanın yanı sıra e-kitaplar ve whitepaper içeren birçok kaynağa erişim sağlıyor.

 

 

Neden okumalısınız? İçerik pazarlamasına dair, içerik stratejisi, hikaye anlatıcılığı ve en iyi blog uygulamaları gibi konuları öğrenebilirsiniz.

 

6. Convince and Convert

 

Convince and Convert Bloğu içerik pazarlamasından müşteri deneyimine kadar birçok dijital pazarlama konusunu kapsar. İçerikleri, dijital pazarlama ipuçları, düşünce liderlerinin sektörün nereye gittiğine dair içgörülerini ve pazarlama örnekleri içerdiğinden dijital reklamcılık hakkında bilgi edinmek için mükemmel bir duraktır.

Convince and Convert, genellikle yeni içerik geliştirmenin yaratıcı tarafına odaklanan diğer içerik pazarlama bloglarından farklı olarak, sizi dijital pazarlama hedeflerinize ulaştıracak içeriği nasıl yazacağınızı, yayınlayacağınızı ve duyurucağınızı öğrenmenize yardımcı olmak için analitik bir bakış açısı benimsiyor. Ve daha da önemlisi belirli ROI (yatırım getirisi) hedefine ulaşmak için içeriği kullanmaya odaklanıyor.

 

Neden okumalısınız? Dönüşüm ve olası satışlar gibi ölçülebilir sonuçlar üreten bir içerik pazarlama stratejisi geliştirmeyi ve içerik pazarlaması, influencer marketing, ağızdan ağıza pazarlama (WOMM) ve CX (müşteri deneyimi) gibi dijital pazarlama kavramlarını öğrenebilirsiniz.

 

7. Social Media Examiner

 

Adından da anlaşılacağı üzere, Social Media Examiner tamamıyla sosyal medya ile ilgili ve sosyal medya içgörülerini paylaşan en iyi dijital pazarlama bloglarından biri. YouTube, Facebook, Twitter, Pinterest, Instagram, Google+, Snapchat gibi birçok sosyal medya platformlarına dair tavsiyeler bulurken, müşterilerle bağlantı kurmak, trafik çekmek, farkındalık yaratmak ve satışları artırmak için sosyal medyayı en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı keşfedebilir, farklı platformlar için etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturabilirsiniz. 

Sosyal medya faaliyetleri dijital pazarlama stratejisinde çok önemli bir yere sahip olduğu için bu konuda bilginizi derinleştirmeniz gerekmektedir.

Blog içerikleri arasında use case (vaka) incelemeleri, podcast’ler, en güncel sektör analiz raporları ve en son sosyal medya güncellemeleri ve haberlerinin yanı sıra dijital pazarlama uzmanları ile yapılan röportajları da yer alıyor. Böylelikle okuyucuların sosyal medya pazarlama çabalarını geliştirmek için ihtiyaç duydukları özgün ve kapsamlı makalelere, röportajlara, araştırmalara ve haberlere ulaşabilirsiniz.

 

Neden okumalısınız? Sosyal medya pazarlama sonuçlarınızı nasıl iyileştirip optimize edeceğinizi, böylece dijital pazarlama stratejinizi nasıl geliştireceğinizi öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda sosyal medya pazarlamasına dair sektör istatistikleri, çalışma verileri ve trendleri keşfetmek için harika bir kaynak.

 

8. Moz Blog

 

SEO, dijital pazarlamada önemli bir rol oynar ve Moz Bloğu şüphesiz SEO veya inbound pazarlama girişimleriyle ilgili dijital pazarlama haberlerini takip etmek için okunması gereken en iyi bloglardan biri. İyi bir dijital pazarlamacı, SEO’nun önemini ve arama sonuçlarıyla ilişkili yönerge, kural ve düzenlemelerin sürekli değiştiğini bilir. Moz bloğu, kafa karışıklığına neden olmamak için bilmeniz gereken her konuda yeteri kadar ayrıntılı bilgi sunuyor ve bu yüzden SEO’ya yeni başlayanlar için bile oldukça kolay anlaşılır dijital pazarlama içerikleri sunuyor. 

Blog, aksiyona dönüştürebileceğiniz içgörüler ve hatta SEO’ya dair “nasıl yapılır” makaleleri ile değerli içerikler barındırıyor. Her cuma, SEO’nun farklı konularına değinilen bir serinin parçası olarak bir “Whiteboard Friday” videosu yayınlanlarken, SEO’nun önemini vurgulamak için kişi ve kurumların SEO ile ilgili deneyimlerinin paylaşıldığı use case’ler paylaşıyor.

İster son algoritma güncellemesi hakkında Google’dan bir duyuru analizi, ister anahtar kelime planlama kılavuzu olsun, MOZ bloğu, SEO bilgilerini derinleştirmek ve iyileştirmek için başvurulması gereken dijital pazarlama kaynaklarının başında geliyor.

 

Neden okumalısınız? En son Google algoritma güncellemelerini takip edebilir ve SEO’ya dair kapsamlı kaynaklara erişebilirsiniz.

 

9. Neil Patel Blog (Eski Adıyla KISSMetrics)

 

Neil Patel Blog, “analiz, pazarlama ve test” kavramlarına odaklanan bir dijital pazarlama bloğudur. A/B testinden CLV (customer lifetime value) iyileştirmeye kadar, işletmenizin ölçülebilir sonuçlarını iyileştirmenize yardımcı olmaya odaklanan dijital pazarlama içerikleri yayınlıyor.

Neil Patel Bloğu ayrıca mevcut müşteriyi elde tutmaktan potansiyel müşteri elde etmeye, pazarlama otomasyonundan analitiğe kadar çeşitli konuları kapsayan ayrıntılı infografikler paylaşıyor. Dijital pazarlama yatırım getirinizi artırmanıza yardımcı olacak veriye dayalı bir kaynak arıyorsanız, Neil Patel Bloğunu ziyaret edin.

 

Neden okumalısınız? Pazarlama yatırım getirinizi nasıl optimize edeceğinizi, dönüşüm oranlarını nasıl artıracağınızı ve elinizdeki verilerle daha fazlasını nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

10. SEMrush Blog

 

SEMrush’ın, dijital pazarlama sektörünün en iyi araçlarından biri olduğunu biliyorsunuzdur. Piyasadaki en güçlü Arama Motoru Pazarlama araçlarından biri olmakla yetinmeyen SEMrush, SEMrush Blog ile en etkileyici dijital pazarlama bloglarından birini yarattı. Ele aldığı konular ise SEO ve dijital pazarlamadan metin yazarlığına kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

SEMrush Blog, dijital pazarlama sektörüne liderlik eden içerikleri ile, web sitelerini optimize etmekten, link stratejilerine kadar dijital pazarlamaya dair her konuda kullanışlı tavsiyeler sunuyor. Ayrıca, okuyucular hiçbir şeyi kaçırmasın diye yeni algoritma değişikliklerini anlamalarına da yardımcı oluyor.

Neden okumalısınız? Arama motoru pazarlamasına ve veriye dair derin içgörüler edinebilirsiniz.

 

BONUS: NBT Growth Academy ve NBT (Next Big Thing)

 

Performans pazarlamasından sosyal medyaya, içerik pazarlamasından SEO’ya ve stratejiye kadar Dijital Pazarlama ve Büyüme Odaklı Pazarlamanın (growth marketing) her alanında çeşitli makalelere, başarı hikayelerine, raporlara ve infografiklere erişebileceğiniz NBT Growth Academy bloğunu da unutmamak lazım. 

Ayrıca, İngilizce makalelere, raporlara ve başarı hikayelerine ulaşabileceğiniz NBT (Next Big Thing) bloğumuzda; odağında bütünsel büyüme odaklı dönüşümü alan stratejik içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. 

Eğer dijital pazarlama konusundaki bilginizi bir üst noktaya taşımak, uluslararası anlamda geçerli tek dijital pazarlama sertifikasyonuna sahip olmak istiyorsanız Digital Marketing Institute’un (DMI) dijital pazarlama uzmanlığı sertifikasının detaylarını şimdi inceleyin.

Eğer dijital pazarlama becerilerinizi sertifika programlarının yanı sıra master programları ile desteklemek istiyorsanız Türkiye ve dünyadaki en iyi 10 dijital pazarlama master programı yazısını inceleyebilirsiniz. 

 

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.