EĞİTİMLER

En İyi 10 Dijital Pazarlama Sertifika Programı

Icon
Nurdan Ulker
20/10/2020
               

Online eğitimler şu an her zamankinden daha popüler. Hemen hemen her konunun eğitimini online olarak alabiliyorken hangisini tercih etmeniz gerektiği konusunda kararsızlıklar yaşıyor olabilirsiniz. 

Özellikle dijital pazarlama gibi oldukça revaçta olan bir mesleğin eğitimini belgeleyen bir sertifika, sizi diğer adaylardan ayıran ve size dijital pazarlama stratejileri konusunda rekabet üstünlüğü sağlayan en önemli kriter olabilir. Bu sebeple sizin için bir belge olmaktan çıkıp, yetkinlik ve bilgi haznenizin timsali olarak özgeçmişlerinizde ışıldayacak sertifikaların bir listesini çıkardık.

 

1. Facebook Blueprint Sertifikasyonu

 

Aylık 2.7 milyar aktif kullanıcısı olan Facebook, ürünlerini daha iyi kullanabilmeniz için Facebook Blueprint platformu üzerinden eğitimler veriyor. Sosyal medya devi olması nedeniyle eğitimlerini es geçmemekte fayda var.

 

 

Eğitimler online olarak gerçekleşirken, sınavlara girmek için eğitimlere girmeniz şart koşulmuyor. Sınava girip başarısız olmanız halinde ise 5 gün sonrasında sınava tekrar girebiliyorsunuz. Sınavlardan başarılı olmak içinse 1000 üzerinden en az 700 puan almanız gerekiyor.

Facebook Blueprint kapsamında aşağıdaki 8 alanda sertifika alabiliyorsunuz:

Eğitimler Facebook’un kendi eğitimleri olduğundan, katılmak için bir facebook hesabınız olmak zorunda. Bununla beraber, eğitimler ücretsizken sertifikasyon ücreti sınav başına $150* olarak belirlenmiş. Eğer sınavda başarısız olursanız tekrar sınava girdiğinizde ise yeniden sınav ücreti ödemeniz gerekiyor.

*Ücretlendirme Ağustos 2021 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

 

2. Google Ads Sertifikasyonu

 

Sosyal medya için Facebook neyse arama motorları için de Google odur. Bu nedenle Google Ads, bir dijital pazarlamacı ve reklamcının mutlaka bilmesi gerekenler listesinde başı çekiyor. 

Peki Google Ads’i Google Ads’den daha iyi kim öğretebilir? Onlar da öyle düşünmüş olmalı ki Skillshop üzerinden arama ağı, görüntülü reklam ağı, video, alışveriş reklamları, uygulamalar ve google ads ölçümü ile ilgili online eğitimler veriyorlar. 

 

 

Bu eğitimlerden bağımsız olarak direkt sınavlara girip uzmanlığınızı sınayabilir, %80 ve üstü başarı göstermeniz halinde sertifikanızı alabilirsiniz. Geçememeniz durumunda üzülmeyin, 24 saat sonra tekrar sınava girmeye hak kazanıyorsunuz.

Toplamda 6 farklı sertifika sınavı bulunuyor:

Eğitim ve sertifikalar tamamen ücretsizdir*. Aldığınız sertifikalar ise 1 yıl geçerliliğe sahip oluyor. Bu süre sonunda tekrar sınava girerek başarı kriterlerini yerine getirmeniz gerekiyor.

*Ücretlendirme Ağustos 2021 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

 

3. DMI (Digital Market Institute) Sertifikasyonu

 

Dünya çapında geçerli tek dijital pazarlama sertifikasyon programına sahip DMI, sektörün en bütünsel ve gelişmiş eğitim içeriklerine sahip olmakla kalmayıp, eğitimler boyunca katılımcılarına sunduğu araç, kaynak ve içeriklerle alanda uzmanlaşmanız için gereken her şeyi sağlıyor.

 

 

Kapsamlı ve uçtan uca eğitimlerinizi başarıyla tamamladığınız takdirde, uluslararası düzeyde dijital pazarlama uzmanları tarafından kabul gören ve saygı duyulan dijital pazarlama sertifikasına (digital marketing certificate) ve DMI Networküne katılarak 135 ülkede 170 binden fazla profesyonele erişme olanağına sahip olursunuz

Peki hangi alanlarda uzmanlık kazanarak sertifika kazanabilirsiniz?

Google, Facebook, Coca Cola ve LinkedIn gibi dünyanın en etkili markalarından oluşan Endüstri Liderleri’nin rehberliğinde yakın zamanda güncellenen DMI PRO ile dijital pazarlamayı A-Z’ye öğrenerek tam bir uzman olurken, DMI Essentials ile tüm temel kavramlara hakimiyet kazanıyorsunuz. DMI Specialist eğitimleri ise size sektörün ihtiyaç duyduğu dijital pazarlama stratejileri konusunda spesifik uzmanlıklar kazandırarak uluslararası iş fırsatlarını yakalamanıza fırsat veriyor. 

Sertifika programları ücretlerinde ise şu anda lansmana özel indirim uygulanmaktadır:

  • DMI PRO – Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifikası – £ 700 + KDV*
  • DMI Essentials - Dijital Pazarlama Sertifikası - £ 300 + KDV*
  • DMI Specialist – Dijital ve Sosyal Satış Uzmanlığı Sertifikası – £ 700 + KDV*
  • DMI Specialist – Arama Motoru Pazarlaması (Search Marketing) Uzmanlığı Sertifikası – £ 700 + KDV*
  • DMI Specialist – Sosyal Medya Pazarlaması Uzmanlık Sertifikası – £ 700 + KDV*
  • DMI Specialist – Dijital Strateji ve Planlama Uzmanlığı Sertifikası – £ 700 + KDV*

*Ücretlendirme Ağustos 2021 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

 

4. HubSpot Sertifikasyonu

 

HubSpot, HubSpot Academy aracılığıyla farklı farklı online eğitimler veriyor. Bu eğitimlerden dijital pazarlamacıların ve dijital pazarlamacı olmak isteyenlerin en çok işine yarayacak 4 sertifika programını sizler için seçtik. 

 

 

Bu eğitimleri tamamlayarak sosyal medya stratejisi oluşturma, hedef kitle belirleme, kaliteli içerik oluşturma gibi yetkinlikler kazandıktan sonra, her eğitimin sonunda bulunan değerlendirme sınavını başarı ile tamamlamanız durumunda aldığınız eğitimin sertifikasını alabilirsiniz.

Eğitim ve sertifikalar ücretsiz* olup, sınavlara girmek için eğitimleri tamamlamak zorunludur. Sertifikaların geçerlilik süresi de 1 yıldır.

 

5. Hootsuite Sertifikasyonu

 

Hootsuite Academy tamamıyla sosyal medya pazarlaması ve sosyal satış alanında kapsamlı eğitim ve sertifikalar veren bir sertifikasyon programına sahip. Bu eğitimler sonunda etkili bir sosyal medya stratejisi kurmaya ve sosyal medya hesaplarını yönetmeye başlayabilirsiniz.

 

Hootsuite – Social Marketing Certification (Sosyal Pazarlama Sertifikasyonu)

 

Eğitimler temelden başladığı için bilgi seviyenize göre istediğiniz konuya geçebliyorsunuz. Eğitimlerin sonunda ise girdiğiniz sınavda başarılı olmanız durumunda sertifika alıyorsunuz.

Hootsuite Academy eğitimlerinden en popüler olanı “Social Marketing Certification” programı. Toplamda ise 9 adet programı bulunmaktadır. Tüm programlar ve ücretlendirmeleri şöyledir:

*Ücretlendirme Ağustos 2021 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

 

6. Google Dijital Atölye – Dijital Pazarlamanın Temelleri Sertifikasyonu

 

Google Dijital Atölye’nin tek sertifikasyon programı olan Dijital Pazarlamanın Temelleri eğitimi, adından da anlaşılacağı üzere dijital pazarlamanın gerektirdiği tüm temel kavram ve uygulamaları öğrenmeniz için tasarlanmış.

 

Google Dijital Atölye – Dijital Pazarlamanın Temelleri Sertifikasyonu

 

Derslerin hepsine girmek zorunda değilsiniz. Her dersin sonunda o dersin değerlendirme testi bulunuyor. Google, her ders için bir defaya mahsus olmak üzere ders içeriğini geçip teste girmenize olanak sağlıyor. Testi başarılı bir şekilde geçmeniz halinde bir sonraki derse geçebiliyorsanız fakat başarısız olmanız durumunda dersi tamamlamanız isteniyor.

Dijital pazarlama çok fazla alt dala ayrılan kapsamlı bir uzmanlık olduğundan, her konuya değinen ama derinleşme fırsatı tanımayan bu eğitimden alacağınız sertifika, uzman ya da üst düzey işe alımlardan ziyade, bu alanda kariyerine yeni başlayanlar için daha uygundur.

26 modülden oluşan bu ücretsiz* online eğitimi tamamladığınızda sınava girmeye ve sınavda başarılı olursanız sertifika almaya hak kazanıyorsunuz. 

 

7. SEMrush – SEO Toolkit Kurs Sertifikasyonu

 

SEMrush SEO alanında önde gelen uygulamalardan biri. Bu nedenle uzmanlığını SEMrush Academy ile herkese duyuruyor. PPC, SSM ve tabii ki SEO gibi konularda hem eğitim hem de sertifika veren bu programın en gözde eğitim programı ise SEMrush SEO Toolkit Course

 

SEMrush – SEO Toolkit Kurs Sertifikasyonu

 

Hem eğitimler hem de sertifikasyon sınavları ücretsiz* ve sertifika almak için eğitimleri tamamlamanız gerekmiyor. Kendinize güveniyorsanız direkt sertifikasyon sınavlarından birine girebilir ve başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanabilirsiniz. Yine de sınavların SEMrush’ın kendi araçları üzerinden yapılacağını unutmayarak eğer araçlara aşina değilseniz sınava hazırlanarak girmenizi tavsiye ederiz. 

SEO Toolkit için 3 ayrı seviyede sertifikasyon sınavı vardır:

 

8. Google Analytics Akademisi Sertifikasyonu

 

Google Analytics Akademisi, dijital pazarlamada ve büyüme odaklı pazarlamada (growth marketing) en çok kullanılan araçlardan biri olan Google Analytics’i derinlemesine öğreten bir eğitim programıdır. Eğitimi 4 seviyeye bölen program, sertifikasyonu da yine 4 farklı düzeyde veriyor.

 

Google Analytics Akademisi Sertifikasyonu

 

Eğitim ve sertifikalar tamamen ücretsiz* ve bitirme sertifikası almak için eğitimi bitirmeniz gerekmiyor. Bitirme sınavına girerek en az %80 başarı göstermeniz durumunda sertifika almaya hak kazanmış oluyorsunuz.

 

9. Coursera – Digital Marketing Specialization (Dijital Pazarlama Uzmanlığı) Sertifikasyonu

 

Digital Marketing Specialization kursu Coursera platformunda verilen kapsamlı bir dijital pazarlama uzmanlık eğitimidir. Illinois Üniversitesi tarafından verilen eğitim kapsamında veri analizi, pazarlama stratejileri, mobil pazarlama, ücretlendirme stratejileri gibi yetkin dijital pazarlama uzmanları arasına girmenizi sağlayacak tüm bilgi ve beceriler kazandırılır. Eğitim sonunda da uygulamalı olarak proje yönetip, başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanıyorsunuz.

 

Coursera – Digital Marketing Specialization (Dijital Pazarlama Uzmanlığı) Sertifikasyonu

 

Ders ortalama 8 ay sürüyor, fakat kayıt tarihleri olduğunu hatırlatmak isteriz. Kayıt ücreti ise, ilk 1 haftalık deneme süresinden sonra $79/aylık* olarak ücretlendiriliyor. Kayıt olduğunuz süre boyunca Coursera üzerindeki diğer uzmanlık programlarına da kayıt olma hakkına sahip oluyorsunuz.

*Ücretlendirme Ağustos 2021 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

 

10. Udemy – 360° Dijital Pazarlama Eğitimi Sertifikasyonu

 

Udemy’nin 360° Dijital Pazarlama Eğitimi, SEO, sosyal medya ve Google Ads gibi dijital pazarlamanın temellerini anlatan bir eğitim programı daha. Henüz başlangıç seviyesinde olan veya bu alana yeni ilgi duyan bireyler, bu eğitim ile gerekli temeli atmış olurlar.

 

Udemy – 360° Dijital Pazarlama Eğitimi Sertifikasyonu

 

8 ana modülden oluşan bu eğitimin sonunda bitirme sertifikası alıyorsunuz. Fakat sertifikanızı alınca derse olan erişiminiz kesilmiyor. Tek seferde ödeyeceğiniz ₺339,99* ile ömür boyu erişime sahip oluyorsunuz, böylelikle sektörde oluşan yeniliklerle beraber güncellenen bu programa istediğiniz zaman yeniden girip, sertifikanızı güncelleyebiliyorsunuz.

*Ücretlendirme Ağustos 2021 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.