EĞİTİMLER, KARİYER

Evden / Home Office Çalışabileceğiniz En İyi 8 Meslek

Icon
Efe Egilmez
01/10/2021
               

Artan dijitalleşmeyle beraber çalışma ve iş modelleri de daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bir şekilde gelişiyor. Yeni iş alanları ve yeni mesleklerin ortaya çıkışının yanı sıra, iş ve çalışan verimliliğini artırmanın bir gereği olarak yeni iş modelleri giderek popülerleşiyor.

Aslında, yaklaşık yirmi yıllık bir geçmişi olan ve belirli bir mekana bağlı olmadan çalışma imkanı sunan home office çalışma modeli son dönemde, özellikle de pandemiyle beraber ve pandeminin tetiklediği yeni iş alanlarının ortaya çıkmasıyla oldukça tercih edilir bir model haline geldi.

Uluslararası insan kaynakları yönetimi danışmanlığı hizmeti veren Mercer’in Türkiye CEO’su Dinçer Güleyin, Eylül 2020’de gerçekleştirdikleri 'Ücret Artışı ve Yan Haklar Trendleri Araştırması'na göre, şirketlerin yüzde 54.9’unun evden/uzaktan çalışmayı kalıcı hale getirmeyi düşündüğünü belirtti.

Evden çalışma metoduyla, bir şirketin çalışanı olarak çalışabileceğiniz gibi, freelance olarak  yapabileceğiniz de sayısız iş mevcut. Aradaki fark kısaca şöyle özetlenebilir:

Home office çalışma yönteminde bağlı olduğunuz bir kurum vardır. Aksi belirtilmediği takdirde zaman zaman ofisten çalışmayı gerektirebilir.

Freelance çalışma modelinde ise tek bir işletmeye bağlanmaksızın, kadrosuz olarak birlikte yürütebildiğiniz farklı farklı işlerde çalışabilirsiniz.

Peki ama özellikle büyük ve trafik sorununun olduğu yoğun olduğu şehirlerde çalışanların yaşam kalitesi açısından ciddi bir şans olan home office, ya da evden çalışma modeli en çok hangi meslekler için uygundur?

Yalnızca bir bilgisayar ve internet bağlantısı ile home office yapabileceğiniz işler arasından en revaçta olanlarını sizler için derledik.  

 

1.Dijital Pazarlama Uzmanlığı

 

 

Yaşamın her alanında olduğu gibi pazarlama alanında da dijitalleşen dünyayla beraber yeni bir meslek ortaya çıktı: Dijital pazarlama uzmanlığı.

Dijital pazarlama, bir şirketin web sitesi, e-posta, arama motorları ve sosyal medya gibi dijital medya yolları üzerinden potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için kullandığı tüm pazarlama aktivitelerinin birleşimidir.

Tam da dijitalleşmenin ortasında doğmuş bir uzmanlık olarak dijital pazarlama uzmanlığı, SEO, sosyal medya pazarlaması, PPC, veri ve analiz, içerik pazarlaması gibi becerileri gerektirir.

Böylesi dijital bir mesleğin, home office gibi yenilikçi bir iş modeliyle uyumlu olması hiç de şaşırtıcı değil.

Evet, dijital mesleklere duyulan ihtiyaç giderek artıyorsa da, bu alanda dünya çapında çok ciddi bir yetenek açığı olduğu da bir gerçek.

Bu nedenle home office yapabileceğiniz mesleklerden biri olan dijital pazarlamada uzman olabilmek için Digital Marketing Institute gibi global ölçekte tanınan sertifika programlarına sahip eğitimler alarak kariyerinizde bir adım öne çıkmayı mutlaka düşünmelisiniz.

 

2. Grafik Tasarım

Artık alabildiğine dijital ve görsel bir dünyada yaşıyoruz. Tam da bu nedenle şirketler görsel varlıklarına oldukça önem veriyorlar.

Kurumsal kimlikten animasyona, bilgisayar oyunlarından sosyal medya görsellerine, fotoğrafçılıktan illüstrasyona kadar sayısız farklı alanda içerik üreten grafik tasarımcılar, en temelde bir düşünceyi görselleştirir ve markaların dijital iletişimini yaparlar. 

Bu nedenle bir grafik tasarımcı olarak çeşitli işletmelerin, ajansların, hatta youtube kanallarının tasarım çalışmalarını yapabilirsiniz. 

Aynı zamanda tek bir işletmeye bağlı kalmaksızın, freelance olarak parça başı işler de yapabileceğiniz grafik tasarım, home office çalışma modeli için en uygun mesleklerden bir tanesi.

 

3. Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal ağlar üzerinden yapılan tüm pazarlama faaliyetleri sosyal medya pazarlaması olarak adlandırabilir.

Özellikle başarılı bir dijital pazarlama yürütebilmede etkin bir sosyal medya içeriği geliştirilmesi ve sosyal medya kampanyalarının verimli bir şekilde ölçülmesi gerekmektedir. 

Sosyal medya, tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen çok önemli bir mecra. Marka bilinirliğini arttırma, sadık müşteriler yaratma, bir işletmenin ürün ve hizmetlerini hedef kitle ile optimal bir şekilde buluşturma imkanı yaratan sosyal medya başlı başına uzmanlık gerektiren bir alan.

Çalışma alanı gereği evden çalışmanın neden yaygın olduğunun rahatlıkla anlaşılabileceği sosyal medya pazarlamasında kendinizi geliştirmek istiyorsanız DMI’ın sosyal medya eğitimine bir göz atın.

 

4. E-ticaret Uzmanlığı

 

 

 Değişen satın alma davranışları e-ticaretin iş hacmini öylesine artırdı ki 2019 yılına kıyasla %66 oranında bir yükseliş kaydedildi. 

Doğal olarak bu artış, henüz e-ticaret altyapısını oluşturmamış işletmelerin de e-ticarete yönelmesine ve e-ticaret uzmanlarına ihtiyaç duymasına yol açtı.

Peki ama e-ticaret uzmanı kimdir?

E-ticaret uzmanı, web sitesi ve sosyal kanallar üzerinden ürün ve hizmetlerin pazarlanması, stok yönetim kontrollerinin sağlanması, marka bilinirliğinin artırılması ve dijital pazarlamanın yapılması işlemlerini yürüten kişidir. 

Ürün ve hizmetlerin online kanallar yolu ile tüketiciyle buluşmasına katkı sağlayan e-ticaret uzmanlığı, home office çalışma modelinin oldukça yaygın olduğu bir uzmanlıktır.

 

5. Çevirmenlik

Tek bir kuruma ya da mesai saatlerine bağlı kalmadan evden çeviri yapmak isteyen kişiler, ihtiyaç duyulan herhangi bir alanda (edebiyat, mimari, hukuki vb.) yabancı dil bilgi ve becerilerini kullanarak proje bazlı çeviriler yapar.

Doğrudan bir şirkete bağlı olarak çalışan çevirmenler olabileceği gibi, herhangi bir şirkete bağlı kalmadan freelance olarak çalışan çevirmenler de vardır (ikincisinin daha yaygın olduğu rahatlıkla söylenebilir).

Freelance çalışan çevirmenlerin sabit bir maaşı yoktur. Proje bazlı anlaşılan birim fiyat üzerinden ödeme alır.

Birçok firma, proje bazlı çevirmenlere ihtiyaç duyduğu için home office çalışma modeli çevirmenler arasında revaçtadır.

Kuşkusuz herhangi bir uzmanlığa sahip olmak, mütercim tercümanlık veya yabancı dil bölümlerinden mezun olmak, yalnızca yabancı dili değil, Türkçe’yi de çok iyi derecede bilmek, genel kültür ve bilgi birikime sahip olmak home office çalışan bir çevirmende aranan özelliklerdir.

 

6. Müşteri Temsilciliği

 

 

Müşteri temsilcileri her ne kadar genellikle ofisten çalışsalar da, aslında ofise bağlı olmadan evden de çalışabilmektedir. 

Genellikle telefon, mail ve online sistem üzerinden müşteri ile iletişim sağlanması müşteri temsilciğilinin home office modeline niçin uygun olduğunu yeterince açıklıyor. 

Buna rağmen bu durumun yakın zamanda değişeceği ve müşteri temcilcisininin de  iş yükünün bir kısmını, eve taşıyabilecek bir sisteme geçileceği ortada.

Müşteri temsilcisi çalıştırmak isteyen firmalar artık bir ofis kiralamak zorunda değil. Sessiz bir oda ve kesintisiz bir internet, home office çalışma modeli ile çalışacak müşteri temsilcileri için yeter de artar bile. 

 

7. Yazılım Mühendisliği

Evden yapılan mesleklerin arasında belki de en verimli ve maaş skalası en yüksek olan işler, yazılım sektöründe yer alan işlerdir.

Sadece home office çalışma imkanı sunduğu için değil, oyun yazılımcıları, mobil yazılımcılar, programlar geliştiricileri, gerek Türkiye gerek global anlamda oldukça talep edilen kişiler olduğu için de yazılım mühendisliği oldukça tercih edilesi bir meslektir. 

Özellikle de birden fazla işte çalışma imkanı hayli fazla olduğu için, yazılım mühendisliği rahatlıkla freelance ve home office çalışma modeliyle  yapılabilecek bir meslektir.

 

8. Özel Ders Öğretmenliği

 

 

Herkesin bir başkasına öğretebileceği sayısız şey vardır. Bu kimi zaman bir yetenek, beceri olabileceği gibi, kimi zaman tamamıyla teknik / teorik bir bilgi de olabilir. 

Ne var ki herhangi bir konuda bilgi sahibi olmak ile o konuda eğitmen olmak arasında ciddi farklar vardır.  

Eğer yetenek ve bilgilerinize güveniyorsanız ve bu konularda insanlarla bilgilerinizi paylaşmaktan hoşlanıyorsanız istediğiniz konuda eğitimler verebilir ve böylelikle evden çalışarak para kazanabilir, evinizi kendi ofisiniz haline getirerek para kazanabilirsiniz.

İster online, ister yüzyüze dersler ile uzmanlığınızı bir mesleğe dönüştürebilirsiniz.

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.