KARİYER

Hayalinizdeki Dijital Pazarlama Kariyeri için Ne Yapmalısınız?

Icon
Burcin Genc
20/10/2020
               

Dijital dünya her geçen yıl hızla gelişmeye, büyümeye ve günlük hayatımıza giderek daha da fazla entegre olmaya devam ediyor. Bu cesur yeni dijital dünyada varlık göstermek isteyen markalar ve işletmeler içinse dijital pazarlamayı en doğru şekilde nasıl kullanacaklarını bilmek başarılı olmanın tek anahtarı gibi görünüyor.

Dolayısıyla, günümüz markaları ve işletmeleri için yetkin, yetenekli, nitelikli ve aynı zamanda da trendlere ve son teknolojilere hakim dijital pazarlamacılar oldukça kıymetli hale gelmiş durumda.

Dijital Pazarlama Deneyimine Talep Giderek Artıyor

Dijital pazarlamanın önemini iyice anlayabilmek için hızlıca bazı istatistiklere bakalım:

  • İnsanların %60’ı sesli aramayı kullanmaya başladı. Bu da dijital pazarlamacıların potansiyel müşterilere ulaşmak ve onlarla bağlantı kurmak için yararlanabilecekleri yepyeni bir kanal oluşturdu. Bunun gibi yeni dijital pazarlama ve büyüme odaklı pazarlama (growth marketing) metodolojilerini kullanmak için gerekli yetenekleri kazananlarsa kuşkusuz bu alanda büyük bir başarı şansı yakalayacaktır.
  • İşletmelerin %49’u aktif olarak dijital pazarlama yapıyor olsa da hala belirli bir pazarlama stratejileri yok. Dolayısıyla doğru alanlara yönelir ve doğru uzmanlıkları elde ederseniz, çok talep gören bir dijital pazarlamacı olabilirsiniz.
  • Dijital pazarlamanın SEO uzmanlığından proje yöneticiliğine kadar birçok alt uzmanlık alanı var ve doğru yetkinliklere sahip olanlar için her biri önemli kariyer imkanları sunuyor.

Dijital Pazarlamadaki Temel Uzmanlık Alanları

Kariyerinize dijital pazarlama alanında ilerlemeye karar verdiyseniz, mümkün olan en iyi başlangıcı yapmak için bu temel uzmanlık alanlarında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekir. Çünkü bunları ister pazarlama becerileri, ister uzmanlık alanları, isterseniz de farklı disiplinler olarak adlandırın, dijital pazarlama alanında herhangi bir pozisyonda çalışırken bilmeniz gerekenlerin temelini oluşturuyor.

İçerik Pazarlaması:

Günümüzde tüketicilerin tercihleri değişiyor. Artık sadece isteklerini karşılayan ve onlara gerekli yardımı sağlayan kaynaklar yeterli gelmiyor. İçeriklerinizin bir adım öteye gitmesi ve aynı zamanda onları eğlendirmesi, onlarla etkileşim kurması ve onlara ilham vermesi gerekiyor.

İçerik pazarlaması için kullanabileceğiniz farklı kanalları, platformları, ipuçları ve teknikleri keşfetmeniz bu noktada oldukça önemli. Bunun için de sosyal medya yönetimi eğitimi ya da sosyal medya pazarlama eğitimi gibi belli konulara odaklanan dijital pazarlama eğitimlerinden (digital marketing eğitimi) yararlanabilirsiniz. İçerik pazarlamasının nasıl çalıştığını anlayarak hedef kitleniz ile anlamlı bir iletişim kurabiliyor olmanız dijital pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza büyük katkı sağlayacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO):

Google üzerinden, normal bir günde saniyede 63.000’den fazla arama yapılıyor. Bir markanın içeriğinin, blog sayfasının ve açılış sayfasının alakalı arama terimlerinde Google’ın ilk sayfasında yer almasını sağlayacak ve böylelikle tüketicilerin ilk etkileşim kurduğu içerikleri üretmeyi mümkün kılacak uygulamaları ve teknikleri kullanmaya başladığınızda, oldukça değerli bir pazarlamacı haline geleceksiniz. SEO’yu anlamak dijital pazarlama alanında bir kariyer inşa ederken çok önemli bir avantaj sağlayacaktır. Bu yüzden SEO’nun temellerini anlamaya mutlaka zaman ayırın.

Açılış Sayfası Optimizasyonu (LPO):

Açılış sayfası optimizasyonu (Landing Page Optimisation), bir web sitesindeki dönüşümleri artırmak için gerekli geliştirmeleri yapmakla ilgilidir. Dijital pazarlamada başarılı bir kariyere sahip olmak için LPO’nun çalışma şeklini mutlaka anlamanız gerekir ve bunun için de Hubpost gibi firmaların sağladığı online marketing eğitimlerine göz atmanız fayda olacaktır.

Reklam Yazarlığı:

İyi bir dijital pazarlamacı her zaman açık, net, ilham verici ve ikna edici tanıtım içerikleri oluşturmalıdır. Yaratıcı içeriklerle tüketicilerin dikkatini çeken ve ürün veya hizmeti başarılı bir şekilde tanıtan bir metin oluşturmak nihai satışı gerçekleştirmedeki en önemli adımlardan biridir. Bu nedenle iyi metin yazabilme becerisine sahip olmak, dijital pazarlama kariyerinizin kesinlikle önemli bir parçasıdır. Bu becerilerinizi kaliteli bir dijital reklamcılık eğitimi ile pekiştirmek kariyerinizi daha da ileriye taşıyacak bir unsur olur.

Reklamcılık Deneyimi:

Facebook Business ve Google AdWords platformlarının nasıl çalıştığını anlamak ve bu platformlarda uygulama yaparak deneyim kazanmak, dijital pazarlama kariyerinize önde başlamanıza yardımcı olacaktır. Nihayetinde işletmeler ve işverenler, dijitalleşme ile ortaya çıkan bu yeni reklam fırsatlarından sonuna kadar yararlanmak istemektedirler.

Eğer kendinizi dijital bir pazarlamacı olarak geliştirmek istiyorsanız, bu platformların temellerini öğrenmek için zaman ayırmanız ve deneme yapmanız gerektiğini unutmayın. Bunu başarmanın en etkili yollarından biri de kaliteli bir online dijital pazarlama eğitimi almaktır.

Blogging:

Pazarlamacıların %53‘ü blog yönetiminin en önemli içerik pazarlama önceliklerinden biri olduğunu belirtiyor. Çok yönlü bir dijital pazarlamacı olmak için, bir blog içeriğinin nasıl oluşturulacağını, geliştirileceğini, üretileceğini ve paylaşılacağını bilmeniz gerekir.

Bu noktada kendinizi geliştirmek için portföyünüze ekleyebileceğiniz kendi blogunuzu oluşturarak hem pratik edinebilir hem de işverenlere kendi yeteneklerinizi ve onlara neler katabileceğinizi gösterme fırsatı elde edebilirsiniz.

Google Analytics:

Tüketici trendlerini tespit etmek, pazarlama stratejilerinizi geliştirmek ve kampanyalarınızı başarılı şekilde optimize etmek için dijitalin sunduğu verileri anlama, analiz etme ve kullanma becerisi kesinlikle çok önemlidir. Bu nedenle, Google Analytics’in temellerine hakim olmaya dijital pazarlama kariyerindeki yolculuğunuzun başından itibaren öncelik vermeniz gerekir.

Sektör Bilgisi:

Bu kendi kendinize yönetmeniz gereken bir eğitim sürecidir ve iyi bir dijital pazarlamacı olmak için hayati öneme sahiptir. Aynı zamanda  profesyonel başarınızın devamlılığı için de önemli bir itici güçtür.

En son trendleri, sektördeki gelişmeleri ve değişimleri öğrenmek için sürekli takip etmeniz gereken bazı kanalları şöyle sıralayabiliriz: MOZ, Search Engine Land, Social Media Examiner, Neil Patel ve HubSpot. Bununla beraber seminer, workshop ve sayısı gittikçe artan webinarlara katılarak sektörü takip edebilir ve yeni uygulamalardan haberdar olabilirsiniz.

Kendinizi Geliştirin, Dilediğiniz İşe Girin

Bu yeteneklere sahip olmak, dijital pazarlamaya çok geniş bir perspektiften bakmanızı ve farklı kanalların birbiri ile anlamlı bir şekilde nasıl çalıştığını anlayarak etkin kullanmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle kariyerinize doğru eğitimi alarak başlayın. Online dijital pazarlama eğitimlerimiz, şu anki kariyer durumunuz ve hayalleriniz arasında oluşmuş olması muhtemel boşluğu doldurmanıza yardımcı olacak.

Global Çapta Geçerli Dijital Pazarlama Uzmanı Sertifikası ise ile ileride karşılaşabileceğiniz tüm zorlukları kolayca aşmak için kullanacağız dijital kanalları, araçları ve teknolojileri öğrenin. Eğitimleri incelemek için broşürü indirin!

Orijinal makaleye buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

 

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.