EĞİTİMLER, İÇERİK PAZARLAMASI, KARİYER, DİJİTAL PAZARLAMA

Metaverse İçin Gereken Dijital Pazarlama Yetenekleri

Icon
Oguz Ozdil
28/04/2022
               

Web 3.0 ve Metaverse İçin İhtiyacınız Olan Dijital Pazarlama Yetenekleri

 

Dijital dünya akıl almaz bir hızla ilerliyor. Bugün son derece trend olan bir  kavramın yarın modası geçmiş olabiliyor. 

Geçtiğimiz birkaç yıl bize bir şey öğrettiyse, o da dijital dünyanın neredeyse hiçbir sınır tanımadığıdır. Covid-19 pandemisiyle beraber pazarlamanın geleceği hızlanarak değişmeye ve teknoloji tüm gücüyle gelişmeye devam ettikçe, tüketicilerin ihtiyaç ve beklentileri de artmaya devam ediyor.

Bir ekran kaydırmada ya da tek bir butona tıklama ile sınırsız bilgiye erişme imkanı, bugünün doğuştan dijital tüketicilerinde (Çoğunlukla Y ve Z kuşağı) marka iletişimleri sırasında yoğun bir kişiselleştirme ve değer katkısı beklentisi yaratıyor.

Tam pazarlama stratejinizi tamamladığınızı düşündüğünüzde, ayaklarınızın altındaki sanal halıyı süpürmek için yeni bir trend, algoritma veya yenilik geliyor. 

Bugünlerdeyse yepyeni bir değişim kapıda!

Metaverse ve Web 3.0 hayatımıza giriş yaptı ve dijital pazarlamanın bildiğimiz şeklini değiştirmeye başladı. Bu cesur yeni dünyada etkili bir aktör olmanıza yardımcı olmak için, Metaverse ve Web 3.0'ın ne olduğundan ve Metaverse çağında dijital pazarlama alanında kariyer inşa etmek için ihtiyaç duyacağınız dijital pazarlama yeteneklerinden bahsedeceğiz.

 

Daha Adil İnternet

 

İlk olarak, 1990'ların başında piyasaya sürülen ve internetin orijinal hali olan Web 1.0 hayatımıza girdi. Web'in bu merkezi olmayan sürümünün kapsamı sınırlıydı ve Web 2.0'ın - ağın bugün hepimizin bildiği hiper bağlantılı ve giderek kişiselleştirilmiş sürümünün - ilk yapı taşlarını oluşturdu.

Web 3.0, internetin evriminde bir sonraki aşamayı oluşturuyor ve dijital alanda etkileşim biçimimizi değiştirme potansiyeli taşıyor. İnternetin bu yeni sürümü, internetin her yerden ulaşılabilir, mobil merkezli, uygulama tabanlı evriminin bir uzantısı. Bu sürüm kullanıcılara dijital kaderleri üzerinde daha büyük hakimiyet kurma şansı tanıyor.

Web 3.0 gelişmeye devam ettikçe, insanların blok zinciri gibi gelişen teknolojileri kullanarak kendi alt internet kollarını oluşturma gücüne sahip olmasının getirisi olarak tüm yaptıklarımızın merkezilikten uzaklaştığını göreceğiz. Bu yeni, daha sürükleyici dijital oyun alanında, kullanıcılar kişisel verileri üzerinde daha fazla kontrole sahip olacak ve bunları bir mülk gibi kullanabilecekler.

 

"Web 3.0, bireyin egemen olmasını sağlayarak bize daha adil bir internet getirecektir. Gerçek egemenlik, kişinin zamanından ve bilgisinden kimin yararlandığını kontrol edebilmesini gerektirir. Web 3.0'ın merkezi olmayan blok zinciri protokolü, bireylere zamanlarına ve verilerine hakim olabilecekleri ve bu öğelere uygun karşılıklar elde edebilecekleri bir internete bağlanma şansı verecek."

Forbes Yazarı Charles Silver

 

Daha Kapsayıcı İnternet

 

Metaverse’e üzerine konuşmak gerekirse, bilim kurgu literatüründe sıkça karşımıza çıkan bu terim her zaman, insanların içinde somutlaşmış bir şekilde dolaşabildiği, oyunlaştırma ağırlıklı olan ve uygulamaların neredeyse somut, üç boyutlu bir şekilde deneyimlenebileceği dijital bir alan olarak anlaşılmıştır. 

Öte yandan Metaverse evrenini, bir pazarlamacının oyun alanı olarak görmek de mümkündür. Aslında Metaverse, bir zamanlar imkansız ve fütüristik bir konsept gibi görünen VR ve AR odaklı yeni bir dünya ve bu eşsiz dünya şimdi günlük bir gerçekliğe dönüşmeye başlıyor. Pazarlamacılar için Metaverse'ün yedi katmanı var diyebiliriz:

 

source: Jon Radoff – Building The Metaverse

 

Başarılı Olmak İçin İhtiyacınız Olan Dijital Pazarlama Becerileri

 

İnternete olan bakış açısı, internetin güvenliğini, bağlanabilirliğini, kapsayıcılığını ve kişisel sahipliğini kökten değiştirecek şekilde değişiyor. Bu sürekli değişen ortamda hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamak için dijital pazarlama becerilerinizi güncellemek hayati önem taşıyor.

Sektördeki etki alanınızı korumak ve genişletmek adına sürekli olarak yeniliklere adapte olmaya ve gelişmeye hazır olmanız gerekiyor. İşte tam da bu nedenle, Metaverse çağında başarılı olmanıza yardımcı olacak temel dijital pazarlama becerilerinden bazılarını sizin için derledik:

 

1. Anlamsal İçerik Pazarlaması

 

Web'in merkezilikten uzaklaştığı ve büyük oyuncuların tekelinden çıktığı bir çağa geçerken, içerik pazarlaması becerilerinizi geliştirmek çok önemli.

Web 3.0, markalardan ve pazarlamacılardan belirli cümleler ya da anahtar kelimeler baz alınarak geliştirilmiş, değer odaklı içerikler yerine anlamsal bir yaklaşımla üretilmiş içerikler talep ediyor. Anlamsal yaklaşım, kullanıcının arama amacıyla tamamen örtüşen, tüm konu baz alınarak hazırlanmış, değer odaklı ve detaylı içgörüler üzerine içerik üretmek anlamına geliyor.

Anlamsal yaklaşım doğrultusundaki içerik pazarlaması eforlarınız esnasında kullanabileceğiniz ipuçları:

  • Anahtar kelimeler yerine konuya odaklanın.
  • Konuya dair popüler ya da cevabı işe yaracak soruları yanıtlayın
  • İnsanların bu konuyu “tam olarak” neden aradığını göz önünde bulundurarak. Arama yolculuklarının neresinde olduklarını düşünün.

Metaverse çağında içerik pazarlaması yeteneklerinizi, iletişim biçiminizi ve fikirlerinizi, değerli içgörülerden ve derin kişisel bağlardan beslenir hale getirdiğinizden emin olacağınız şekilde geliştirirseniz, arama motoru sıralamanızı yükseltirken hedef kitlenizle samimi bir bağ kurabilirsiniz.

Bunun yanısıra Forbes, bu cesur yeni dünyada, kullanıcı tarafından oluşturulmuş içeriklerin, sanal para birimleri ve tokenler ile teşvik edildiklerinden ve kullanıcıya içeriğini sahiplenme ve kazanç sağlama imkanı tanıdıklarından dolayı hiç olmadığı kadar değer kazanacağına inanıyor. Bu nedenle, kullanıcı tarafından üretilmiş içeriklerin, Web 3.0'da daha fazla güven, otorite ve farkındalık oluşturması muhtemel.

 

2. Gelişmiş kullanıcı deneyimi (UX)

 

Kullanıcı deneyimi, bir süredir dijital pazarlamacılar için kritik bir odak noktası olmuş durumda. Merkeziyetten uzak ve daha kapsayıcı bir çağda, kullanıcı deneyimini yetenek setinizin içine kazımak, metaverse çağında tırmanacağınız dijital pazarlama kariyeri basamaklarındaki rekabetten avantajlı çıkmanızı sağlayacaktır.

Önümüzdeki dönemde web sitelerinin, platformlarının veya çevrimiçi mağazalarının, Metaverse'te yer almak adına %100 etkileşimli, kullanıcı dostu ve hatta üç boyutlu (3D) olarak yaratılmaları gerekecek. 

Kullanıcıyı markanıza yaklaştıran kusursuz bir deneyim yaratmanın yenilikçi yollarını keşfederek, yarının ticari rekabet ortamında kazanan tarafta olabilirsiniz. İşte bu yüzden UX alanında kendinizi geliştirmeniz oldukça önemli.

 

3. Kapsayıcı Pazarlama Teknikleri

 

Kısaca özetlemek gerekirse, daha etkileşimli, sürükleyici bir evrene geçerken, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR), değerli bir kullanıcı deneyimi sunmak adına hayati bir rol üstlenecek.

Kapsayıcı pazarlama (Kullanıcıyı sanal bir deneyimle çevreleyerek pazarlama yapma) teknikleri, araçları ve platformları ile sanal dünyayı şekillendirmek, Metaverse ve Web 3.0 için önemli bir gereklilik olacak. Kullanıcılar, fiziksel ve dijital dünya arasındaki boşluğa adeta köprü olacak bir 3 boyutlu deneyim beklentisi içinde olacak.

Örneğin Ralph Lauren, perakende satış alanını kapsayıcı bir hale getirmek için, sosyal ağ avatar simülasyonu platformu Zepto ile işbirliği yaptı. Marka, kullanıcıların ürünleri dijital avatarları üzerinde deneyebileceği ve satın almaya karar vermeden önce ürünler ile etkileşime girebilecekleri özel bir kıyafet serisi yarattı.

 

source: Ralph Lauren

 

Şu anda bu alanda faaliyet gösteren tanınmış oyun platformları olarak Minecraft, Roblox, Pokemon ve Fortnite göze çarpıyor. Bunların çoğu, en yeni doğuştan dijital nesil olan Alfa nesline aşina durumda

Dijital bir kanal olarak Metaverse, pazarlama alanında emekleme aşamasında. Ancak son kampanyalar, endüstrilerdeki markaların reklam yapmak için Metaverse’ün sürükleyici doğasını benimsediğini gösterdi. Örneğin, Roblox, ziyaretçilerin sanal avatarlarını kişiselleştirmek için dijital Gucci ürünlerini deneyip satın alabilecekleri bir sanal evren olan Gucci Garden'a ev sahipliği yaptı. Amacı, genç tüketiciler arasında marka bilinirliğini artırmaktı.

Bu tür inovasyonlar ve ortaklıklar, yarının dünyasında olağan hale gelecek ve bir pazarlamacı olarak bunları gerçeğe dönüştürmek sizin göreviniz olacak.

 

“Önce gelişmiş ülkelerin sonrasında ise tüm ülkelerin nüfusunun önemli bir bölümünün , neredeyse günde üç öğün yemek yemek gibi, her gün AR deneyimleri yaşayacağını düşünüyorum. Senin bu derece bir parçan haline gelecek!”

Apple CEO'su Tim Cook

 

Yeni Çağa Hazırlıklı Olmak

 

Metaverse’e ve Web 3.0’a hoşgeldiniz! Şimdi dijital pazarlama eğitimleriyle yeni çağın gerektirdiği yetenekleri kazanma zamanı!

Yeni bir çağa giriş yaptığımız kesin, ancak ondan korkmaya hiç gerek yok. Doğru hazırlıkları yaparak ve pazarlama yeteneklerinizi geliştirerek, yaratıcılık ve inovatif girişimlerle değişimi fırsata çevirebilirsiniz.

 

Metaverse İçin Tam Donanımlı Olun

 

DMI’nin global çapta geçerli, profesyonel Dijital Pazarlama Sertifika Programıyla,  Metaverse’de başarılı olmak için gereken temel yetenekleri kazanabilir, dijital pazarlama stratejilerine ve yeni ortaya çıkan pazarlama konseptlerine dair gerekli tüm içgörüleri elde ederek bu yeni dünyada fark yaratabilirsiniz.

 

Bu içerik, Digital Marketing Institute (DMI)’nin 9 Mart 2022 tarihli blog yazısından uyarlanmıştır. Orijinal içeriğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.