KARİYER

Nasıl Dijital Pazarlama Uzmanı Olunur?

Icon
Burcin Genc
18/10/2020
               

Dijital pazarlamada heyecan verici bir kariyere adım atmaya hazırlanan yeni bir mezun, dijitali öğrenmek isteyen bir geleneksel pazarlamacı veya kariyer yolunu değiştirmek isteyen bir profesyonel misiniz? Cevabınız evet ise, doğru yerdesiniz.

2020 yılına kadar sadece İngiltere’de 20 milyon iş potansiyelinin olacağı ve internet kullanımındaki hızlı artış da göz önünde bulundurulursa, dijital pazarlamacı olarak yeni bir kariyere başlamak için daha iyi bir zaman olamaz!

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, bir şirketin web sitesi, e-posta, arama motorları ve sosyal medya gibi dijital medya yolları üzerinden potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için kullandığı tüm pazarlama aktivitelerinin birleşimidir. Pazarlamacılar telefon, tablet ve dizüstü bilgisayar gibi cihazlar aracılığıyla tüketicilerle bağlantı kurarlar. Dijital pazarlama, potansiyel müşterilerinizin nerede çevrimiçi olacağını, bağlanmak için hangi cihazı kullanacaklarını bilmek ve onlarla nerede iseler orada buluşabilmek demektir.

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamadan oldukça farklıdır çünkü geleneksel pazarlama kampanyaları müşteriye bir ürün satmaya odaklanır. Dijital pazarlama ise potansiyel müşterilere ihtiyaç duydukları yerde ve zamanda değer sağlamaya odaklanmaktadır. Dijital pazarlama aktivitelerinin amacı, potansiyel bir müşterinin istediği veya ihtiyaç duyduğu herhangi bir hizmet ya da ürünü, ne zaman ve nerede ararsa arasın onun önüne çıkarmaktır.

Dijital pazarlama aslında bir çatı terimdir ve altında barındırdığı geniş sektör içerisinde SEO, sosyal medya yönetimi, içerik pazarlama, veri ve performans analitik veya PPC dahil olmak üzere yer alan birçok özel iş dalı vardır.

Dijital Pazarlamada Gerekli Beceriler 

 • Dijital strateji ve planlama
 • Veri analitiği ve raporlaması
 • Araştırma ve içgörü
 • Liderlik ve yöneticilik 
 • İçerik pazarlaması
 • Sosyal medya
 • Website tasarımı ve optimizasyonu
 • Araştırma
 • Video
 • Mobil
 • Pazarlama Otomasyonu
 • Email
 • Display
 • Tasarım ve UX

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) 

Kullanıcılar Google ve diğer arama motorları üzerinden birçok bilgi ararlar. Arama motorlarında yapılan aramalarda, organik olarak kullanıcının karşısına çıkmak için web sitelerini optimize etmek dijital pazarlamanın temel unsurlarından biridir. Anahtar kelimelerin içeriğe nasıl entegre edileceğini, alt metninin nasıl değiştirileceğini, nasıl backlink toplanacağını anlamaksa bu stratejinin önemli bir parçasıdır.

Sosyal Medya Yönetimi 

Dijital pazarlamanın bir başka yönü de Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ve LinkedIn gibi sosyal mecraları doğru şekilde yönetmekten geçer. Takipçileri sayfanıza çekebilmeniz ve onlarla anlamlı bir etkileşime girebilmeniz gerekir. Sosyal medya kampanyalarınızı hangi hedef kitlenin, hangi platformda ve ne zaman kullandığını öğrenmek size derin bir iç görü sağlayabilir.

İşinizle alakalı trendler üzerine paylaşımlar yapmak için yaratıcı hikaye anlatımları kullanmak istiyorsanız, sadece var olan kitlenizin değil hedef kitlenizin de şu anda nelerle ilgilendiklerini araştırmanız ve bilmeniz gerekir. Sosyal medya, dijital pazarlamanın istikrarlı bir yönetim ve sağlam düşünme yeteneğinin yanı sıra hız da gerektiren bir alanıdır.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, işin büyük ve önemli bir kısmıdır. İçerik pazarlamacıları hem yaratıcı bir düşünür hem de veri analistidir. Çünkü bu becerilerin her ikisini de multimedya platformlarında içerik oluşturmak ve bu içeriklerle hedef kitlenizin ilgisini çekmek için kullanırsınız. Böylece hem daha fazla potansiyel müşteri kazanabilir hem de onlarla etkileşim içinde olarak daha fazla iç görü elde edebilirsiniz.

Veri ve Analiz 

Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlama yöntemlerine göre faydalarından biri ölçülebilirliğidir. Bu nedenle, Google Analytics’i anlamak şarttır. Pazarlama kampanyalarınızdan hangilerinin en başarılı olduğunu yorumlamak için dijital becerilerinizi kullanabilmeniz gerekir. Metrikler karmaşık olabilir, ancak hedef kitlenizin ihtiyaç ve eğilimlerini belirleyebilmek için güçlerinizi kullanmanız, onları motive eden kampanyalarınızı doğru ölçeklendirmek ve toplam kârınızı artırmak için size doğru araçlar sağlayacaktır.

Tıklama Başına Ödeme (PPC)

SEO organik trafiğe doğru şekilde odaklandığında, PPC sponsorlu reklam kadar etkilidir. Dijital pazarlamacı, bir arama yapıldığında ilgili reklamın ücretli reklam listelerinde görünmesini sağlayacak anahtar kelimelere teklif verir. Çünkü dijital pazarlamacı, bir web sitesine trafik çekmekten sorumludur ve bu roldeki biri, müşterinin bu akış içerisinde ilk ve belki de tek bir kez ne yapacağını belirler. Reklam harcamalarını azaltmak ve yatırım geri dönüşümünü artırmak için verilerin analiz edilmesi önemlidir.

Nasıl Dijital Pazarlamacı Olunur?

Tüm mesleki becerilerin ve sahip olunan eğitimlerin yanı sıra dijital pazarlamacılar, işe belirli bir algı ve tutum katarlar. Onlar tuttuğunu koparan düşünce liderleridir. Eğer bir dijital pazarlamacı olmak istiyorsanız, onlardan biri gibi düşünmeniz gerekir. Bunu yapabilmenin en iyi yoluysa işi direkt onlardan öğrenmektir.

Staj Yapın

Dijital pazarlamaya yeni başlıyorsanız, bir staj yapmak deneyim kazanmanıza ve portföyünüzü genişletmenize yardımcı olabilir. Diğer endüstri profesyonellerinin çevresinde olmak, dijital pazarlamanın farklı yönlerini deneyimlemenizi sağlayacak ve hangisinde uzmanlaşmak istediğinize karar vermenizde yardımcı olacaktır.

Düşünce Liderlerini Takip Edin

Dijital pazarlamacılar artık bu dünyanın, alanlarındaki sektörel sırlarını paylaşsalar bile bu durumun onlar için ekstra bir rekabet ortamı yaratmayacak kadar büyük hale geldiğini biliyorlar. Dolayısıyla, bugün birçok dijital pazarlamacı sadece size ne yaptıklarını anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda size onu nasıl yaptıklarını da gösteren örnek durum incelemelerini de paylaşıyorlar. Onları takip edin, dinleyin, e-postalarına kaydolun.

Bağlantınızı Güçlendirin 

Dijital pazarlamacı olmak istiyorsanız, dijital pazarlamacıların olduğu yerlere gidin ve onlarla konuşun. Network konferanslarına katılın veya çevrimiçi gruplara kaydolun. Çoğu zaman, bu tip yerlerden beklenmedik bağlantılar ve fırsatlar doğar.

Kendinizi Daima Geliştirin

Ne kadar iyi olursanız olun, daha iyi olmak için çaba göstermelisiniz. Üzerinde çalışmanız gereken bir şey varsa, o konuda olabildiğince uzmanlaşmayı tercih edin. Dijital bir pazarlamacı olarak, kendinizi her zaman geliştirmelisiniz ve becerilerinizi güncel tutmanıza yardımcı olacak kurs, e-Kitap ve web seminerlerinden mutlaka yararlanmalısınız.

Dijital Pazarlama Rolüne Geçiş

Herhangi bir alanda dört yıllık bir eğitiminiz veya yeterli deneyiminiz varsa, ilginiz olduğu sürece, doğru eğitimleri alarak dijital pazarlama alanındaki bir role geçiş yapabilirsiniz.

Dijital pazarlamaya kolayca geçiş yapabilecek kariyer alanlarına örnek vermek gerekirse, bunlarla sınırlı olmasa da aşağıdaki uzmanlıkları sayabiliriz:

 • Gazeteci
 • Öğretmen
 • Yazar
 • Veri Analisti
 • Gazete Editörü
 • Baskı Pazarlamacısı
 • Satışçı
 • Perakende Yönetimi
 • Blogger

Dijital bir pazarlamacı olmak istiyorsanız, gerekli teknoloji, eğitim ve profesyonel becerilerin ötesinde hırs ve iş için gerçek bir tutkuya sahip olmanız gerekir.

Dijital pazarlama aktivitelerinin, müşterinize satmaya çalışacağınız ürün veya hizmetlerle değil, müşteriniz için yapabileceklerinizle ilgili olduğunu anlamalısınız. Eğer bu iş size hayalinizdeki iş gibi görünüyorsa, hemen bugün başlayın ve öğrenmek için bir adım atın.

Dijital Pazarlama eğitimleri ile yeni kariyerinize dijital pazarlamacı olarak başlamak için tıklayın!

Orijinal Makale: https://digitalmarketinginstitute.com/blog/what-are-the-career-options-in-digital-marketing

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.