KARİYER

Nasıl Dijital ve Sosyal Satış Uzmanı Olabilirsiniz?

Icon
Taylan Kaymakci
20/10/2020
               

Tüketicilerin %64’ü online alışveriş yapmayı tercih etmeye başladığından, e-ticaret endüstrisi satıcılarla beraber doygunluğa ulaşmış oldu. Bu nedenle, markanızı online kanallarda fark eden potansiyel müşteriler üzerinde iyi bir izlenim bırakmak önemlidir. Rakiplerden ayrışmak ve müşteri etkisini artırmak için sosyal satıştan yararlanabilirsiniz.

Geleneksel kampanyalar ile nasıl müşteri özel hissettiriliyorsa, yeni paradigmada da dijital ve sosyal platformlar aracılığıyla “müşterileri ilk sıraya koyma” ve kişisel olarak etkileşimde bulunma hedefi sayesinde bambaşka bir seviyeye geçilmiştir.

Bu makalede, sosyal satışın ne olduğu, nasıl çalıştığı ve güçlü etkilerinden yararlanmak için kullanabileceğiniz stratejileri daha yakından inceleyeceğiz.

Sosyal Satış Nedir?

Sosyal satış, müşterilerle ilişkiler kurmayı içeren bir satış stratejisidir. Sosyal satıcılar, tüketicilerle etkileşim kurmak için Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformları da dahil olmak üzere sayısız araç kullanırlar. Başarılı bir Sosyal Satış kampanyasının anahtarı, etkileşime geçmektir.

Geçmişte, satışlar dönüşüm ve gelir etrafında yapılandırılmıştı, ancak son zamanlarda bu trend değişti. Sosyal platformları kullanan satış uzmanları satış için %45 daha fazla fırsat ve aylık kotalara ulaşmada %51 daha fazla başarı görmeye başladı.

Sosyal Satışın Yararları

Sosyal satış kanalını kullanmanın geleneksel pazarlama stratejilerine göre oldukça farklı avantajları vardır.

İşte sosyal satış yoluyla kazanabileceğiniz 5 fayda:

Daha Fazla Potansiyel Satış ve Daha Fazla Satış: Epey önemli ve kritik avantajlardan biri olarak sosyal satış kanalları, daha fazla satış sağlamada çok yararlı olduğunu kanıtladı. Günümüzde sosyal araçları kullanan profesyoneller sosyal olmayan satıcılardan %78 daha fazla satmaktadır.

Artan Müşteri Tutundurma: Marka sadakati yakınlık kurmaktan gelir ve hiçbir şey müşteri etkileşimi kadar teşvik edici olamaz. Tüketicilerle düzenli olarak etkileşim kurmak mükemmel bir güven oluşturma faaliyetidir.

Markayı Daha İyi Tanıtma: Herhangi bir satış dönüşüm hunisinin ilk aşaması farkındalıktır ve hiçbir şey etkileşim gibi marka bilinirliğini teşvik etmez. Sosyal medya gönderileriniz ne kadar çok müşteri tarafından beğenilir, paylaşılır ve yorum yapılırsa o platformda o kadar görünür olursunuz. Sosyal algoritmaların ve sıralamanın ötesinde, bu gerçekten eski moda, “ağızdan ağıza” pazarlamanın dijital bir versiyonudur.

Markanızı İnsanlaştırma (Humanizing): Bir yüze bir isim koymak onu her zaman daha unutulmaz kılar. İnsanlar için doğru iken, neden markalar için olmasın? Müşteri etkileşimi sizi ve ürünlerinizi insancıllaştırır. Sizi tüketiciler için daha sevimli bulup ilişki kurarlar.

Yerleşik İtibar Yönetimi: Bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce, tüm internet kullanıcılarının yaklaşık %95’i müşteri yorumlarını okur. Müşteri etkileşimini dahil eden bir sosyal satış stratejisi kullanıyorsanız, zaten çok sayıda gerçek hayattan kullanıcınız var demektir.

Potansiyel müşteriler, müşteri yorumları ve paylaşılan içeriklerden bilmek istediklerini sunarlar. Bu, üçüncü taraf temsiline gerek kalmadan markanızın itibarını artırır ve korur.

Online Satış Yapmayı Öğrenmek: Daha İyi Sosyal Satış için 10 İpucu

1) Onlara Kim Olduğunuzu Gösterin: Tüketicilere ulaşmanın en etkili yollarından biri videodur. Canlı video yayınları, müşterilere önemli hissetme, sizi duyma ve görme ve gerçek zamanlı etkileşim kurma şansı verir. Facebook Live Video gibi bazı canlı platformlar, kimin oturum açtığını ve ne kadar süreyle oturum açtığını görmenizi sağlar. Görüntüleyenler videonuzu beğenebilir, paylaşabilir ve yorum yapabilir ve bunlara doğrudan gerçek zamanlı olarak yanıt verebilirsiniz.

Videolar yararlıdır, çünkü dijital deneyimi daha insancıl hale getirirler. Online alışveriş yapan kişinin bir e-ticaret mağazasına girmeye ve bir resepsiyon görevlisi tarafından karşılanmasına çok benzerdir.

2) Kullandıkça Öğrenin: Birçok pazarlamacının yaptığı hatalardan biri, deneyimsizlikleri hakkında çok fazla endişe etmek ve süreci geciktirmektir. Bu, hata yapmanın bir kampanyayı güçlendirebileceği bir satış alanıdır. Hata yapmak insanidir ve daha insani görünen şirketler modern tüketiciye hitap etmektedir.

Sadece hatalardan tecrübeler edinerek ilerlediğinizden emin olun. Sosyal satış tarafı tamamen müşteri ile ilgilidir, bu yüzden hatalarınızda ve özürünüzde şeffaf ve halka açık olun. Sadık müşterileriniz sizi savunmaya ve yardımınıza ne kadar çabuk geleceğine şaşırabilirsiniz bile.

3) Sosyal Satıcılar Ekip Halinde Daha Güçlüdür: Yeni bir pazarlama kampanyasının birçok bileşeni olduğu gibi, sosyal satış yapmak da çeşitli dinamikleri içerir. Birçok kanalı ve platformu yöneten birden fazla ekip arkadaşınızın bulunması oldukça faydalı olacaktır.

Sektörünüzde yer alan influencer ve kanaat önderleri ile de çalışarak, erişim sayılarınıza ve büyümenize katkıda bulunun.

4) Hedefinizi Belirleyin: Sosyalleşme doğru kitleyle daha iyi elde edilir. Araştırma ve raporlar size markanızla en çok kimin ilgilendiğini ve kiminle sosyal medya üzerinden bağlantı kurmak istediğinizi gösterecektir. Elbette, etkileşimde bulunan potansiyel müşterilerle, özellikle demografik bilgilerinizle beraber etkileşimde bulunmalısınız.

5) Güvenilirliği İnşa Edin

Müşteriler güvenebilecekleri bir marka görmek isterler. Soru sormak ve cevap almak, ayrıca sektörde bir otoritesi olsun istiyorlar. Kendinizi bir otorite olarak kanıtlamak, güvenilirliği artırmak kadar kolaydır. Bu, güveni artırmak için ilişkiler kurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

E-posta, blog yorumları ve sosyal medya aracılığıyla online mecralarda sosyal olmak, güvenilirliği artırmayı kolaylaştırır. Takipçilerinize sektörünüzdeki otorite olduğunuzu gösterin; akabinde ürün veya hizmetinizi daha fazla kişi seçecektir.

6) Kendinizi Görünür Yapın: Markanızın arka planda kalmasına izin vermeyin. Görsel olarak etkili gönderiler oluşturun. Kullandığınız fotoğraftan bir başlığın uzunluğuna kadar her şey görsel alaka düzeyini etkiler. Örneğin, en göze çarpan Facebook başlıkları sadece 4 kelime uzunluğundadır.

Başlıklarınızı kısa ve sevimli, ancak açıklayıcı ve alakalı tutmak zor ama yapılabilir. Etkileyici bir tasarım planı geliştirmek için zaman ayırın ve kendinizi diğer sosyal satıcılardan farklılaştırın.

7) En İyi İfadenizi Öne Çıkarın: Sosyal satış biraz gayrimenkul endüstrisine benzer – biraz içten ve etkileyici bir profil fotoğrafı gerektirir. Sosyal medya ileriye dönüktür ve profil resminiz kim olduğunuz ve neyi temsil ettiğiniz hakkında çok şey anlatır. Markanızla ilişkilendirilebilen net, yüksek çözünürlüklü bir fotoğraf seçmelisiniz.

Profilinizin tüketicilere görünme şekli, satın alma kararını etkileyebilir. İnternet üzerinden alışveriş yapanların %33’ü yerel bir işletmeye telefon etmeden önce sosyal medya üzerinden iletişime geçeceğini unutmayın.

8) Geriye Dönük Okuma Yapın: Sosyal bir platformda yorum yapmanın en güzel yanı, boş zamanlarınızda onu yeniden okuma imkanına sahip olmanızdır. Bu yorumları daha sonra incelemek, müşterilerin neleri beğendiğini ve neyi değiştirmeniz gerektiğine ilişkin fikir verir.

Markanızdan veya anahtar kelimenizden bahseden yorumları toplamak ve raporlamak için tasarlanmış CRM yazılımları da vardır. Bu, gelecekteki kampanyaları geliştirmek için size çok fazla ipucu verebilir.

9) Sürekli Bağlantı Kurun: Sosyal satış sadece sosyal medya yayınlarıyla ilgili değildir; istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde etkileşim kurmakla ilgilidir. Bu, blogları, anketleri, sosyal medya yorumlarını, canlı video yayınlarındaki sesleri ve daha fazlasını kapsar. Potansiyel müşterilerinizle ilişki kurmaya ne kadar çok odaklanırsanız, müşterilere dönüşme olasılıkları da o kadar artar.

Her yorum ve paylaşım bir yanıt almasa bile, markanıza bir kez daha değiniyor. Ürününüz veya hizmetiniz ne kadar çok kişi ile bağlanırsa, etiketlenirse veya bahsedilirse online olarak başka kişilerce de o kadar görünür olur.

Unutmayın, Google ve diğer arama motorları yeni içerikleri sever. Markanız ne kadar tartışılırsa, onlinei varlığınız o kadar güncel olur.

10) Endüstriye Uyumlu Eğitimlerden Yararlanın: Sosyal satış için son ve en önemli ipucu yalnız olarak hareket etmemenizdir. Yıllarca sosyal satış deneyimine sahip endüstri profesyonelleri mevcut. 

Digital Marketing Institute (Dijital Pazarlama Enstitüsü) tarafından sunulan eğitimler gibi sektöre yönelik eğitim programlarından yararlanabilirsiniz. Bu programlar potansiyel müşteri hedefleme, etkileşim, satış kapatma, müşteriyi elde tutma ve başlamak için ihtiyacınız olan tüm sosyal satış temelleri üzerine odaklanır.

Sosyal Satıcı Olarak Başlangıç Yapın

E-ticaret endüstrisi böylesine rekabetçi bir ortam haline geldiği için, tüketicilere şirketinizi özel kılan şeyleri göstermek önemlidir. Potansiyel müşterilerle ve mevcut müşterilerle ilişki kurmak bunu yapmanın en mükemmel yoludur.

Müşterilerinize daha fazla yaklaşmak ve trafiğinizi, dönüşümünüzü ve ROI’ınızı artırmak için sosyal satış yapmayı deneyin.

Sosyal satışın ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve Sertifikalı Dijital ve Sosyal Satış Uzmanı olarak güçlü avantajlarından yararlanmak için kullanabileceğiniz stratejileri öğrenmeye başlayın.

Orijinal Makale: https://digitalmarketinginstitute.com/blog/how-to-become-a-social-selling-specialist

 

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.