KARİYER

Nasıl SEO Uzmanı Olunur?

Icon
Asena Atilla Saunders
20/10/2020
               

Website içerik kalitesi ve website trafiği arttırma konuları ile ilgili az çok bilgi sahibiyseniz SEO (search engine optimisation) yani arama motoru optimizasyonu kavramını mutlaka duymuşsunuzdur. SEO, arama motorlarında organik sonuçlarla sitenize trafik miktarını ve kalitesini artırmak için tasarlanmış içerik oluşturma uygulamasıdır. En basit haliyle özetlemek gerekirse: organik trafik arttıkça potansiyel gelir de artar. SEO bunların da ötesinde, marka bilinirliği, potansiyel müşterilerle ilişkiler kurma ve markanızı alanında yetkili ve güvenilir bir şekilde konumlandırmanız için değerli bir araçtır.

Arama motorları, sitenizin sayfalarını tarayan ve sizin ve diğer siteleri bir SERP’te (Search Engine Results Page-Arama Motoru Sonuçları Sayfası) düzenleyen algoritmalara, yani “tarayıcılara” sahiptir. Başarılı bir SEO uzmanı olmak, gönderilerinizin SERP’nin en tepesine (yani üstlerde gösterime) ulaşmasını sağlamak için arama motorunun tarayıcısının kurallarını anlamayı ve uygulamayı içerir.

Bir SEO uzmanı, hızla değişen dijital pazarlama dünyasında sürekli güncelliğini kalmalıdır. İçeriğinizi SEO’ya göre oluşturmak göz korkutucu ve karmaşık görünse de, arama motorlarının nasıl çalıştığını ve içeriğinizin arama sonuçlarında üst sıralarda olması için neler yapmanız gerektiğini anlamaya zaman ayırmanız gerekmektedir. Çünkü, SEO başarılı bir dijital pazarlama ve büyüme odaklı pazarlama (growth marketing) stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Kariyer değiştiriyor veya kariyerinize yeni başlıyor olabilirsiniz; belki de daha fazla bilgi edinmek isteyen dijital veya geleneksel bir pazarlama uzmanısınız. Her durumda, bir SEO uzmanı olabilmek için aşağıdaki önerilerimize göz atabilirsiniz:

1. Sürekli Okuyun

Arama motorları algoritmaları sıklıkla değiştiği için SEO da sürekli değişen bir alan. Bu sebeple, Google güncellemelerine uymak ve mevcut yazılım patentlerine sahip olmak için Search Engine Roundtable gibi siteleri takip edebilirsiniz. Bu sitede, SEO ve SEM (Arama Motoru Pazarlaması)’de oldukça uzman yazarların oluşturduğu forumlardan Google’ın bug’ları ve testleri hakkında yorumlara/tartışmalara ulaşabilirsiniz.

Search Engine Land, sektör uzmanlarının mevcut arama motoru trendleri hakkındaki yorumlarını öğrenmek için başka bir yararlı platformdur. Hatta Google ve Bing optimizasyonları arasındaki farklar gibi SEO arama motorları özelindeki içeriklere de erişebilirsiniz. 

Yazılımlara özgü bilgiler almanın en iyi yolu ise SEO çözümleri sunan şirketlere göz atmaktır.

Yoast, Moz Pro, Conductor Searchlight, ve Serpstat gibi yazılımlar, dijital pazarlamacıların SERP’deki sıralamalarını yükseltmek için kullandıkları popüler SEO araçlarıdır. Yani, anahtar kelime (keyword) analizi, backlink izleme ve trend analizleri almak için, oluşturduğunuz içeriğinizi bu ürünlerle çalıştırabilirsiniz. Bu kaynaklardan, içeriğinizin nasıl SEO’ya uygun hale getirileceği konusunda yararlı bilgiler alabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, sundukları hizmetlerle ilgili bilgi edinmek için SEO yazılım şirketlerinin bloglarına da göz atabilirsiniz. Yoast, sunduğu SEO hizmetlerine özgü oldukça kapsamlı bir blog’a sahiptir. Bu blogdan, Yoast’ın üzerinde çalıştığı ürünlere gelen güncelleme çeşitlerini takip edebilirsiniz.

2. Uygulamaktan Korkmayın

Tüm bu SEO okumaları bir süre sonra kendini tekrarlayabilir ve pratik yapmadığınız takdirde kafa karıştırıcı olabilir. Bu sebeple, temel kavramlara hakim olduktan sonra araştırmalarınıza bir süre ara verip uygulamalı eğitimlere ya da bir SEO kursuna kayıt olabilirsiniz. Çünkü pratik yapmadan SEO’da uzmanlaşamazsınız. Uygulamalı eğitim rehberleri ve kursları, ilgili yazılımları satın almadan gerçek deneyimi uygulamanın harika bir yoludur.

Search Engine Land’de yeni başlayanlara özel birçok yararlı içeriğe erişebilirsiniz. Örneğin, bir arama motoru algoritmasının içeriğin SERP’deki konumunu; içerikteki kelimelere, başlıklara, alt başlıklara ve bağlantılara göre nasıl düzenlediğini açıklayan videosuna göz atabilirsiniz. Ayrıca, arama sıralamanızı iyileştirmenin yolları hakkında kapsamlı bir SEO kılavuzuna ulaşabilirsiniz. 9 bölümden oluşan kılavuzu okumak için vaktiniz yoksa, kılavuzun bilgilerini özetleyen Periyodik SEO Başarı Faktörleri Tablosu‘nu inceleyebilirsiniz.

Yoast da benzer şekilde, SERP sıralamanızı yükseltmek için tasarlanmış çeşitli SEO kursları sunuyor. Platformda ayrıca içeriklerini SEO’ya uygun hale getirmek isteyen içerik yazarları için pratik eğitimlere, özel metin yazarlığı eğitimlerine, web sitelerinin SEO’sunu geliştirmek isteyen web tasarımcıları ve pazarlamacılar için tüyolara, veya daha teknik SEO eğitimleri ve özel kodlama gibi eğitimlere de ulaşmak mümkün.

Bunlara ek olarak Moz, yeni başlayanlardan uzmanlara kadar her bilgi seviyesine sahip kişilerin yararlanabileceği bir SEO kılavuzuna sahip. Bu kılavuz, ilk başta genel olarak sıralamayı iyileştirmeye ve ardından içeriğinizi ve web sitenizi daha rekabetçi hale getirmeye odaklanan bir yaklaşıma sahip.

Bir SEO yazılım şirketi tarafından oluşturulmamış bir kaynak arıyorsanız da SEO by the Sea’ye göz atabilirsiniz. Platform daha fazla web görünürlüğü ile ilgilenen kişiler için danışmanlık, eğitim ve koçluk sunuyor.

3. Hem Analitik Hem Yaratıcı Olun

SEO; yaratıcı içeriği, arama motoru algoritması talepleriyle harmanlayan eşsiz bir alandır. Bir SEO uzmanı bir içeriği iki yönlü bir pazarlama yaklaşımıyla oluşturmalıdır – yani hem okuyucunun ilgisini çekebilmeli hem de arama motorlarına hitap edebilmelidir.

“Geliştirici” ve “pazarlamacı” olarak iki tür SEO uzmanından bahsedebiliriz. Web sitesi geliştirme, web sayfalarının “taranabilirliğini” geliştirirken, dijital pazarlamaya düşen kısım ise bağlantıları, başlıkları ve sözcük seçimini daha SEO dostu hale getirmektir. Algoritmalar sayfanızı koduna, bağlantı yapısına, başlıklarına ve diksiyonuna göre taradığı ve düzenlediği için, yazmaya ve tasarlamaya başlamadan önce SEM’in teknik yönleri hakkında temel bir anlayışa sahip olmanıza yardımcı olur.

İnsanların yazdıklarınızdan ne kadar keyif aldığı, bunun içeriğinizi SERP’in üst sıralarına taşımadığı takdirde bir önemi yoktur. Ocak 2018- 2019 arasında Google aramaları, tüm internet aramalarının % 74‘ünü oluşturduğunu göz önüne alırsak, içeriğinizi Google dostu bir şekilde pazarlamıyorsanız, olası tıklamaların çoğunu kaçırıyorsunuz demektir. Öte yandan, hiç kimse sadece Google’ın algoritmasına uygun olarak tasarlanmış ve bir dizi anahtar kelimeyle oluşturulmuş bir içeriği okumak da istemez.

4. Herkes bir SEO Uzmanı Olabilir

Biraz pratikle bir SEO uzmanı olmak hiç de zor değil. Herhangi bir dijital pazarlama geçmişiniz veya teknoloji bilginiz olup olmadığı fark etmeksizin etkili bir şekilde arama motoru algoritmaları kullanmayı öğrenebilirsiniz. İster profesyonel yaşamınızın başlangıcında, ister kariyer değiştiriyor ya da dijital pazarlama bilgi ve becerilerinizi geliştirmek isteyen bir profesyonel olun, kolaylıkla SEO uzmanı olmanız mümkün.

Bill Slawski

SEO by the Sea editörü ve Go Fish Digital’in SEO Araştırma Direktörü Bill Slawski, bir SEO ajansına katılmadan önce Delaware Yüksek Mahkemesinde 14 yıl yasal ve teknik yönetici olarak çalıştı. Hukuk fakültesi mezunu Bill Slawski, hukuk alanındaki uzmanlığını arama motoru patentlerine odaklanmak için kullanıyor. Slawski’ye göre:

“Bir arama motorunun bir buluş üzerinde patenti olması, şu anda onun kullanıldığı anlamına gelmez. Arama motorunun, farklı bir yaklaşımı izlememeleri veya izlememeleri için teknik veya ticari nedenleri olabilir. Ancak bir patent, bir arama motorunun bir konuyu araştırdığına ve arama mühendisleri ile avukatların fikri mülkiyetlerini korumak ve diğerlerini bu patentlerde açıklanan süreçleri kullanmaktan alıkoymak için birlikte çalıştıklarını gösteren açık bir işaret. “

Bill Slawski, SEO bilgilerini, beceri ve deneyimlerini desteklemek için kullanan birçok kişiden sadece bir tanesi. Arama motorlarını web siteniz için nasıl optimize edeceğinizi anlamak, işletmenizde ve profesyonel hayatınızdaki diğer alanlarda başka becerilerinizi geliştirmenize destek olacaktır.

Harekete Geçme Zamanı

Oldukça kapsamlı dijital pazarlama dünyasında, SEO tartışmasız ölçüde önemli bir yer kaplıyor. Google’ın gizemlerini çözmek sanıldığı kadar da zor değil ve bahsettiğimiz gibi bu konu hakkında birçok kaynaktan ve eğitimlerle bilgi edinerek, SEO uzmanı olmadaki ilk adımınızı atabilirsiniz.

DMI Specialist: Search Marketing broşürümüzü indirin ve içeriklerinizi üst sıralara taşıyabilmek için en kapsamlı ve uygulamalı eğitim hakkında bilgi sahibi olun. Eğitim sonunda alacağınız global çapta geçerli DMI sertifikasıyla başarılı bir SEO uzmanı olun.

Orijinal Makale: https://digitalmarketinginstitute.com/blog/how-to-become-an-seo-professional