EĞİTİMLER, KARİYER

Online Öğrenebileceğiniz Yüksek Maaşlı 5 Dijital Meslek

Icon
Efe Egilmez
23/09/2021
               

Eskiden yüksek maaşlı bir meslek edinmek ve sağlam bir kariyerin ilk adımlarını atmak için dört senelik bir üniversiteye gitmeniz ve neredeyse her gün fiziksel olarak sınıfa gidip dersleri takip etmeniz gerekiyordu.

Fakat bugünün dijital meslekleri, öğrenme biçimlerini de dijitalleştiriyor. Artık fiziksel olarak bir sınıfta bulunmaksızın, tamamen bilgisayar başından uzmanlaşabileceğiniz çok sayıda meslek var.

Kuşkusuz hala daha üniversite diploması ya da fiziksel eğitim olmaksızın yapılamayacak bir sürü geleneksel iş ve meslek mevcut. 

Ancak dijitalleşme ile değişen üretim ve iş süreçlerinin ortaya çıkarttığı Dijital Ekonomi, mezun olduğunuz bölümden farklı alanlarda, tamamen online eğitimler yoluyla çalışabileceğiniz bir dizi kariyer fırsatını çoktan yarattı bile!

Online eğitimler kariyeriniz için oldukça önemlidir. Aldığınız online eğitim ile edindiğiniz sertifikalar yalnızca sizin bir meslekteki yetkinliğinizi göstermekle kalmaz, aynı zamanda adım atmak ya da bilginizi derinleştirmek istediğiniz dijital meslekteki motivasyonunuzu da gösterir.

Bu yazıda online eğitim yoluyla yetkinleşebileceğiniz ve iş hayatınıza hızlı bir giriş yapabileceğiniz geleceğin mesleklerini sizler için derledik. İşte online eğitim yoluyla öğrenebileceğiniz yüksek maaşlı yeni nesil dijital meslekler:

 

1.Dijital Pazarlama Uzmanı

İnternetin iletişim kanallarında yol açtığı büyük değişimler ile paralel olarak 1990’lı yıllarda ortaya çıkan dijital pazarlama, işletmelerin ürün ve hizmetlerini pazarlama yollarını radikal biçimde değiştirdi. 

Çağımızda yetenek açığının belki de en çok bulunduğu alanlardan biri olan dijital pazarlama alanında, geride bıraktığımız 2020 yılına kadar sadece İngiltere’de 20 milyon iş potansiyeli olması bekleniyordu. Bu rakamın katlanarak arttığına şüphe yok.

Sağlam bir dijital pazarlama uzmanı olmak için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), sosyal medya yönetimi, içerik pazarlaması, veri ve analiz, paid media (PPC) gibi konularda becerilerinizi geliştirmeniz gerekmektedir.

Neyse ki online eğitim yoluyla bu konularda kendinizi geliştirebileceğiniz olağanüstü fırsatlar mevcut.

Digital Marketing Institute (DMI), size yalnızca becerilerinizi geliştirme fırsatı sunmuyor, aynı zamanda dünya çapında tanınan tek dijital pazarlama sertifikası olma özelliği ile kariyeriniz için eşsiz bir sıçrama imkanı yaratıyor. DMI eğitimlerine sitemizden göz atabilirsiniz.

Kendi içinde birkaç farklı uzmanlık alanı olan dijital pazarlama sektöründe sizi ön plana çıkartacak bir online eğitim ile iş bulmamanız işten bile değil.

Ayrıca dijital pazarlama sektöründe, İçerik Pazarlaması gibi daha spesifik uzmanlıklara yönelmek de mümkün.

 

2.İçerik Pazarlamacısı

2020 yılı verilerine göre ABD’de bir içerik pazarlamacısı yöneticisinin ortalama maaşı 81,000 dolardır. 

Eğer yazılı, görsel içerikler, videolar üretmeye yatkınlığınız varsa ve kariyeriniz için bir yol haritası arıyor ya da kariyer değişikliğine gitmeyi düşünüyorsanız içerik pazarlamacısı olmayı ciddi ciddi düşünmelisiniz. 

Çünkü içerik pazarlaması alanında spesifik uzmanlıklar oluştukça, yetenek açığı da buna paralel olarak artıyor. 

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı İstihdam Bürosu’nun istatistiklerine göre 2016-2026 arasında yazılı yayıncılık alanındaki işlerin azalması beklenirken içerik pazarlaması iş alanındaki pozisyonların %10 oranında artması bekleniyor.

İçerik pazarlamacısı işletmelerin müşterileri ya da potansiyel müşterilerine ürün, hizmet ya da doğrudan markanın kendisini blog yazıları, sosyal medya içerikleri, e mailler, gated contentler, videolar ve daha birçok araç ile pazarlar.

Kuşkusuz içerik pazarlaması yetenek kadar beceri ve bilgi de gerektirir. Farkındalık, Değerlendirme, Karar Verme ve Müşteriyi Elde Tutma aşamalarının her biri için ayrı türde içerikler üretmelisiniz. Kariyerinizi içerik pazarlamacısı olarak sürdürmek istiyorsanız, Growth Marketing Hub’ın İçerik Pazarlaması Kursu sizin için ideal bir platform olacaktır.

 

3.Siber Güvenlik Analisti

İçinde bulunduğumuz çağ, şirketlerin hiç olmadığı kadar fazla sayıda hassas veriye sahip olduğu bir çağ. Tam da bu nedenle siber saldırılar, özellikle de pandemi ile birlikte hiç olmadığı kadar arttı ve şirketleri, dijital varlık ve verilerinin güvenliği üzerine düşünmeye itti.

Önümüzdeki beş sene içerisinde özellikle uygulama geliştirme güvenliği ve bulut güvenliği becerilerine olan talebin %164 oranında artması bekleniyor

Tamamen online eğitimler ile siber güvenlik analisti olabilir, böylelikle şimdiden geleceğin en popüler mesleklerinden birini icra edebilirsiniz.

Bilişim sektöründeki öncü markalardan biri olan IBM’in online Siber Güvenlik Analisti Sertifika programı ile kariyerinize hızlı bir giriş yapabilirsiniz.

 

4.Yazılım Mühendisliği

Geleceğin en popüler meslekleri arasında yer alan ve farklı sektörlerde çalışma imkanı sağlayan yazılım mühendisliği rahatlıkla online eğitim yolu ile edinebileceğiniz bir diğer meslek. 

Duke Universitesi’nin Java Programlama ve Yazılım Mühendisliği’nin Temelleri kursu ile mesleğin inceliklerini öğrenebilir, ayrıca oldukça prestijli bir sertifika sahibi olabilirsiniz. 

En çok aranan programlama dili olan Java’yı öğrenerek kariyerinize önemli bir giriş yapacağınız kurs, tamamen başlangıç seviyesindeki kişiler için tasarlanmış.

Online yazılım mühendisliği eğitimi ile uygulama geliştirme, veritabanı ve sistem yönetimi, yazılım ve web dağıtımı ve başka pek çok konuda profesyonelleşerek dikkate değer bir atılım yapabilir, geleceğin en önemli mesleklerinden birine sahip olmayı düşünebilirsiniz.

 

5. E-Ticaret Uzmanı

E-ticaretin yalnızca 2021 yılının 2.çeyreğinde %9.3 oranında arttığı, tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını giderek online platformlara günümüzde şirketlerin e-ticaret uzmanı arayışının yoğunlaşması hiç de şaşırtıcı değil.

Ayrıca bütün süreçlerin online olarak gerçekleştiği e-ticaret alanında tamamen online eğitimler ile bir kariyer kurgulayabiliyor olmanız da oldukça doğal.

Online satış stratejileri geliştirmek, çeşitli platformlarda dijital satış yaratmak ve websitesi üzerinden conversion oluşturmak bir e-ticaret uzmanının mutlaka bilmesi gereken başlıklar.

Kullanıcı deneyimini artırmak, web sitesine trafik çekmek, dijital satışları artırmak ve marka bilinirliğini oluşturmak gibi hedefleri düzenli olarak her gün takip ve analiz etmek bu meslekte oldukça büyük bir öneme sahip. 

Çünkü hedef odaklı olmak ve veri analizi e-ticaret alanında olmazsa olmaz.

Bunların yanı sıra, arama motorlarında ve diğer web sitelerinde reklam kampanyaları yürütmekten ve sosyal medyayı kullanarak en yeni dijital pazarlama stratejilerini araştırmak ve uygulamaktan hoşlanıyorsanız e-ticaret sektörü tam size göre.

Eğer bu başlıklarda derinlikli bir bilgiye sahip değilseniz Digital Marketing Institute’un 11 saatlik online kursu ile sektöre sağlam bir adım atabilirsiniz. 

UX tasarım ilkelerini, Dönüşüm Oranı Optimizasyonunu, Müşteri Deneyimini (CX) ve e-Ticaret funnel yönetimini kapsayan bu E-ticaret eğitimi ile kariyerinizde fark yaratacağınıza emin olabilirsiniz.