KARİYER

Dijital Pazarlama ve Pazarlama Alanında Kariyer Seçenekleri

Icon
Taylan Kaymakci
19/10/2020
               

İster orta seviyede bir pazarlamacı, ister pazarlama alanından yeni bir mezun, isterseniz de dijital pazarlama alanına giriş yapmak isteyen biri olun, dijital pazarlama alanında oldukça fazla sayıda kariyer olanaklarına sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Hatta bu yüzden dijital pazarlamanın hangi alanında uzmanlaşmak istediğinize karar vermeniz zor olabilir. SEO uzmanı mı olacaksınız yoksa içerik pazarlamacısı mı? Belki de bir sosyal medya yöneticisi olmayı planlıyorsunuzdur.

Herhangi bir iş veya pozisyon seçerken, tüm olasılıkları – artıları, eksileri ve gelecekteki durumu – dikkate almanız önemliyken, dijital pazarlama uzmanlarına ihtiyaç duyulması, bu alanda kariyerine yön vermek isteyenler için şu anda çok büyük bir fırsat da oluşturmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, pandemi süresince işletmelerin dijital pazarlamaya artan ilgisi nedeniyle kaliteli bir dijital pazarlama eğitimi (digital marketing eğitimi) ile kendinize bir kariyer inşaa etmeniz hiç olmadığı kadar kolay hale geldi. Çünkü iyi kurgulanan ve yönetilen dijital pazarlama stratejileri sayesinde büyük veya küçük ölçekli fark etmeden tüm işletmelerin en zorlayıcı ve beklenmedik zamanlarda bile büyük kazançlar sağlayabileceği görüldü. Bu dijital pazarlama biriminin bir şirket için ne kadar önemli ve kritik olduğunu da ispatlarken aynı zamanda başarılı ve yetenekli dijital pazarlamacılarına neden rağbet olduğunu da açıklar.

Başarılı bir Dijital Pazarlamacının Özellikleri

Her mesleğin farklı gereksinimleri vardır. Birçok kişi pazarlama profesyonellerini ultra-yaratıcı bir zihniyetle ilişkilendirse de, dijital pazarlamacıları başarılı kılan çok çeşitli özellikler vardır. Başarılı bir dijital pazarlamacının sahip olduğu en kritik özelliklerden bazıları şunlardır:

Esneklik: Dijital dünya sürekli bir evrim halindedir ve en iyi dijital pazarlamacılar değişen mecralara, kanallara, araçlara, algoritmalara ve yazılımlara hızla uyum sağlayabilirler. Bunun için seminerlere ve workshoplara katılarak ve belli aralıklarla çeşitli digital marketing eğitimlerine göz atarak yeni uygulama ve araçları öğrenerek güncel kalabilirsiniz.

Yardımlaşma ve Ekip Çalışması: Pazarlama, işletmelerin hedeflerine ulaşmalarına ve kârlarını artırmalarına yardımcı olmakla ilgilidir, bu nedenle dijital pazarlamacıların işletmedeki tüm ekiplerin başarılı olmasına yardımcı olması hayati önem taşımaktadır. Sonuç olarak başarı bir süreçtir ve bu süreç işletmedeki her biriminin etkileşim kurması ile işler.

Güvenilirlik ve Odaklanma: Sosyal medya gibi alanlarda hedeflere ulaşmak veya başarılı bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmakla görevlendirildiğinizde, bunu sıkı takip edebilmeniz gerekir. Hedeflere odaklanıp çalışmayı ve işinizi zamanında yapmayı seviyorsanız, dijital pazarlamada kariyer yolunuzu daha net çizebilirsiniz.

Sosyal medya pazarlamasının gereksinimlerini iyice kavrama ihtiyacı duyduğunuzda sosyal medya pazarlama eğitimi veya sosyal medya yönetimi eğitimi gibi alanınızda uzmanlaşmanızı sağlayacak eğitimleri almaktan çekinmeyin. Bu eğitimler başarılı bir strateji kurmanızı ve kendinizle beraber kariyerinizi de yukarıya taşımanıza yardımcı olacaktır.

Analitik Düşünme ve Karar Verme: Analitik düşünerek sonuçlara varabilir misiniz? Dijital pazarlama, analiz edilmiş verilerden çıktılar üreterek bir strateji oluşturmakla ilgilidir, bu nedenle verilerle çalışabilmeniz ve çok yönlü bir süreç oluşturabilmeniz, size, ekibinize ve müşterilerinize görmek istediğiniz sonuçları vermenize yardımcı olacaktır.

Girişimcilik Ruhu: Kendi geleceğini kontrol altına alabilmek, dijital pazarlamacının en önemli becerilerinden biridir. Kariyerlerinin büyük bir kısmı devamlı değişen bir dijital dünyaya adapte olmayı içerdiğinden, dijital pazarlamacılar genellikle sürekli olarak yeni beceriler öğrenir, öğretir ve sorunlar ortaya çıktığında dijital pazarlama stratejilerini güncelleyip ilerlerler. Bunu elde edebilmek için online dijital pazarlama eğitimlerinden yararlanarak kendinizi sürekli geliştirebilir ve yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Dijital Pazarlamada Kariyer Olanakları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, dijital pazarlamaya markalar ve işletmeler tarafından büyük önem atfedilmektedir. Bu nedenle, dijital pazarlamanın belirli bir ilgi alanında uzmanlaşmayı seçen dijital pazarlamacılar kendileri için daha anlamlı bir kariyer yolu çizebilirler.

Yapılan araştırmalara göre dijital marka stratejisti, grafik tasarımcıları, sosyal medya için içerik yaratıcıları ve hem tıklama başına ödeme (PPC) hem de arama motoru optimizasyonu (SEO) alanındaki pazarlama analistleri en çok talep gören uzmanlıklardır. Peki bu dijital pazarlamacılar için ne anlama geliyor? Çok çeşitli dijital pazarlama rollerinde uzman olabileceğiniz gibi, gelişme göstereceğinizi düşündüğünüz bir pozisyon seçerken o pozisyon için gerekli becerileri ve o pozisyondan beklenen sorumlulukları mutlaka araştırmanız gerekir. Böylelikle o pozisyon için gerekli eğitimleri alarak kendiniz için sağlam bir kariyer inşaasına başlayabilirsiniz.

Aşağıdaki pozisyonlar, 2020 ve sonrasında uzmanlaşmak isteyen dijital pazarlama uzmanları için en iyi dijital pazarlama kariyerlerinden bazılarıdır:

Dijital Proje Yöneticisi (Digital Project Manager)

Dijital pazarlama alanında uzmanlaşmak isteyen orta düzey bir pazarlamacıysanız, dijital proje yönetici rolünü dikkate alabilirsiniz. Bu pozisyondaki kişiler genellikle müşteri ilişkilerini denetlemek, çeşitli yaratıcı projeleri yönetmek ve yaratıcı ekibin işlerini yapması için uygun yazılım ve araçların mevcut olmasını sağlamakla görevlendirilir.

Pazarlama ekipleri, dijital projelerin sorumluluğunu bir kişinin almasının gerekliliğini görmeye başladı ve dijital proje planlamacıları, pazarlama ekibinde genellikle tüm dijital süreçleri ve projeleri denetleyerek bir çok farklı şapka giyen bir pozisyona gelmiş oldu. Dolayısıyla proje yöneticisi olarak süreçleri denetlemek adına dijital pazarlamanın farklı alanlarına dair temel bilgilere sahip olmak gerekir.

Her işte olduğu gibi dijital proje yöneticilerinin de gün içerisinde yapması gereken oldukça fazla görev ve sorumluluk vardır. Bu yüzden dijital proje yöneticileri, gün boyunca çeşitli beceriler kullanabilen ve farklı süreçlere adapte olabilen kişilerdir. Bu profesyonellerin kusursuz iletişim becerileri ve iyi bir tasarım gözüne sahip olmaları gerekir. Pozisyon aynı anda birden fazla projeyi denetlemeyi gerektirdiğinden, multi-tasking becerisine sahip olmakla beraber işi kolayca halletmenize yardımcı olmak için mutlaka proje yönetimi yazılımına da yatırım yapmalısınız. Örneğin Trello gibi proje yönetim araçları, dijital proje yöneticilerinin projeleri sorunsuz bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olur.

Kullanıcı Deneyimi Tasarımcıları (User Experience Designers)

Kullanıcı deneyimi tasarımcıları (UX tasarımcıları), online ürünlerin ve dijital servislerin kullanıcı deneyimlerini analiz eder, denetler ve optimize etmeye çalışır. Online kullanıcıların etkileşimi, bir web sitesinde veya uygulamada kaldıkları süre ile ilişkili olduğundan, kullanıcı deneyimi tasarımcıları, kullanıcıların ilgili site veya uygulamaya geri gelmelerini sağlayan bir deneyim oluşturmalıdır. Sayfa tasarımından müşterilerin sayfa ve içerikle nasıl etkileşim kurduğuna kadar detaylı bir çalışma yürütürler. Bu yüzden UX tasarımcıları bir dijital pazarlama stratejisinin en kritik parçalarından biridir.

İyi bir UX tasarımcısı, kullanıcıların bir uygulama veya web sitede belirli bir aksiyonu almak için gereken adımları kolayca atmaları ve anlamaları için dijital tabanlı öğeleri uyumlu çalışır hale getirip ayrıntılara odaklanabilir. Aynı zamanda, görsel oluşturma tecrübesine ve mükemmel yazılı iletişim becerilerine sahip olmalıdır ve gerektiğinde müşteri gibi düşünerek müşterilerin ihtiyaçlarını ön görerek aksiyon alabilmelidir.

Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanları (SEO Specialists)

Bir SEO uzmanı, web sayfalarını arama motoru sonuç sayfasında (SERP) yukarı taşımak ve sonunda bir web sitesinin potansiyel müşteri sayısını artırmak için stratejiler oluşturmak ve uygulamak için çalışır. SEO, dijital pazarlamanın karmaşık ve sürekli değişen bir alanıdır, bu nedenle bir SEO uzmanı gün boyunca teknik ve stratejik olarak düşünebilmelidir.

Bir SEO uzmanı, başarılı bir SEO stratejisine giden tüm faktörlere hakim olmalıdır. En iyi SEO stratejistleri verileri analiz ederek stratejilerini sürekli olarak geliştirebilirler. Backlink’ten akıcı içerik yazmaya kadar, yüksek kaliteli yazılı iletişim becerileri SEO stratejistleri için hayati önem taşır. Bununla beraber kullanıcıların ve sektörün sürekli değişen ihtiyaçları nedeniyle SEO takibi yapabilmeli ve geriye dönük içeriklerde iyileştirme yapabilmek için gelişmiş takip yeteneğine de sahip olmaları gerekir. Bu dijital pazarlama profesyonelleri doğal olarak meraklı olmalı ve veri odaklı çalışmalıdır.

İçerik Stratejisti (Content Strategist)

İçerik stratejistleri geleneksel ve dijital pazarlama ekiplerini aslında birbirine bağlayabilen bir pozisyondur. İçerik, herhangi bir pazarlama stratejisinin en değerli materyalidir ve içerik stratejistleri, içeriğin müşterilere nasıl ve ne zaman ulaşacağına ilişkin süreçleri planlar ve yönetir.

İyi bir içerik stratejisti olarak ihtiyacınız olacak bazı özellikler var. Bu pozisyonda çalışacak kişiler hedef kitle ve personayı akılda tutarak düşünürler ve tüm içerikleri bu personanın ihtiyaçlarını düşünerek geliştirirler. Bu düşünme yöntemi, bir içerik stratejisinde müşteri yolculuğunu odağa almaya olanak tanır ve bir içeriğin bir müşterinin nasıl harekete geçireceğini dikkatli bir şekilde hesaplar.

Elbette, içerik stratejistleri, müşterileri istenen satın alma yolculuğunda yönlendirmek için kusursuz ve ikna edici bir metin oluşturabilmelidir Fakat metinler sadece ikna edici olmakla kalmayıp, aynı zamanda doğru bilgi aktaran içerikler olmalıdır. Yazılan her metnin konusuna uzman olmak mümkün olmayacağı için de, içerik stratejistleri yazıların konusuna dair kapsamlı araştırmalar yaparak en doğru bilgiyi seçme ve müşterilere hangilerinin aktarılıp aktarılmayacağını belirleyebilme gibi yetkinliklere de sahip olmalıdır.

Pazarlama Direktörleri (Chief Marketing Officers)

Günümüzde pazarlama müdürü veya direktörü olmak, hem geleneksel hem de dijital pazarlama stratejilerinde üstün bir yetkinlik gerektirir. Çoğu zaman, bir şirket veya marka için tüm pazarlama faaliyetlerini denetlemekten sorumlu oldukları için CEO’larla birlikte çalışır ve iş faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçasıdırlar.

Dijital pazarlama tecrübesi olan pazarlama direktörlerine olan talep yüksektir, ancak belirli niteliklere ihtiyaçları vardır. Bu pazarlamacılar, bir pazarlama stratejisinin planlanmasını ve çıktılarını anlayabiliyor olmalı ve oldukça yüksek bir analitik yeteneğe sahip olmalılardır. Ayrıca ekip işbirliğini organize edebilen liderlerdir. Bu prestijli pozisyon için kapsamlı bir dijital pazarlama kursuna (digital marketing kursu) katılmış olmanız ve uluslararası geçerliliğe sahip bir dijital pazarlama sertifikasına (digital marketing certificate) sahip olmanız büyük önem taşır.

En İyi Dijital Pazarlama Kariyer Fırsatları

Dijital pazarlama giderek büyüyen bir alan olduğundan, kariyerlerinin her aşamasında dijital pazarlamacılar sevdikleri bir iş bulma fırsatı bulabiliyorlar. Teknik sorunlara yaratıcı çözümler bulma, kitlenizle bağlantı kurma ve başarılı bir pazarlama stratejisi oluşturma konusunda tutkulu bir dijital pazarlama uzmanı iseniz, kariyer hedeflerinize ulaşmanız için yeni bilgi ve becerilere yatırım yapmaya devam etmeniz çok önemlidir.

Dünya nüfusunun yarısından fazlası İnternet’i düzenli olarak kullandığından, dijital pazarlamacılara duyulan ihtiyaç ile yetenekli profesyonellerin sayısı arasındaki fark büyümeye devam edecek gibi gözüküyor. Başarılı bir dijital pazarlama kariyerine sahip olmak için mutlaka şu anda bu alanda uzman olmanız gerekmez, ancak doğru özelliklere ve öğrenme tutkusuna ihtiyacınız vardır.

Digital Marketing Institute sertifika programları, yeni mezunlara, uzman veya yönetici pozisyonlarında çalışan dijital pazarlamacılara, değişen dijital dünyaya uyumlu eğitim içeriğine erişim imkanı sunar. Dijital Pazarlama Profesyonel Sertifikası ile yarının zorluklarını bugünden fark etmek ve bu zorluklara çözüm üretmek için gerekli araçları ve teknolojileri öğrenmeye başlayabilir ve ilgili dijital pazarlama uzmanlık sertifikaları için DMI Eğitim ve Sertifika Programlarımızı inceleyebilirsiniz.

Orijinal yazı: https://digitalmarketinginstitute.com/blog/what-are-the-top-digital-marketing-careers

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.