İÇERİK PAZARLAMASI

Uçtan Uca İçerik Pazarlaması Rehberi - 2

Icon
Asena Atilla Saunders
11/04/2021
               

Uçtan uca içerik pazarlaması rehberimizin ikinci bölümünde, içerik stratejiniz için oluşturmanız gereken önemli içerik türleri, içerik yayınlama aşamasında neler yapılması gerektiği ve içerik pazarlaması faaliyetlerinin analizi ve optimizasyonu konularına değineceğiz. 

İçerik pazarlamasında planlama yaparken dikkat edilmesi gereken konular ve müşteri karar verme aşamalarına göre içerik üretimi konularını ele aldığımız Uçtan Uca İçerik Pazarlaması Rehberi’mizin 1. bölümüne bu linkten erişebilirsiniz.

 

Önemli İçerik Türleri

 

İçerik pazarlaması stratejisinde iş modeline ve personaya göre değişiklik gösterebilen birkaç farklı içerik türü bulunur. Bu içerik türlerinin başlıcaları blog yazıları, başarı hikayeleri (case study ya da success story), ebooklar, infografikler, videolar ve podcastlerdir. Önemli içerik türlerini ve kullanım alanlarını özetlemek gerekirse:

 • Blog yazısı: Blog yazısı veya makale; işletme ister B2B ister B2C olsun, doğru anahtar kelimelerle organik trafik oluşturmanın en iyi yoludur. Ve bu sebeple işletmelerin kullandığı en yaygın içerik türüdür.
 • Vaka Çalışması: İngilizcede success story ve usecase olarak adlandırılan başarı hikayesi ve vaka çalışmaları; çözümünüzün faydalarını, bir müşteriyle yaşadığınız gerçek bir deneyim yoluyla açıklayabileceğiniz içeriklerdir ve B2B iş modelinde çok sık kullanılır. Bu içerikleri oluştururken; bir sorun, o sorunun nasıl çözüldüğü ve alınan verimi çoğu zaman rakamlarla ele alınması gerekir. 

 • Ekitap ve Whitepaper: B2B işletmelerde öne çıkan bir diğer içerik türü de ebook veya whitepaper’lardır. Bunlar diğer içeriklere göre uzun ve tarz olarak akademik makalelere benzer ve bir konuyu veya ürününüzü derinlemesine kapsayarak, detaylı analiz ve bulgular içerir. Bu içerikleri daha çok teknik roldeki personalar veya ürünü detaylı incelemek isteyen personalar için oluşturabilirsiniz
 • İnfografik: İnfografikler de; uzun metinlerden ziyade grafikler, rakamlar ve görsellere odaklanarak, belirli bir konudaki verileri kapsar. Bu içerik türü:
  • Görsel olarak ve kısaca gösterildiğinden, anlaşılması çok daha kolaydır.
  • Sosyal medya postlarında etkileşimi yüksektir.
  • 3. parti yayıncılar tarafından yayınlanma oranları oldukça yüksektir.
 • Video: İş modeli fark etmeksizin, blog postlar kadar sık başvurulan bir içerik türü de videolardır. B2C’de kullanım alanları çok geniş olsa da B2B işletmelerde genelde kısa ürün anlatımları, rehber oluşturacak içerikler, webinarlar ya da kapsamlı bir ürünün bir parçasını anlatan videolardan oluşur. 
 • Podcast: Son olarak her geçen gün daha popüler hale gelen podcast’ler, temelde kullanıcıların dinlemek için indirebilecekleri veya yayınlayabilecekleri dijital ses dosyalarıdır. Bir podcast bölümü birden fazla konuşmacı içerebilir ve bir konu hakkında uzun tartışmalar yapmanın güzel bir yoludur.

 

İçerik Pazarlamasında Yayınlama Süreci

 

İçerikler oluşturduktan sonra, bir içerik takvimi hazırlayarak içeriği hangi kanallardan yayınlamak istediğinizi belirlemeniz gerekir.

 

Owned media kanalları

 

İçeriğinizi owned media yani web sitesi, e-mail ve sosyal medya kanallarınız gibi sahip olduğunuz mecralarda paylaşabilirsiniz. Web sitenizde içerik yayınlarken, içeriğinizin SEO’ya yani arama motoru optimizasyonuna uygun olması gerekir. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için:

 • İçerik başlığına, alt başlıklara ve görsel metinlerine hedeflenen anahtar kelimeleri dahil etme
 • İçerik başlığının çok uzun olmaması
 • İçerik görsel boyutunun çok büyük olmaması
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanma
 • En az 500 kelime içeren içerikler oluşturma
 • Düzenli olarak içerik yayınlama
 • Sektörünüzle alakalı ve kaliteli web sitelerinden bağlantılar alma

gibi önemli noktaları göz önünde bulundurmanız gerekir.

 

Paid Media Kanalları

 

Paid Media kanalları için içerik yaratarak, dönüşüm oranlarınızı artırabilir ve sponsorlu içerik, PPC reklamları, arama motoru pazarlaması, görüntülü reklamcılık ve yeniden pazarlama gibi faaliyetlerle satış süreçlerinizi kısaltabilirsiniz. Personalarınızın ihtiyaçları, demografik özellikleri ve konumları gibi bir çok parametreye bakarak hangi paid medya kanalına yatırım yapacağınıza karar verebilirsiniz. 

 

Earned Media Kanalları

 

Earned Medya Kanalları, oldukça değerli ancak başarılı bir strateji elde etmesi en zor olan tanıtım kanallarından biridir. Backlink alma, konuk yazarlık, doğrudan PR networkleri veya yayıncılarla iletişime geçme, yeniden yayınlama, influencer marketing gibi bir çok earned media taktiğinden yararlanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için Earned Media Rehberimize göz atabilirsiniz.

 

icerik pazarlaması rehberi -2

 

İçerik Pazarlaması Faaliyetlerinin Analizi ve Optimizasyonu

 

Takip Edilmesi Gereken Önemli İçerik Pazarlaması Metrikleri

 

İçerik pazarlaması faaliyetlerinde doğru temel performans göstergeleri yani KPI'ları belirlemek, bunları takip etmek ve çalışmaların bu doğrultuda optimize edilmesi gerekir. 

İçerik pazarlamasında takip edilmesi gereken önemli metriklerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Organik trafik
 • Sayfada ortalama kalma süresi ve hemen çıkma oranları
 • Organik ziyaretçilerden elde edilen dönüşüm oranı ve değeri
 • Elde edilen toplam etkileşim rakamı
 • Backlink yani web sitenizin diğer sitelerden aldığı bağlantıların sayısı ve kalitesi
 • Ve referral web sitelerinden gelen dönüşüm oranı ve değeri

KPI'ler belirledikten sonra bahsettiğimiz metrikleri takip ederek planlar bu doğrultuda optimize edilmelidir. İçerik pazarlama stratejisinin başarısını ölçmek için:

 • Hangi anahtar kelimelerin web sitesi trafiğini artırdığı
 • Hangi içerik türlerinin ziyaretçileri web sitesinde tutmada etkili olduğu
 • Hangi içeriğin başarısız olduğunu 

anlamak için Google Analytics'ten yararlanabilirsiniz 

Ayrıca, hedeflediğiniz keywordlerde web sitenizin arama motorlarındaki organik sonuçlarındaki sıralamasını görmek ve performansınızı rakiplerinizle karşılaştırmak için SEMrush gibi araçları kullanabilirsiniz.

Son olarak, web sitenizin performansını izlemek ve en çok dönüşümü hangi içeriğin sağladığını analiz etmek için HubSpot gibi pazarlama otomasyon araçlarını da kullanabilirsiniz. Bu platformdan; teknik incelemeler, whitepaper, e-kitap ve başarı hikayeleri gibi form doldurularak erişilebilen içeriklerinizin etkinliğini ölçebilirsiniz.

 

İçerik Pazarlaması Faaliyetlerinin Analizi ve Optimizasyonu

 

Optimizasyon, içerik performansını iyileştirmeye yönelik, belli periyotlarda yapılması gereken bir çalışmadır ve her aşamadaki içerik performansını ilgili metriklerle ölçmekle başlar. Elde edeceğiniz veriler size neyin işe yarayıp neyin yaramadığını gösterecektir. İçerik pazarlama planlarınızı optimize ederken aşağıdaki yöntemlere başvurabilirsiniz:

 • Öncelikle potansiyel veya mevcut müşterilerinizi göz önünde bulundurmalısınız. İçeriğiniz çok kaliteli olsa da, hedeflediğiniz kitle içeriğinizi anlamadığı zaman, içerik sayfasını hemen terk edecektir.
 • İçeriğinizin her sayfasını işletmeniz için bir giriş noktası olarak konumlandırarak, içeriğinizi arama motorları için optimize etmelisiniz. 
 • Web sitenizi ziyaret edenlerin içeriğinizi paylaşmasını kolaylaştırarak sosyal medya için optimize etmelisiniz. Bunun için içerik sayfalarınıza hedef kitlenizin sosyal medya platformları için kullandığı butonları ekleyebilir ve ilgili sosyal medya platformlarında içerik yayınlayabilirsiniz.
 • Son olarak içerik sayfalarınıza harekete geçirici mesajlar yani CTA'lar ekleyebilir ve ziyaretçilerinizi potansiyel müşterilere dönüştürmek için ilgili web sitesi sayfalarına bağlantılar ekleyebilirsiniz.

 

Büyüme Odaklı ve Dijital Pazarlamayı Türkçe Öğrenin

 

İçerik pazarlaması, uçtan uca bir Büyüme Odaklı Pazarlama (growth marketing) stratejisinde odaklanılması gereken faaliyetlerden sadece birisi. İster işletmeniz, ister kariyerinizdeki büyüme yolculuğunuzda size destek olmak için hazırladığımız Türkçe Büyüme Odaklı Dijital Pazarlama Eğitimleri’ne, Growth Marketing Hub (GMH) platformumuzdan erişebilirsiniz. 

Eğitim konu başlıkları:

- Büyüme Odaklı ve Dijital Pazarlama Stratejisi Kursu

- Sosyal Medya Pazarlaması Kursu 

- Paid Media Pazarlaması Kursu 

- Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Kursu

- Email Pazarlaması Kursu

- İçerik Pazarlaması Kursu

- Earned Media Kursu

- Web Sitesi / Mobil Uygulama Etkileşimi Kursu

 

EĞİTİMLERE ERİŞİN