KARİYER

Yurt Dışında Kariyer Yapma Rehberi

Icon
Habibe Cikilioglu
03/03/2022
               

REHBERİ İNDİRİN

 

Dijital dünya her geçen gün hızla gelişmeye, büyümeye ve günlük hayatımıza giderek daha da fazla entegre olmaya devam ediyor. COVID-19 krizi ise gelecekte hayatımıza dahil olmasını beklediğimiz değişiklikleri kısa zamanda günlük hayatımızın bir parçası haline getirdi. Uzaktan çalışma birçoğumuzun yeni normali olmuşken, bilişim çağı olarak adlandırılan çağımız, kariyerini yurtdışında sürdürmek isteyen insanlara büyük fırsatlar sunmaya devam ediyor. 

ABD, Avrupa ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin ekonomik güçleri ve dolayısıyla nitelikli insanların çalışmalarına imkan veren altyapıları dünya çapında ilgi uyandırırken, son zamanlarda yükselen bir güç olan Çin’in de artan ticaret hacmi sayesinde tercih edilen bir ülke olduğu gözlemleniyor. Örneğin 2018 yılında Çin’e giden uluslararası öğrenci sayısı yalnızca yüksek öğrenim seviyesinde 500.000 kişi.

Bu fırsatların bilinciyle pek çoğumuz, yeni bir tecrübe ya da kariyer gelişimimiz için yurt dışında çalışmayı hayal ediyoruz. Peki, bu sadece bir hayal mi? Yurt dışında kariyer yapmanın yolları neler? 

Bu rehberde yurt dışında kariyer yapmak için bilmeniz gereken tüm ipuçlarını bir araya getirdik.