EĞİTİMLER, KARİYER

Yurt Dışında Çalışma Olanağı Sunan En İyi 8 Meslek

Icon
Efe Egilmez
07/09/2021
               

Son yıllarda yurtdışında, özellikle de Avrupa’da çalışmak hemen hemen herkesin hayallerini süslüyor. Bazıları bu doğrultuda yurtdışında eğitim imkanlarını araştırırken, bazıları ise kariyerini yurtdışında sürdürmenin imkanlarını arıyor. 

ABD, Avrupa ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin ekonomik güçleri ve dolayısıyla nitelikli insanların çalışmalarına imkan veren altyapıları dünya çapında ilgi uyandırırken, son zamanlarda yükselen bir güç olan Çin’in de artan ticaret hacmi sayesinde tercih edilen bir ülke olduğu gözlemleniyor. Örneğin 2018 yılında Çin’e giden uluslararası öğrencisi sayısı yalnızca yükseköğrenim seviyesinde 500.000 kişidir.

Yurtdışında iş olanakları özellikle gelişmiş ülkelerde gün geçtikçe artıyor.

Bu yazımızda kariyerini yurtdışında sürdürmek isteyenler için bir rehber hazırladık. Her ne kadar çeşitli meslek gruplarına duyulan ihtiyaç ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyorsa da, artan dijitalleşme özellikle yeni mesleklere duyulan ihtiyaçları artırıyor. 

Ancak özellikle Avrupa ülkelerinde geleneksel mesleklere duyulan kalifiye eleman ihtiyacını da hesaba katmak gerekir. Örneğin bir şef aşçının ya da sağlık alanında eğitim gören birinin iş bulma olanağı da oldukça yüksektir. Bu konudaki güncel verileri yazının devamında paylaşacağız.

 

Yazılım Mühendisliği

 

Yazılım mühendislerine duyulan ihtiyaç dünya çapında giderek artıyor. ABD’den Avusturalya’ya  ister startup olsun ister kurumsal bir şirket, yazılım mühendisleri için yurtdışında sayısız iş imkanı var. 

Yazılım dünyasının kendi “dili”, bir programlama dili olması nedeniyle uluslararası geçerliliği olan bir meslek. Mevcut durumda sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yazılım mühendisliği için 56.890 iş ilanı açıldığını ifade etmek, kariyer gelişiminizi yurtdışında sürdürmek için yazılım mühendisliğinin oldukça geçerli bir meslek olduğunu yeterince açıkça ortaya koyacaktır. 

Her yıl 300.000’e yakın göç alan Kanada’daki göçmenlerin büyük çoğunluğunu tasarımcılar ve yazılımcılar oluşturuyor.

Özellikle oyun yazılımcıları, program geliştiricileri, mobil yazılımcılar kariyerlerini yurtdışında geliştirmek için büyük olanaklara sahipler.

 

Dijital Pazarlama

 

 

Er ya da geç bütün işletmelerin dijital pazarlama ve büyüme odaklı pazarlama (growth marketing) faaliyetlerine geçiş yapacağını öngörmek artık çok da zor olmasa gerek. Tam da bu nedenle, özellikle pandemi dönemiyle birlikte dijital pazarlamacıların iş bulma imkanı uluslararası ölçekte artıyor.

Dijital ve global doğası nedeniyle dijital pazarlama, yurtdışı kariyeri için en tercih edilesi mesleklerden biri. İşte dijital pazarlama alanındaki bazı uzmanlıklar:

 • Video yapımı
 • Mobil pazarlama
 • Mobile marketing
 • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 • Arama Motoru Pazarlaması (SEM)
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • E-ticaret
 • Email pazarlaması
 • Pazarlama Otomasyonu
 • İçerik Pazarlaması
 • Web geliştirme
 • Web tasarımı
 • Pazarlama Stratejisi

 

Tüm dünyada ama özellikle de ABD’de gideren artan ölçüde bir dijital “yetenek açığı” (skill gap) olduğu çeşitli çalışmalarla ortaya kondu. 

Tam da bu nedenle yurtdışında çalışma olanağı sunan mesleklerin başında dijital pazarlama alanındaki meslekler geliyor. 

Eğer yurtdışı kariyer gelişimi için dijital pazarlama sektöründe ilerlemeyi düşünüyorsanız uluslararası geçerliliğe sahip tek dijital pazarlama sertifikasyonuna sahip Digital Marketing Institute’un programları size ihtiyaç duyduğunuz fırsatları sunacaktır.

 

Hemşire (Sağlık Çalışanı)

 

Sadece Almanya’da değil, birçok Batı Avrupa ülkesinde özellikle kırsal bölgelerde çalışacak sağlık çalışanı bulmak oldukça zor. Almanya ve bazı Kuzey Avrupa ülkelerindeki bu boşluk, bu ülkelerin göçmen politikalarını da belirliyor ve sağlık çalışanlarına yönelik talebi artıyor.

Üstelik bu talep sadece Kuzey Avrupa ülkeleri ile sınırlı değil. 

Genel olarak İspanya, İtalya, Portekiz, Yunanistan gibi Güney Avrupa ülkelerindeki sağlık çalışanlarının kuzey ülkelerine göç eğilimi göstermesi bu ülkelerde de bir sağlıkçı açığı ortaya çıkartıyor. 

Dünya Sağlık Örgütü’nün hesaplamalarına göre 2030 yılında dünyada 15 milyon sağlıkçı açığı olması bekleniyor. Üstelik sayının büyük çoğunluğu, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden oluşuyor. 

Bahçeşehir Üniversitesi’nin Avrupa işgücü piyasası 2020 raporu bu konuda çarpıcı veriler sunuyor. AİGP raporunu derleyen Prof.Dr. Fatma Eti Aslan Almanya’da bulunan ilk jenerasyon Türklerin Almanca bilmediğine ve Türkçe bilen sağlıkçı arayışı olduğuna işaret ediyor. 

Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tam da bu nedenle son sınıf öğrencilerine ve mezunlarına ücretsiz Almanca eğitimi veriyor. 

DWM Türkiye de 35 yaşını aşmamış, B1 seviyesinde Almanca bilen hemşirelik mezunları için oluşturduğu CV bankası ile bu kariyerini yurt dışındaki ülkelerde geliştirmek isteyen sağlıkçılara fırsatlar sunuyor. 

 

Grafik Tasarım

 

Kurumsal kimlikten animasyona, bilgisayar oyunlarından sosyal medya görsellerine, fotoğrafçılıktan illüstrasyona kadar sayısız farklı alanda içerik üreten ve pazarlama ekipleriyle yakından çalışan grafik tasarımcılar, en temelde bir düşünceyi görselleştirir ve markaların dijital iletişimini yaparlar. 

Dünyanın her yerinde, hangi ülkede olursa olsun istisnasız her sektörün tasarım ihtiyacının olması grafik tasarımın neden benzersiz olanaklara sahip, değer üreten bir meslek olduğunu yeterince açıklıyor. 

Dijitalizasyon ile beraber ortaya çıkan, bir ayağı sanata bir ayağı da pazarlamaya basan grafik tasarım dikkatleri oldukça üzerine çeken bir meslek. Büyük ölçüde dil engeli gerektirmediği, freelance çalışmaya alan açtığı ve tasarım ihtiyacı her geçen gün çoğaldığı için de yurtdışında çalışmak isteyenlerin ilk tercih edebileceği mesleklerden. 

 

Şef Aşçılık 

 

Gelişen yeme içme sektörüyle birlikte özellikle metropollerde mutfak sanatları büyük ilgi görüyor. Globalleşmenin geldiği noktada farklı kültürleri ve tatları tanımak gerçek bir trend hale geldikçe, şef aşçıların kariyerini yurtdışında sürdürme olanakları da arttı. 

Akdeniz, Balkan, Osmanlı, Anadolu ve Ege mutfağına hakim olan aşçılarımızın yurtdışında iş bulması bu anlamda işten bile değil. Nitekim yurtdışında sık sık çalışma izni sorununu da ortadan kaldıran programlar açılıyor.

Örneğin 2019 yılında ABD ve Avustralya’da açılan programlar ile turizm / gastronomi mezunlarına ve çalışanlarına aylık 3.000 dolar maaşla çalışma imkanı sunuluyordu. 

Bu tür programları takip etmek farklı ülkelerde deneyim kazanmak ve farklı iş yapma biçimleri öğrenmek isteyenlerin yapması gerekenlerin başında geliyor.

 

Sosyal Medya Pazarlaması

 

Sosyal Medya Pazarlaması, dijital pazarlama stratejisinin olmazsa olmazlarından biridir. Şirketler, hedef kitleleri ile etkileşime girmenin önemini gün geçtikçe kavramaya başladıkça, sosyal medyada içerik üretmenin tekdüze bir şekilde ürün ve çözümlerini duyurmak olmadığını da fark ettiler. 

Tam da bu nedenle global ve yerel sosyal medya trendlerinden haberdar olmayı, sektördeki son gelişmeleri takip etmeyi ve yaratıcılığı gerektiren sosyal medya pazarlaması başlı başlıca bir meslek haline geldi bile.

LinkedIn’in eski bir araştırmasına göre yalnızca 2010 ile 2013 arasında sosyal medya işlerinde en az %1357 oranında bir artış oldu. Bu oranın son 8 yılda katlanarak büyüdüğüne hiç şüphe yok. 

Digital Marketing Institute’un (DMI) global çapta geçerli sosyal medya pazarlaması sertifikası kariyerini yurtdışına taşımak isteyenlerin başvurması gereken en önemli sertifikalardan biri. Çünkü DMI dijital pazarlama sektöründe gerçek anlamda fark yaratıyor:

 • DMI üyelerinin %92'si, DMI eğitimlerinin kariyerlerinde olumlu etki yarattığını belirtti.
 • DMI üyelerinin %81'i, DMI eğitimlerini aldıktan sonra terfi etti.
 • DMI üyelerinin %88'i, üst düzey veya yönetim düzeyinde çalışıyor.

 

LinkedIn, Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter, TikTok gibi sosyal kanalları etkili bir şekilde kullanmayı öğreneceğiniz, sosyal araştırma ve içerik üretimi konusunda yetkinleşeceğiniz, sosyal müşteri hizmetleri geliştirmenin derinliğine inebileceğiniz ve tüm bu becerileriniz ile rekabetçi bir strateji geliştirmenin ipuçlarını keşfedeceğiniz DMI sosyal medya pazarlaması sertifikasyon programına hemen şimdi göz atın: DMI Sosyal Medya Eğitimi

 

Mobil Uygulama Geliştirme

 

Çeşitli program dillerini kullanarak mobil aygıtlar için yazılım yapan mobil uygulama geliştirme işi son dönemin revaçta mesleklerinden. Bir rapora göre, AB üyesi ülkeler ve Birleşik Krallık içinde aplikasyonlar ile bağlantılı 529.000 iş imkanı var ve bunların yüzde 60'ı mobil uygulama geliştiricisi arayan işler.

Udemy’nin iOS 15 & Swift 5: Başlangıçtan İleri Seviyeye Mobil Uygulama kursu ile 44 saatlik bir eğitimin sonunda:

 • iPhone ve iPad için uygulama geliştirebilir hale geleceksiniz.
 • Swift becerilerinizi artıracak, sosyal medya uygulamaları geliştirebilir hale geleceksiniz.
 • App Store'a uygulama koyabileceksiniz.
 • Temel tasarım yeteneklerini kazanacaksınız.

Tamamen sıfırdan başlayarak gerçek uygulama örnekleri üzerinden İOS’ta uygulama geliştirmenin inceliklerini öğrenecek, CV’nize koyabileceğiniz kaliteli bir sertifika elde edeceksiniz. Güncel ücretlendirme için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Veri Bilimi

 

Harvard Business Review’un 21.yüzyılın en “seksi” mesleği olarak değerlendirdiği Veri Bilimi (Data Science) son zamanlarda giderek daha fazla rağbet gören bir meslek. Peki ama veri bilimci tam olarak ne iş yapar?

Veri bilimci ham verilerden anlamlı sonuçları çıkartarak işverenlerin ya da müşterilerin karar alma süreçlerinde yol gösteren, verileri betimleyen ve geleceğe dair modellemeleri yazılım kullanarak yapan kişidir ve bu meslek kuşkusuz veri-odaklı bir düşünce yapısı gerektirir.

Bu alanda kendinizi geliştirmeniz ve uluslararası düzeyde geçerli sertifikalar edinmeniz yurtdışında çalışma fırsatlarını kaçırmamak için çok önemli.

IBM’in veri biliminin ne olduğunu, bir veri bilimcisinin sorumluluklarını ve bir veri bilimcisi gibi düşünmenizi sağlayacak metodolojiyi öğreten sertifikasyon programı, uzman veri analistlerinin kullandığı araçlar üzerinde becerilerinizi pratikte uygulama şansı veriyor. Bunların yanı sıra bu program en sık kullanılan araçlardan biri olan Python aracılığıyla:

 • Verileri analiz etmeyi
 • Veri kümeleri oluşturmayı
 • Verileri görselleştirmeyi
 • Machine Learning modelleri ve pipelinelar oluşturmayı

Ve daha birçok kilit noktada veri bilimi becerilerini, tekniklerini ve araçlarını kullanarak bir projeyi tamamlama ve rapor yayınlama imkanı sunuyor.

Veri Bilimi konusundaki becerilerinizi geliştirmeniz için oluşturulmuş bu kurs yaklaşık 11 ay sürüyor (elbette takvimlendirme konusundaki esneklik size ait).

Coursera’nın verdiği sertifikanın yanı sıra, sektörün önde gelen markalarından IBM’den Dijital Rozet kazanıyor olmak bu programın öne çıkan bir diğer özelliği 

Güncel ücretlendirme için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.