EĞİTİMLER, KARİYER

Yurtdışında Çalışma İmkanı Sağlayan En iyi 5 Sertifika Programı

Icon
Efe Egilmez
01/09/2021
               

Pek çok insan, yeni bir tecrübe için, yaşamındaki monotonluktan bunalıp ya da kariyer gelişimi için yurt dışında çalışmayı hayal ediyor. Peki, bu sadece bir hayal mi? Yurt dışında nasıl iş bulabilirsiniz?

Bilim ve teknoloji dünyasındaki değişim yaşamımızın her alanında etkisini hissettiriyor. Online dizi platformlarından sosyal medya platformlarına, online alışveriş sitelerinden uzaktan çalışma yöntemine kadar, yaşamın her noktasında ortaya çıkan ezber bozan gelişmeler, yeni mesleklere duyulan ihtiyaçları da artırıyor.

Ayrıca uzun zamandır global bir dünyada yaşıyoruz ve bilişim çağı olarak adlandırılan çağımız, kariyerini yurtdışında sürdürmek isteyen insanlara büyük fırsatlar sunuyor. Ne var ki kimse aradığımız fırsatları altın tepside önümüze sunmuyor. 

Uluslararası kariyer gelişimi için en faydalı ipuçlarından biri, uluslararası geçerliliği olan sertifikalar edinmek. Fakat dünyanın dört bir yanından karşımıza çıkan sayısız kurs içinden kariyer hedefleriniz, uluslararası kariyer gelişiminiz için en uygun olanını bulmak oldukça zor.

Biz de bu nedenle yurt dışında çalışmak için sahip olmanız gereken önemli bir bilgiyi sizler için derledik. İşte becerilerinizi ve yeterliliklerinizi dünyanın dört bir yanındaki şirketlere ispatlayabileceğiniz en iyi 5  sertifikasyon programı.

 

1. UX Tasarımı- Google UX Tasarımı Profesyonel Sertifika Programı 

 

Dijital dünya tüm hızıyla büyümeye devam ettikçe, şirketler kullanıcı deneyimi tasarımının (UX Design) artık bir zorunluluk olduğunu görüyorlar. Tam da bu nedenle web siteleri, akıllı saatler, mobil uygulamalar ve hatta fiziksel ürünler için insanların gündelik yaşantılarını kolaylaştıran tasarımlar yapan UX tasarımı artık oldukça talep gören bir iş alanı. 

Türkiye’de bu konuda derinlemesine eğitim veren resmi bir lisans / yüksek lisans eğitimi bulunmuyor.

Neyse ki Google’ın yaklaşık 6 ay süren UX Tasarımı Sertifika Programı bu konudaki boşluğu dolduruyor. Peki Google gibi öncü bir markanın uluslararası akreditasyona sahip sertifika programını tamamladıktan sonra tasarım sürecine dair neler öğreneceksiniz?

 • Kullanıcılarla empati kurmayı
 • Sorunlu noktaları tanımlamayı
 • Çözümler tasarlamayı
 • Şema ve prototip oluşturmayı
 • Tasarımları test ve revize etmeyi

Kağıt üzerinde ve Figma ile Adobe XD gibi dijital araçlar üzerinde tasarımlar yapma fırsatı bulacağınız UX Tasarımı Sertifika Programı’nın sonunda üç adet tamamlanmış UX tasarımına sahip olacaksınız. Bu da demek oluyor ki oldukça profesyonel bir portfolyonuz olacak. 

Böylelikle sertifika programını tamamladığınız zaman Google, Walmart, Best Buy ve Astreya gibi 130’un üzerinde ABD’li şirkete doğrudan iş başvurusunda bulunabileceksiniz.

7 ayrı kurstan oluşan sertifika programı ortalama 6 ay sürüyor. Kayıt ise, ilk 1 haftalık deneme süresinden sonra $39/aylık* olarak ücretlendiriliyor. Ayrıca kayıt olduğunuz süre boyunca Coursera üzerindeki diğer uzmanlık programlarına da kayıt olma hakkına sahip oluyorsunuz.

 

*Ücretlendirme Eylül 2021 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

 

2. İspanyolca- Cervantes Dele Diploması

 

İspanyolca, Çince ve İngilizce’den sonra dünyada en çok konuşulan üçüncü dildir. 400 milyon’dan fazla insanın anadili olan ve 44 ülkede konuşulan İspanyolca, aynı zamanda ABD’de İngilizce’den sonra en çok konuşulan dil olma özelliğine de sahip.

Bu nedenle, yurtdışında (ABD, Latin Amerika) müşteri ilişkileri, tedarikçi ilişkileri olan şirketler için bu dili bilmek büyük avantaj olacaktır. Çünkü, gelişen Latin Amerika ekonomisi ve ABD düşünüldüğünde ticaret hacmini genişletmek isteyen yatırımcıların, zengin kaynaklara sahip latin amerika pazarını tercih etmesi oldukça doğaldır. 

Cervantes Enstitüsü, 1991 yılında İspanyol Devleti tarafından İspanya’nın ve İspanyolca konuşan diğer ülkelerin dillerini ve kültürlerini öğretmek ve tanıtmak amacıyla kurulmuştur. Enstitünün merkezi, enstitüye adını veren büyük edebiyatçı Miguel de Cervantes’in doğum yeri olan Madrid’de (Alcala de Henares) bulunmaktadır.

DELE Diplomaları ise İspanya Eğitim ve Meslek Öğretim Bakanlığı tarafından verilen İspanyolca bilgisini uluslararası alanda belgeleyen tek resmi sertifikadır. DELE’nin açılımı Yabancılar İçin Yeterlilik Diploması’dır ve sınavlarını İstanbul’da Cervantes Enstitüsü yapmaktadır. İşte yurt dışı kariyerinize büyük katkıları olacak sertifika programının güncel ücretleri*:

 • A1 seviyesi: 300 TL
 • A1- Escolar seviyesi: 300 TL
 • A2 seviyesi: 315 TL
 • A2/B1- Escolar seviyesi: 350 TL
 • B1 seviyesi: 350 TL
 • B2 seviyesi: 440 TL
 • C1 seviyesi: 525 TL
 • C2 seviyesi: 590 TL

 

*Ücretlendirme Eylül 2021 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

 

3. Dijital Pazarlama - Digital Marketing Institute Sertifikasyonu

 

Birçok meslek grubunun aksine, dijital pazarlama (digital marketing) alanında uluslararası bir kariyer edinmek için üniversiteye gidip yıllarca eğitim almanız gerekmiyor. 

Yetkinliğinizi artıracak ve CV’nizi etkileyici kılacak kaliteli bir sertifika programı, bir dijital pazarlamacı olarak yurtdışında çalışmanızın önünü açacaktır.

Dijital pazarlama dünyasının uluslararası geçerliliğe sahip tek sertifika programı olan Digital Marketing Institute(DMI) Sertifikaları’nın Türkiye’deki tek temsilcisi olan NBT Growth Academy olarak, sertifikasyon süreçlerinin başından sonuna kadar sizlere destek oluyoruz. 

Peki ama hangi program sizin için en uygun? DMI sertifika programları üçe ayrılıyor:

1. DMI PRO: Temel dijital pazarlama kavramlarını kapsamlı bir şekilde ele alan ve Google Ads, SEO, Sosyal Medya Pazarlaması, İçerik Pazarlaması gibi kritik başlıklarda pratik yapma şansına sahip olacağınız 30 saatlik programın ücreti 700 GBP + KDV*. 

2. DMI EXPERT: Dijital strateji & planlama, e-ticaret, Sosyal Medya Pazarlaması gibi konularda derinleşme imkanı bulacağınız expert seviyedeki sertifikasyon programı, interaktif ve uygulamalı kurs modülleriyle fark yaratıyor. 

DMI Expert Diploması, İskoç Yeterlilik Kurumu (SQA) tarafından SCQF Seviye 11'de (EQF Seviye 7'ye eşdeğer) onaylanmış ve kredi notu verilmiştir. Sertifikasyon ücreti 2.400 GBP + KDV’dir*.

3. DMI SPECIALIST: Sosyal Medya Pazarlaması Uzmanlık Sertifikası, Arama Motoru Pazarlaması Uzmanlığı Sertifikası, Dijital Strateji ve Planlama Uzmanlığı Sertifikası gibi üç ayrı programın mevcut olduğu DMI Specialist sertifikasyonlarının ücreti 700 GBP + KDV*. 

 

DMI sertifikasyonları ne açıdan fark yaratıyor?

 

 • Global geçerlilik: Dünyada 135 ülkede ve 170.000’den fazla üyesiyle uluslararası standardı belirleyen DMI, akreditasyonu ile fark yaratıyor: Microsoft, Hubspot, Facebook, LinkedIn, Google gibi lider firmalardan oluşan Danışman Kurulu ile ortak hazırladıkları eğitim içerikleri sonunda alacağınız sertifika, yurtdışı kariyeri açısından eşsiz bir olanak sunuyor.
 • Pratik tecrübe: Piyasadaki birçok dijital pazarlama kurs ve sertifika programı yalnızca teorik bilgiler sağlıyor. Oysa ki teori, pratikte gerçeklik kazanan bir şeydir. DMI’ın ayırt edici özelliklerinden biri de bu. Üzerinde uygulama yapabileceğiniz simülasyon araçları, walkthrough’lar, toolkitler ve quizler ile zenginleştirilmiş program, profesyonel hayatta büyük bir fayda sağlıyor.
 • Sürekli eğitim imkanı: 3 saat süren sınavın sonunda süresiz bir sertifika alıyorsunuz. Dahası, dijital pazarlama gibi dinamik, standartları çok hızlı değişen ve bilginizi sürekli güncellemeniz gereken bir alanda kursu tamamladıktan sonra da DMI içerik kütüphanesi ile yeni güncellemeleri takip edebiliyorsunuz. 

*Ücretlendirme Eylül 2021 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

 

4. Almanca- Goethe Institut Sertifika Sınavı

 

Goethe Enstitüsü, Federal Almanya Cumhuriyeti’nin dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren bir dil ve kültür kurumudur. Tam da bu nedenle yurtdışında çalışma fırsatı bulmak açısından Goethe Enstitüsü’nün yeterlilik sertifikasına sahip olmak kariyeriniz açısından büyük bir avantajdır. 

A1 seviyesinden C2’ye kadar yeterlilik bilginizi ölçen sertifika sınavları, uluslararası geçerliliğe sahiptir. 

Dünyanın en önemli ikinci bilim dili olan Almanca’yı bilmek kariyerini bilim alanında geliştirmek isteyen bireyler için çok önemlidir. Çünkü Almanya, araştırma ve geliştirme alanında dünyada üçüncü sırada yer alır ve yabancı bilim insanlarına araştırma bursları verir.

Almanya İstihdam Daire Başkanı’nın 2021 Ağustos ayında, Almanya’nın iş gücünün tükendiğini ve 400.000 göçmen çalışana ihtiyaç duyduğunu ifade etmesi de Almanca öğrenmek ve dil sertifikası almak için oldukça iyi bir neden. 

Sertifika sınavlarını yetişkinler ve gençler olarak ayıran enstitünün sınav ücretlendirmesi gençler kategorisinde A1’den B2 seviyesine kadar 500TL ile 1000TL arasında, yetişkinlerde ise 1100 ile 1800 TL arasında değişkenlik göstermektedir.*

Sertifika sınav ücreti şehirden şehire değişmekte olup, son 6 ay içinde enstitü bünyesinde herhangi bir dil kursuna katıldıysanız indirimli fiyattan ücretlendirilir. 

 

*Ücretlendirme Eylül 2021 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

 

5. VFX Tasarımı-LinkedIn Learning VFX Keying Master Kursu

 

VFX(Visual FX) görsel efektler anlamına gelmektedir. VFX sanatçısı, kurgulanmış dijital görüntülerin film, televizyon ve konsol oyunlarındaki canlı aksiyonlara entegrasyonunu yapan kişidir. 

Canavarlar, uçsuz bucaksız kalabalıklar, dublörler vb. üretmek için en son teknolojiyi kullanan VFX sanatçılığı, geleceğin dijital yaşamını şekillendiren önemli mesleklerden biri haline geldi bile.

LinkedIn Learning bünyesindeki 12 saatlik VFX Keying: Master Kursu, görsel efektlerin abc’si olan mavi ve yeşil ekranlar konusunda uzmanlık kazandırmayı amaçlıyor. 

Görsel efektler konusundaki becerilerinizi derinleştirebileceğiniz, şimdiye kadar üretilmiş en kapsamlı ve ayrıntılı eğitimi sunan kurs için LinkedIn premium üyesi olmanız gerekiyor. 

Sertifikanızı almanın yanı sıra premium üyelik, LinkedIn’in başka bir dizi özelliğini kullanma imkanı da sağlıyor. İlk ay ücretsiz olan üyelik aylık 104.98 TL*.

 

*Ücretlendirme Eylül 2021 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.