Electrolux Profesyonel Türkiye, NBT Büyüme Odaklı Pazarlama Servisleri ile Potansiyel Müşteri Yaratma Stratejisini Nasıl Geliştirdi?

Icon

Yüksek üretkenlik sağlayan entegre çözümler tasarlamada öncü olan Electrolux Profesyonel; ticari mutfak, içecek ve çamaşırhane sektörleri için yüksek performanslı endüstriyel çözümler sunmaktadır. Electrolux Profesyonel, kapsamlı ve küresel hizmet ağı sayesinde 90 yıldır işletmelerin kârlılığını artırmaktadır.

Amaç

Electrolux Profesyonel Türkiye’nin ana hedefi, zorlu rekabet piyasasında Electrolux Profesyonel’in küresel stratejisini yerelleştirmekti. Şirket ayrıca, başarılı bir büyüme stratejisi kurarak daha fazla lead (potansiyel müşteri) elde etmeyi, yeni lead’leri müşteriye dönüştürmeyi ve genel satışları artırmayı hedefliyordu.

Bunun sonucunda Electrolux Profesyonel Türkiye, NBT'nin uçtan uca büyüme odaklı pazarlama platformu Marketing Machine’den yararlanmak için NBT (Next Big Thing) Türkiye ile ortaklık kurdu.

Yöntem

Electrolux Profesyonel Türkiye’nin başarılı bir büyüme odaklı pazarlama stratejisi uygulama ve sürdürme amacı, NBT’nin uzmanlık alanı ve Marketing Machine platformunun çalışma yöntemiyle örtüşüyordu. Büyüme ekibimiz stratejiyi oluştururken, Marketing Machine platformumuz her süreci neden-sonuç ilişkisi ile birbirine bağladı ve kullanıcıların büyük ölçekli verileri bile sürekli olarak takip etmesine olanak sağladı. Electrolux Profesyonel Türkiye’ye sunduğumuz çözümün her adımında Marketing Machine platformumuzu kullandık.

1. Aşama: Büyüme Odaklı Pazarlama Analizi

Önce Electrolux Profesyonel Türkiye ekibiyle birlikte bir Büyüme Odaklı Pazarlama Analizi (Growth Marketing Check-Up) yaptık:

  • Firma içi analiz: 4P'yi kapsar -Product (Ürün) Price (Fiyat) Place (Dağıtım) Promotion (Tanıtım/Tutundurma)
  • Rakip araştırması ve analizi: 4P'yi kapsar
  • Mevcut ve potansiyel müşteri içgörüleri: Bu adımda ürünleri detaylı bir şekilde tanımlayarak Electrolux Profesyonel Türkiye’nin marka konumlandırmasının net bir resmini çıkardık.

2. Aşama: Büyüme Odaklı Pazarlama Stratejisi Geliştirme ve Funnel'ları Oluşturma

Electrolux Profesyonel Türkiye’nin ürünleri ve konumlandırmasını belirledikten sonra büyüme odaklı pazarlama ekibimiz şunları gerçekleştirdi:

  • Personalar oluşturuldu ve her ürün için hedef ve zorluklar belirlendi.
  • Her persona ve ürüne göre Growth Funnel'lar (Büyüme Hunileri) oluşturuldu.
  • Her bir funnel için Hedeflenen Metrikler tanımlandı.

3. Aşama: Funnel Bazlı Planlama

Marketing Machine platformunda, 4 büyüme alanında büyüme taktikleri üretiyoruz: Reach/Attract, Engage/Convert, Nurture/Close, Retain/Grow. Bu aşamada, ilgili Growth Funnel’lar ve personalara göre yapılacak pazarlama aksiyonlarını belirlediğimiz Büyüme Odaklı Pazarlama Planları ve Büyüme Taktikleri oluşturduk. Taktikleri oluşturduktan sonra, her taktik için Hedeflenen Metrikleri ve Growth Funnel alanlarını belirledik.

4. Aşama: Büyüme Odaklı Pazarlama Faaliyetleri Yönetimi - Sürekli İzleme, Ölçme ve Optimize Etme Süreci

Yapay zeka tabanlı platformumuz verileri ilişkilendirir, birbirine bağlar ve kullanıcılara her aşamada faydalı içgörüler sağlar. Bu teknolojiyi, tek bir panel üzerinden tüm müşteri yolculuğunu (örneğin, kaç ziyaretçinin lead’e dönüştüğü, kaç lead’in nitelikli olduğu veya müşteri haline geldiği) izlemek için kullandık. Ayrıca Marketing Machine, tüm aktif funnel’ları Ürün/Çözüm, Persona veya Landing Sayfası’na göre karşılaştırmamıza ve hangi funnel’ın daha iyi çalıştığını görmemize izin verdi. Bu da Electrolux Profesyonel Türkiye’nin içgörülere göre taktikleri optimize etmesini sağladı.

Results

%109

web sitesi ziyaretlerindeki aylık ortalama artış

%93

tekil ziyaretçilerdeki artış

%195

doğrudan trafikteki artış

Yatırım Getirisi (ROI) Maksimuma Çıkarıldı

Gelişmiş Growth Funnel raporumuz, Electrolux Profesyonel Türkiye'nin her bir funnel, konumlandırma veya persona için çeşitli ölçümleri tek bir panelden izlemesine ve karşılaştırmasına izin verdi. Bu şekilde şirket; pazarlama bütçesini düzenledi, hangi funnel ve kampanyaların en iyi sonuç verdiğine karar verdi ve pazarlama stratejisini buna göre optimize etti.

İş birliğimizin başlangıcından bu yana, sunduğu stratejik içgörüler ve sağladıkları net yol haritasının yanı sıra çalışkan operasyon ekibiyle ilgili de NBT ekibinin desteğinden çok memnunuz. Ayrıca, Marketing Machine’den istediğimiz zaman izleyebildiğimiz kritik büyüme metriklerimizde ciddi bir artış görmek de harika.

Sebla Genç
Pazarlama Müdürü
Ofislerimiz

LONDRA

Parkshot House, 5 Kew Road, Richmond, London, Greater London, TW9 2PR

İSTANBUL

19 Mayıs Mah. İnönü Cad. Tever Apt. No:85 4/10 Kozyatağı, Kadıköy

MİAMİ

333 SE 2nd Ave, Suite 2000, Miami, FL 33131

MİLAN

Zona Carrobbio, Via Santa Maria Valle, 3, 20123 Milano MI, Italy