SAP, NBT Büyüme Odaklı Pazarlama Servisleri ile Nasıl Başarılı Bir Potansiyel Müşteri Yaratma Stratejisi Uyguladı?

Icon

Teknoloji devriminin merkezinde yer alan kurumsal yazılım lideri SAP; karmaşıklığın olumsuz etkileriyle mücadele, inovasyon ve büyüme alanında yeni fırsatlar ve rekabet avantajını koruma açısından şirketlere yardımcı olmaktadır. SAP, 1972'den beri 6 sektör (Enerji ve Doğal Kaynaklar, Finansal Hizmetler, Tüketici Sektörleri, Kesikli (Discrete) Üretim ve İmalat Sektörleri, Hizmet Sektörleri ve Kamu Hizmetleri) için yenilikçi çözümler sunmaktadır. Şirket, 180'in üzerinde ülkede SAP sistemi uygulayan 425.000'den fazla müşteriyle çalışarak dünya işlem gelirinin %77'sini sağlamaktadır.

Hedefler

Liderliğini korumak ve sürdürülebilir büyüme elde etmek isteyen SAP'nin genel amacı, lead yaratma stratejisi geliştirerek elde ettiği lead (potansiyel müşteri) sayısını artırmak ve nitelikli lead’lere ulaşmaktı. Şirket ayrıca proje bazlı pazarlama faaliyetlerinde daha fazla farkındalık ve trafik oluşturmayı hedefliyordu.

Çözüm

SAP’nin "hayatları dönüştürmek için teknolojinin gücünü kullanma" ilkesine uygun olarak veriye dayalı teknolojinin kullanılması; başarılı bir büyüme odaklı pazarlama stratejisi oluşturmak, sürdürmek ve SAP’nin genel hedeflerine ulaşmak için bir ihtiyaçtı.

Bunun sonucunda SAP, NBT'nin uçtan uca büyüme odaklı pazarlama platformu Marketing Machine’den yararlanmak için NBT (Next Big Thing) Türkiye ile ortaklık kurdu.

Yöntem

NBT (Next Big Thing) Türkiye olarak, verimli ve sürdürülebilir büyüme odaklı pazarlama stratejilerinin ancak doğru bir büyüme yapısının uygulanmasıyla elde edilebileceğine inanıyoruz. İşletmeler pazarlama faaliyetlerini sürekli olarak izleyerek, ölçerek ve optimize ederek büyüme elde edebilir ve onu sürdürebilir. Bu aşamada, Marketing Machine platformumuz devreye girerek her süreci bir sonrakine bağlar ve kullanıcıların büyük ölçekli verileri sürekli olarak izlemelerine olanak sağlar. Bu nedenle, Marketing Machine platformunu aşağıdaki her adımda kullandık.

1. Aşama: Büyüme Odaklı Pazarlama Analizi

SAP ile ortaklığımızda önce “Büyüme Odaklı Pazarlama Analizi” yaptık:

  • Firma içi analizi: 4P'yi kapsar -Product (Ürün) Price (Fiyat) Place (Dağıtım) Promotion (Tanıtım/Tutundurma)
  • Rakip araştırması ve analizi: 4P'yi kapsar
  • Mevcut ve potansiyel müşteri içgörüleri: Bu adımda SAP’yle birlikte ürün ve çözümleri detaylı bir şekilde tanımlayarak SAP’nin marka konumlandırmasının net bir resmini çıkardık.

2. Aşama: Büyüme Odaklı Pazarlama Stratejisi Geliştirme ve Funnel'ları Oluşturma

SAP’nin ürünleri, çözümleri ve konumlandırması belirlendikten sonra büyüme odaklı pazarlama ekibimiz şunları gerçekleştirdi:

  • Personalar oluşturuldu ve her ürün için hedef ve zorluklar belirlendi
  • Her persona ve ürüne göre Growth Funnel'lar (Büyüme Hunileri) oluşturuldu
  • Her bir funnel için Hedeflenen Metrikler tanımlandı

3. Aşama: Funnel Bazlı Planlama

Marketing Machine platformunda, 4 büyüme alanında taktik üretiyoruz: Reach/Attract, Engage/Convert, Nurture/Close ve Retain/Grow. Bu aşamada, ilgili Growth Funnel’lar ve personalara göre yapılacak pazarlama eylemlerini belirlediğimiz Büyüme Odaklı Pazarlama Planları ve Büyüme Taktikleri oluşturduk.

4. Aşama: Büyüme Odaklı Pazarlama Faaliyetleri Yönetimi - Sürekli İzleme, Ölçme ve Optimize Etme Süreci

Yapay zeka tabanlı platformumuz verileri ilişkilendirir, birbirine bağlar ve kullanıcılara her aşamada faydalı içgörüler sağlar. SAP bu teknolojiyi, tek bir panel üzerinden tüm müşteri yolculuğunu (örneğin, kaç ziyaretçinin lead’e dönüştüğü, kaç lead’in nitelikli olduğu veya müşteri haline geldiği) izlemek için kullandı.

Ayrıca Marketing Machine, SAP’nin tüm aktif funnel’ları Ürün/Çözüm, Persona veya Landing Sayfası’na göre karşılaştırmasına ve hangi funnel’ın daha iyi çalıştığını görmesine olanak verdi. Bu da SAP’nin içgörülere göre taktikleri optimize etmesini sağladı.

Sonuçlar

Nitelikli Potansiyel Müşteri Arttırıldı

NBT büyüme odaklı pazarlama ekibi tarafından oluşturulan büyüme stratejisi ve planı, SAP'nin potansiyel müşterilerle anlamlı iletişim kurmasını ve daha alakalı potansiyel müşteriler elde etmesine olanak sağladı.

Trafik ve Farkındalık Yaratıldı

Proje bazlı kampanyalarda potansiyel müşteri yaratma hedefimizi aşan trafiğe ve marka bilinirliğine ulaştık.

Yatırım Getirisi (ROI) Maksimuma Çıkarıldı

Gelişmiş Growth Funnel raporumuz, SAP'nin her bir funnel, konumlandırma veya persona için çeşitli ölçümleri tek bir panelden izlemesine ve karşılaştırmasına olanak sağladı. Bu şekilde şirket; pazarlama bütçesini düzenledi, hangi funnel ve kampanyaların en iyi sonuç verdiğine karar verdi ve pazarlama stratejisini buna göre optimize etti.

*SAP ile ortaklığımız devam ediyor, bizde Marketing Machine platformundan edindiğimiz içgörülere göre SAP kampanyalarını yinelemeye ve büyüme odaklı pazarlama stratejimizi optimize etmeye devam ediyoruz.

2018'den beri NBT (Next Big Thing) Türkiye ile çalışıyoruz. NBT Büyüme Odaklı Pazarlama Ekibi bize sadece günlük operasyonlarda dijital pazarlama desteği sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bize faydalı içgörüler ve etkili stratejik eylem planlarıyla rehberlik ediyor. Potansiyel müşteri yaratma faaliyetlerimiz sırasında iki ekip arasında oluşan şahane sinerjiden çok memnunuz. Marketing Machine’in gerçek zamanlı raporları aracılığıyla faydalı verilere erişmenin bu kadar kolay olması da harika.

Icon
Özlem Kestioğlu
SAP SEFA Bölgesi Pazarlama Direktörü
Ofislerimiz

LONDRA

Parkshot House, 5 Kew Road, Richmond, London, Greater London, TW9 2PR

İSTANBUL

19 Mayıs Mah. İnönü Cad. Tever Apt. No:85 4/10 Kozyatağı, Kadıköy

MİAMİ

333 SE 2nd Ave, Suite 2000, Miami, FL 33131

MİLAN

Zona Carrobbio, Via Santa Maria Valle, 3, 20123 Milano MI, Italy