PPC, DİJİTAL PAZARLAMA

En İyi 7 PPC Aracı

Icon
Efe Egilmez
01/06/2021
               

Birden fazla mecrada PPC kampanyaları yönetmek oldukça vakit alan bir faaliyet. Çünkü PPC kampanyası yönetmek için düzenli olarak maliyet denetimi, kampanya verimlilik ölçümü ve optimizasyon yapmalısınız. Üstelik birden fazla marka yönetiyorsanız süreç daha da yorucu bir hal alır. Google, Facebook, Instagram ve Microsoft Reklamlarının periyodik olarak güncellenen özelliklerini de hesaba katınca denetim gerektiren konuların sayısı fazlaca artmış oluyor.

Bu nedenle, ücretli pazarlama stratejinizin başarısını artırmak için bir SAAS ürünü kullanmak daha etkili olabilir.  

Eğer halihazırda PPC araçlarını kullanmayı biliyorsanız, ücretli kampanyalarınızda kullanabileceğiniz en iyi PPC araçlarını sizler için derledik.

 

1. SEMrush

SEMrush, yalnızca bir SEO ve backlink aracı olarak bilinse de aslında eksiksiz bir dijital pazarlama ve büyüme odaklı pazarlama (growth marketing) aracıdır.

SEMrush’ın PPC anahtar kelime aracı ile kendiniz anahtar kelime ekleyebilir ya da SEMrush’ın önerdiği anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Bu araç sayesinde, CPC’lerin anahtar kelime eşleşme türlerini ve kampanyanızı yürüttüğünüz ülkelerdeki anahtar kelime rekabetini görebilirsiniz.

SEMrush aynı zamanda mükemmel bir rakip analiz aracıdır.

SEMrush’ın reklam araç takımı ile:

 • Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler ile kampanya yürüttüğünü araştırabilirsiniz.
 • Rakiplerinizin ülke bazlı reklam harcamalarını görebilirsiniz.

 • Rakiplerinizin metin ve görsel reklamlarını inceleyebilirsiniz.

 • Eğer e-ticaret yapıyorsanız, PLA konumlarını ve reklam performansını takip edebilirsiniz.

 

 • Ad Builder aracında reklam metni oluşturabilirsiniz.
 • Domain ve ülke bilgileri ile rakiplerinizin reklam metinlerine ulaşabilirsiniz.
 • Keyword Magic Tool (sihirli anahtar kelime aracı) adı verilen ileri seviye anahtar kelime aracını kullanabilirsiniz.

Bu araç, farklı PPC kampanyalarında kullanabileceğiniz anahtar kelime varyasyonlarını bulur. İlgili anahtar kelimeler, eşleşme türleri, hacim ve ülkeye göre rekabet bu aracın özellikleri arasındadır. 

Ücretlendirme için lütfen siteyi ziyaret edin: https://www.semrush.com/prices/ 

 

2. Spyfu

Spyfu özellikle rakiplerinizin anahtar kelime araştırmalarına (ücretli anahtar kelime ve organik anahtar kelime araştırması) odaklanan bir araçtır ve size derin bir içgörü sağlar. Yani aslında rakiplerinizin Google Arama kampanya faaliyetlerindeki detayları inceleyip ona göre strateji belirleyebileceğiniz bir anahtar kelime araştırma aracıdır. 

Spyfu ile:

 • Rakiplerinizin odaklandığı anahtar kelimelerin hacmini, CPC, sıralamasını ve reklamların toplam sayısını görebilirsiniz.  

 • Rakibinizin domain bilgileri ile Google Ads üzerinden rekabet içinde olduğu firmaları görebilir, yaygın anahtar kelimelerini, öngörülen harcamalarını ve tıklanma sayısını inceleyebilirsiniz.

 • Rakiplerinizin hedeflediği anahtar kelimeleri toplu bir şekilde görüp analiz edebilirsiniz.
 • Rakiplerinizin Google Arama reklamlarında kullandığı reklam metinlerini görebilirsiniz.

 

Spyfu 3 farklı programa  sahip: Temel program, Profesyonel program ve Ekip programı. Ücretlendirme, takip ettiğiniz anahtar kelime sayısına göre değişkenlik gösterir.

 

3. WordStream Advisor

WordStream Advisor, işletmelerin ücretli kampanyalardan sonuna kadar yararlanmaları için özel olarak hazırlanmış bir araçtır.

WordStream Advisor, işletmelerin Google Ads, Bing ve Facebook’u kullanarak ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmelerine yardım eder. Tüm reklam platformlarını tek bir araç ile yönetip analiz etmenize olanak sağlar.

WordStream Advisor’ı diğer araçlardan ayıran özelliği kampanya ve reklam öneri mekanizmasıdır. Reklam, strateji ve diğer konularda yaptığı öneriler ile kampanya performansınızı iyileştirmenize yardımcı olur.

Wordstream Advisor’ın en önemli özellikleri şunlardır:

 • Tek-tık optimizasyonu
 • İşletme büyüme fırsatları
 • Hesap yapı önerileri
 • Replika reklam oluşturma
 • Sorgu analizi yapma
 • Performans Paneli
 • Başarı Raporları
 • İzlenim Paylaşma Raporu

 

WordStream Advisor hizmetleri arasında reklam yönetimine ek olarak tıklama sonrası optimizasyon çözümleri de yer alır. Bu PPC aracı sayesinde mobil uyumlu hedef sayfalar ve özel tasarlanmış açılır pencereler oluşturabilirsiniz.

WordStream Advisor ücretlendirmesi aylık $200’dan başlar ve reklam harcamalarınıza göre periyodik olarak artış gösterebilir. Güncel ücretlendirmeler için lütfen siteyi ziyaret edin: https://www.wordstream.com/pricing

 

4. AdEspresso

AdEspresso, Facebook, Instagram ve Google kampanyalarını tek bir platformda oluşturup optimize edebileceğiniz bir araçtır.

AdEspresso, kampanya optimizasyonuna olanak sağlar, reklam kampanyası oluşturur, rapor sunar ve raporları analiz eder. Bu ileri seviye PPC aracını kullanarak bir yandan zamandan tasarruf ederken diğer yandan kampanya performansınızı geliştirebilirsiniz.

AdEspresso’nun öne çıkan özellikleri şunlardır:

 • Kendi panelinizden Facebook, Instagram ve Google Ads kampanyaları oluşturup yönetebilirsiniz. Böylelikle bir reklam yöneticisinden diğerine geçmeniz gerekmez.
 • İleri seviyede raporlama özelliklerine sahiptir. Otomatik olarak PDF formatlı raporlar hazırlayabilir ve e-posta ile gönderebilirsiniz. Sürükle-bırak özelliği ile kendi raporlarınızı da oluşturabilirsiniz.

 • Müşterilerinizin hesaplarına kolayca ulaşıp, kampanyalarınızı yayına geçirmeden onaylarına sunabilirsiniz.
 • AdEspresso Üniversitesi, reklamcılık ve pazarlama beceri ve uzmanlığınızı geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz araç ve kaynaklara sahiptir.

AdEspresso’nun ücretlendirmesi dörde ayrılır. Ödeme planı aylık reklam harcamalarına göre belirlenir. AdEspresso’nun başlangıç paketi olan giriş paketi $58’dır. Güncel ücretlendirmeler için lütfen siteyi ziyaret edin: https://adespresso.com/pricing/

 

5. Optmyzr

Optmyzr, PPC uzmanlarının kullandığı ödüllü bir PPC aracıdır. 2018 yılında, US Search Awards tarafından En İyi PPC Yazılımı ödülünü almıştır.

Optmyzr, hesaplarınızın kalitesini artırmak için öneriler sunan bir tıklama optimizasyon aracı olarak bilinir. Araç, Google Ads ve Microsoft Advertising (Bing Ads) üzerinden yönetilen kampanyaları destekler ve makine öğrenimi yoluyla reklamları optimize eder.

Optmyzr, Google Ads ve Microsoft Advertising kullanan büyük pazarlama ajanslarına,  reklam kampanyalarını sorunsuzca yürütmelerini sağlayacak araçlar sunar.

Optmyzr’ın kilit özellikleri şunlardır:

 • Google Ads ve Microsoft Advertising (Bing Ads) hesapları için oldukça ileri seviye Optimizasyon ve Raporlama çözümleri önerir.
 • Bölümleri analiz eder, performans sorunlarına dair içgörü sunar.
 • Makine öğrenimine dayalı sektör odaklı kampanya önerileri sunar.
 • Önceden hazırlanmış Google Ads taslakları çıkarır.
 • Kalite Puanını takip eder ve raporlar çıkarır.

 

 • Haftanın Saati, Landing Page (Arama sonuç sayfası) ve harcama oranları gibi detaylı analiz raporları sunar.
 • Tek-tıkla optimizasyon sağlayan araçlar bulunur.
 • Alışveriş kampanyalarına özel optimizasyon araçları mevcuttur.
 • Entegre raporlama özelliği vardır.
 • Bozuk URL denetlemesi yapar.

Optmyzr, birden fazla küçük ve orta ölçekli Google Ads ve Bing hesabı yöneten ajanslar için piyasadaki en iyi araçtır.

Muhtemelen en önemli özelliği tek-tık optimizasyon aracının sağladığı verimdir. Aracın sunduğu öneriler ile optimizasyon yapmak, haftalık yönetiminizde büyük zaman tasarrufu sağlar.

Optmyzr iki ayrı ücretlendirme imkanına sahiptir; Pro aylık $499 ve Pro + aylık $799. Ücretlendirmeyi belirleyen iki faktör vardır: Bağlayacağınız hesap sayısı ve aylık toplam reklamcılık harcaması. Güncel ücretlendirmeler için lütfen siteyi ziyaret edin: https://www.optmyzr.com/information/pricing 

 

6. Tenscores

Tenscores, Kalite Puanınızı artırmaya ve Google Ads ile müşteri kazanma maliyetini azaltmaya yardımcı olan kapsamlı bir optimizasyon aracıdır. Tenscores, hangi kampanya ve reklam gruplarının en az performans veren reklamlara sahip olduğunu tespit eder ve AI (yapay zeka) destekli yeniden gruplandırma ile konfigürasyon sorunlarını çözer. Daha iyi anahtar kelimeler ile daha fazla conversion (dönüşüm) almanızı sağlar.

Tenscores, hizmetlerinde 2 temel aracın olduğunu ifade ediyor:

 1. Kalite Puanı Aracı
 2. Anahtar Kelime Aracı

Tenscores piyasadaki rakiplerinin aksine Google Ads kampanyalarındaki detaylı hesap optimizasyonlarına odaklanır. Tenscores, Kalite Puanı optimizasyonunu başlangıç noktası olarak alır ve bunu Google Ads hesabının detaylı optimizasyonu için temel olarak kullanır. Bunu elde etmek için de Kalite Puanının görsel analizini sunan, oldukça kolay bir arayüze sahiptir.

Araç, anahtar kelimeler, reklam grupları ve kampanya seviyesindeki Kalite Puanının detaylı analizini yapar.

Temel özellikler:

 • Google Ads için Kalite Puanını artırmaya odaklanır.
 • Reklam optimizasyon önerilerinde bulunur.
 • Hesap performansını geliştirmek için aşamalı rehberlik sağlar.

Tenscores, birikimleri hesaplamanıza olanak sağlayarak yönettiğiniz Google Ads hesabının belirli alanlarındaki Kalite Puanını artırmanıza yardımcı olur.

Araç, düşük Kalite Puanına sahip reklam grupları söz konusu olduğunda da, Kalite Puanınızı artırmak amacıyla anahtar kelimeleri yeniden gruplandırma önerilerinde bulunur ve aynı reklam gruplarında bulunan reklamları optimize etmeniz için arayüz oluşturur.

Tenscores aynı zamanda bütçenizin nasıl harcandığını gözden geçirmenize olanak sağlar. Buna bağlı olarak hızlıca düşük kalite anahtar kelimeler içeren kampanyaları ve onlara ne kadar para harcadığınızı tespit edebilirsiniz.

Araç, hesap performansınızı artırmaya yarayan, hesap kampanyalarınızı tek tek yönetmeyi sağlayan ve hepsine ayrı ayrı önerilerde bulunan bir rehbere de sahiptir.

Tenscores, yalnızca Google Ads hesaplarıyla çalışmaktadır.

Ücretlendirme hesap başına aylık $25’dır. Hesaptaki anahtar kelimelere bağlı olarak aylık ekstra ödemeler ücretlendirmeye yansıtılabilir. Güncel ücretlendirmeler için lütfen siteyi ziyaret edin: https://tenscores.com/pricing 

 

7. Google Ads Editörü

Google Ads Editörü, Google Ads hesap ve kampanyalarını kolayca ve hızlıca düzenlemek için ücretsiz indirebileceğiniz bir uygulamadır.

Google Ads Editörü, hızlıca değişiklik yapmanızı, bu değişiklikleri hesap ve kampanyalarınıza uygulamanızı sağlar.

Google Ads kampanyalarının düzenli kullanıcısıysanız bu araç tam size göre çünkü hem zaman tasarrufu sağlar hem de kullanımı tam versiyonuna göre çok daha kolaydır.

Uygulamanın en önemli özelliklerinden biri çevrimdışı çalışabilme özelliğidir. Aynı zamanda tarayıcıda kullandığınız Google Ads arayüzünden çok daha hızlıdır. Bu nedenle ekran geçişlerini ve işlemlerini beklemenize gerek kalmaz. 

 • Çevrimdışı ve hızlı çalışmanın yanı sıra, Google Ads Editörü’nün şu özelliklerinden faydalanabilirsiniz:
 • Çok sayıda hesabı eş zamanlı olarak yönetmek, organize etmek ve gözlemlemek
 • Hesaba ve kampanyaya değişiklik yapmak için belge aktarmak ve çıkarmak
 • Tüm kampanyaların ya da kampanyaların alt grubundaki metrik ve verileri gözlemlemek
 • Reklam gruplarındaki ve kampanyalardaki metinleri değiştirmek
 • Reklam linklerini toplu halde değiştirmek
 • Assetleri farklı reklam grupları ve kampanyalar arasında kopyalamak ve taşımak   
 • Kampanyaları düzenlerken çok sayıda değişikliği geri almak ya da yeniden yapmak

Google Ads, kullanırken zamandan kazanacağınız, tamamen ücretsiz bir araçtır.