SOSYAL MEDYA

Facebook Şirket Hesabı Nasıl Açılır?

Icon
Burcin Genc
20/10/2020
               

Facebook’ta İşletme Nasıl Büyütülür

Günümüzde, Facebook sayfalarının hemen her işletmeye sağlayabileceği çok sayıda potansiyel yararı mevcuttur. Hatta bir Facebook sayfasına sahip olmanın bir web sitesine sahip olmak kadar önemli olduğunu bile söyleyebiliriz. Bunun için de doğru kararları almanız, doğru kaynakları kullanmanız ve doğru adımları atmanız gerekir.

Bu makalede, Facebook’u en profesyonel şekilde kullanabileceğiniz yolları açıklayacağız. Önce, bir Facebook İşletme Sayfasının işletmenize sağlayacabileceği yararlara göz atalım.

Facebook İşletme Sayfasının Yararları

Bir Facebook İşletme Sayfası potansiyel kullanıcılara ulaşmanın en iyi yollarından biridir. İşte sebepleri;

 • Facebook yıllık %8 büyüme oranıyla 2.5 milyar kullanıcıya sahiptir.
 • Platform günlük 2.26 milyar aktif kullanıcı ailesine sahiptir (yıllık %11 büyüme).
 • Facebook kullanıcılarının %74’ü yüksek gelir sahibi kullanıcılardır.

Facebook’un işletmenize sunduğu diğer yararlara göz atalım:

 1. İşletmeler, hedef kitleleriyle Facebook dışında da iletişim kurmak için; yarışmalar, haber bültenleri ve çekilişlerle Facebook hayranlarının e-posta verilerini toplayabilirler.
 2. Bir Facebook İşletme sayfası kurmak ücretsizdir. Bu da, televizyon, yazılı basın veya radyoya verilen reklamlarla kıyaslanınca çok daha az bir bütçe gerektiren Facebook reklamlarına ödeme yapmaya başlayana kadar, sıfır bütçe ile güçlü bir topluluk oluşturabilirsiniz demektir. 
 3. Facebook reklamları ile konum, demografi ve ilgi verilerini kullanarak, müşteriye dönüşme potansiyeli olan gerçek kullanıcıları hedeflemek mümkündür.
 4. Eğer değerli içeriklerle düzenli olarak paylaşım yapıp aslında kullanıcılara ait olan bir ortamda bir temel oluşturursanız, kolayca sadık müşteriler elde edebilirsiniz.
 5. Sayfanızda aktif ve etkişilimci olmanız size gerçek müşteri etkileşimi sağlar. 
 6. Website linkinizi paylaşarak kolayca web sitenize trafik çekebilirsiniz ve Facebook kitlenizi gerçek müşterilere dönüştürebilirsiniz. Facebook insights kullanıp doğru içerikleri paylaşırsanız, Facebook sayfasına sahip olmanız web trafiğinizi etkili oranda artıracaktır.
 7. İşletme sayfanızın Hakkında kısmında yazdığınız bilgiler SEO üzerinde büyük bir oranda etkiler. Bu yüzden, güncel anahtar kelimeleri kullanmanız ve ürün ve hizmetlerinizi mümkün olduğunca doğru tanımlamanız gerekir.
 8. Facebook, hedef kitlenize telefonlarından ulaşmak için mükemmel bir aracıdır. Potansiyel müşterileriniz, yorumlarınıza, adresinize, çalışma saatlerinize ve Facebook uygulamasından direkt arayabilecekleri telefon numaranıza hızlı bir şekilde erişebilir. 

Şimdi Facebook hesabı olan 70 milyon işletmeye katılma zamanı. Bu süreç zor olabilir ama merak etmeyin, size nasıl yapılacağını göstereceğiz.

İşletmeler için Facebook Sayfası Nasıl Oluşturulur

Kişisel profiller, Facebook’ta çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bu da onu, işletmelerin hedef kitlelere ulaşabileceği mükemmel bir mecra yapıyor.  

İşletme hesapları, kişisel hesaplara çok benzer. Facebook, işletme sayfalarını kişisel sayfalardan bazı ufak özellikler bakımından farklılıklaştırır. Örneğin, bir kişisel profile “Arkadaş olarak ekle” özelliği ile bağlanırken, bir işletme sayfasına bağlanmak için beğenmeniz ya da takip etmeniz gerekir, arkadaş olmanız değil.

İpucu: Facebook’un işletmelerin kişisel profil kullanmalarına izin vermediğini unutmayın. Bu sebeple, işletmenizi kişisel profil üzerinden yürütmeyi seçerseniz, hesabın kapatılmasını göze almış olursunuz.

1. Facebook Sayfası Oluşturma

Öncelikle bilmelisiniz ki Facebook Sayfaları kişisel Facebook hesabından oluşturulup yönetilebilir. Fakat kişisel verileriniz ile ilgili endişe duymanıza gerek yok, istemezseniz işletme hesabınızda paylaşılmaz ya da görünür olmazlar.

Şimdi, ‘Sayfa Oluşturun’a gidin ve sayfa kategorisini seçin.

Facebook’un iki kategori sunma nedeni çok basit, kategoriye göre farklı ve daha iyi özelleştirme alanları sunuyor.

Kategorinizi seçtikten sonra sıra sayfanızı özelleştirmekte.

2. Facebook Sayfasını Özelleştirme

Facebook işletmelerin isimlerini veya URL’lerini değiştirmeye olanak sağlasa da, en başta sayfanız için akıllıca bir isim seçmek daha iyi olacaktır. Hayran edindikten sonra isim değiştirmek uygun olmayacaktır. Güven ve sadakatlerini zedeleyebilir.

Sayfanıza doğru kimliği kazandıracak güncel bir profil resmi ve kapak fotoğrafı yüklemeye çalışın. İlk izlenimi vereceğini, arama sonuçlarında ve yeni bir şey paylaştığınızda hayranlarınızın akışında görüneceğini aklınızda bulundurun.

Son adım sayfanıza kısa bir tanım eklemektir. İşletmeniz, ürün veya hizmetinizle ilgili kısa, davetkar ve tanımlayıcı bir yazı yazabilirsiniz. Maksimum 255 karakter uzunluğunda olmalıdır.

Facebook İçerik Türleri

Sosyal medya pazarlamasında, odaklanmanız gereken ana unsur gönderiler olmalıdır. Gönderilerinizi güncel ve ilgili içeriklerden oluşturursanız, hedef kitleniz sayfanızı beğenmeye daha yatkın olacaktır ve iletişimde kalıp sizden daha fazla haber almak isteyecektir. Ayrıca, ne zaman gönderi paylaşacağınızı ve potansiyel müşterilerinize ulaşacağınızı öğrenmelisiniz. Facebook gönderileri için mutlaka bilmeniz gereken içerik türleri şunlardır;

 • Facebook Görselleri: BuzzSumo’ya göre, görsel içeren içerikler 2,3 kat daha fazla etkileşim alıyor. Gönderilerinizdeki Facebook görsellerinizin boyutu 1200 x 630 olmalıdır.
 • Facebook Linkleri: Link paylaşmak hayranlarınızı etkileneceklerini düşündüğünüz diğer gönderilerinize yönlendirmek için mükemmel bir yoldur.
 • Facebook Video: Facebook’ta her gün 100 milyon saat video izleniyor. Yani videolar en iyi seçenek olabilir çünkü bireylerin %54’ü pazarlamacılardan daha fazla video görmek istiyor. MP4 ya da MOV dosyaları yükleyebilirsiniz.
 • Facebook Live: Önceden üretilmiş içerikler yerine canlı yayın videoları paylaşabilirsiniz. Canlı yayına geçmeden önce, tanımlayıcı ve etkileyici bir başlık yazmayı unutmayın.
 • Facebook Instant Makaleleri: Bu özellik metin ve görsel içeriklerinizi, Facebook’tan ayrılmalarını gerektirmeden kullanıcılarınıza paylaşmanızı mümkün kılıyor, böylelikle kusursuz kullanıcı deneyimi sunuyor. Kullanıcılar Instant Articles’a tıklamaya %20 daha yatkındır.
 • Facebook Virtual Reality: Facebook Virtual Reality kullanıcılarla sürükleyici bir deneyim paylaşmanızı sağlayan 360 derece videolar paylaşma olanağını sunuyor.

Facebook’ta Hedefleme ve Reklamcılık

Facebook  kullanıcılarından çok fazla demografik veri topladığı için en iyi hedefli reklamcılık platformlarındandır. Belirli eğitim seviyeleri, yaş, konum ve hatta cihazlara yönelik hedefli reklam oluşturmak mümkündür. Yani reklamlarınızı kimin görebileceğini tam olarak seçebiliyorsunuz.

Facebook reklamları gösterim veya tıklamalara dayanır. Sizinkine benzer teklifler görüntüleyebilir, böylelikle rakiplerinizle başabaş olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Video, teklif (offer), lead ve carousel gibi çeşit çeşit Facebook Reklam çeşitlerinden seçebilirsiniz. Hepsi stratejinize bağlı olarak faydalanabileceğiniz farklı avantajlar içermektedir.

Reklamlarınızı daha iyi hedefledikçe, daha çok başarı elde edersiniz. Net  hedeflenmiş reklamlar ise farklı gruplara farklı reklamlar oluşturmayı mümkün kılıyor.

Facebook Algoritmasını Anlamaya Yönelik İpuçları

Genel itibariyle, Facebook algoritması gönderi ve reklamların ne zaman ve nerede görüneceğini belirliyor. Daha iyi kullanıcı deneyimi sunma hedefiyle de her geçen gün gelişmeye ve iyileşmeye devam ediyor. Bu aynı zamanda pazarlamacıların güncel kalmalarını ve beklentilerini takip etmelerini mümkün kılıyor.

Facebook, daha anlamlı etkileşimler oluşturmak için, algoritmasında ‘Facebook Zero’ olarak bilinen önemli değişiklikler yaptı. Bu güncelleme ile Facebook, kişilerden gelen gönderilere öncelik verip markaların profesyonel gönderilerinin önceliğini azalttı. Bu da demek oluyor ki, aile ve arkadaşlar tarafından paylaşılan içerikler ve öneriler daha çok değer kazandı.

Bu sebeple artık, toplumunuzu besleyen müthiş fikirlere sahip gönderilere odaklanmak çok önemlidir.

Sonuçlarınızı Takip Edin

Her sosyal medya pazarlama stratejisinde olduğu gibi, Facebook’ta metrikleri takip etmek çok önemlidir. Sonuçlarınızı takip edip analiz etmeniz ve belirlediğiniz hedeflerle karşılaştırmanız, yatırım karlılığınızı (ROI) saptamanızı mümkün kılar.

ROI hesaplamak için; kampanyadan elde edilen toplam geliri, toplam reklam harcamalarına bölebilirsiniz. ROI hesaplamak yerine, tüm kampanya ölçütlerine bakıp tekil reklamların ve reklam setlerinin performansını inceleyebilirsiniz.

Kampanya reklam setlerini karşılaştırmak bir zorunluluktur. Çünkü, kampanyaların performanslarını analiz ederken, aynı hedefe sahip kampanyaları karşılaştırdığınıza emin olmalısınız. Ayarlamaları yaparken dikkate almanız gereken diğer ölçütlerden bazıları şunlardır;

 • CTR – Tıklama Oranı: Reklamınızın tıklanma sayısını görünme sayısına bölün.
 • Tıklamalar: Reklamın elde ettiği toplam tıklama sayısı.
 • Cost Per Result – Sonuç Başına Maliyet: Tıklama ya da görüntülenme başına ödediğiniz ortalama tutar.

Bonus: Etkili Bir Sosyal Medya Planlaması İçin Yararlı Bir Araç ve Rehber

Sosyal medya etkinliklerinizi (Facebook dahil) kolayca planlayıp takip edebilmeniz için Sosyal Medya Pazarlaması Planlama Rehberimize göz atın. Sosyal medya pazarlaması planı oluşturmayı, temel sosyal medya platformlarının özelliklerini ve sosyal medya pazarlama faaliyetlerinizde kullanmak üzere taktikler öğreneceksiniz. Dahası, yeni planlar üretmek, yürütmek ve takip etmekte pratik geliştirmek için Sosyal Medya Pazarlaması Planlama Aracına da göz atın.

Sosyal Medya Pazarlaması Taktikleri

Son olarak, büyüme odaklı pazarlama (growth marketing) faaliyetlerinize uygulayabileceğiniz çok sayıda Sosyal Medya Pazarlaması Taktikleri hazırladık. Taktikleri ana hedefinize göre (marka bilinci+trafik artırmak, müşteri dönüştürme, müşteriyi elde tutma) ve zorluk seviyesine göre (yeni başlayan, orta seviye, ileri seviye) seçebilirsiniz.