KARİYER

Dijital Kariyerinizi Geliştirmek için 10 Etkili Yol

Icon
Taylan Kaymakci
20/10/2020
               

Kariyerine yeni başlayan bir pazarlama profesyoneli misiniz? Dijital pazarlama alanında kariyerinize yön vermek istiyor ancak hangi yönde ilerleyeceğinizden emin değil misiniz?

O halde, rekabet avantajını elde etmek için becerilerinizi ve yetkinliklerinizi sürekli geliştirmelisiniz. Peki bunu yapmanın en iyi yolu nedir?

Hubspot‘un sunduğu bu ilgi çekici verilere göz atalım:

 • Çalışanların %85’i haftada 30 dakikayı işe özgü öğrenme çalışmalarına ayırıyor. Ayrıca, çoğu profesyonel kendini geliştirmek için daha fazla zaman ayırmak istiyor, ancak yeterli zamanları olmadığını düşünüyor.
 • Çalışanların %68’i online öğrenme platformlarını kullanıyor ve %62’si de influencer’ları ve konusunda uzman kişileri arıyor.
 • Çalışanların birçoğu online eğitimi tercih ediyor ve yarısından fazlası mobil cihazlarını öğrenme için kullanıyor.

İşte profesyonellerin kendilerini sadece daha fazla para kazanmak için değil, mevcut ve gelecekteki işverenlerine yeteneklerini daha iyi gösterebilmek için ihtiyaç duydukları rekabet üstünlüğünü sağlamanın 10 yolu:

 

1. Bir Uzmanlık Seçin

Uzmanlaşma şüphesiz ki kendinizi farklılaştırmanızı ve rekabet üstünlüğü kazanmanızı sağlar. Gerçek şu ki, muhtemelen sizi diğerlerinden öne çıkaran becerilere sahipsiniz – sadece onları nasıl geliştirdiğiniz ve gösterdiğiniz konusunda yaratıcı olmanız gerekebilir.

Kritik olan, kariyer hedeflerinizin yanı sıra önceliklerinize ve size has yeteneklerinize göre bir uzmanlaşma alanı seçmektir. Yaratıcı veya pazarlama tarafına geçmek isteyen bir teknoloji insanı mısınız? SEO sizin için uygun olabilir. Yazmayı seven biri misiniz? İçerik oluşturma tam size göre olabilir. Sosyal medya alanında veya içerik ekiplerinde görev alabilirsiniz.

Seçimlerinizi yaparken gelecek vaad eden alanlarda uzmanlık kazanmak daha doğru olacaktır. Dijital pazarlama alanında talep görmeye devam edecek bazı alanları paylaşalım:

Hangi alanda ilerlemek isterseniz isteyin, seçtiğiniz alanda kaliteli ve etkili bir dijital pazarlama eğitimi (digital marketing eğitimi) ile kendinizi geliştirin, gerekli yetkinlikleri kazandığınıza emin olun ve farkınızı gösterecek bir uzman olduğunuzdan ve ölçülebilir sonuçlar elde edebileceğinizi gösterdiğinizden emin olun.

 

2. Bildiklerinizi Gösterin

Bir uzmanlık bulmak, başarılı bir dijital kariyere doğru ilerlemenin ilk adımıdır. Ancak, hangi alanda ilerleyeceğinize karar verdikten sonra ve o konuda uzmanlaştıktan sonra, tam olarak neler yapabileceğinizi göstermeye başlamanız gerekir.

Bu kısımda, bir portföy oluşturmaktan çok daha fazlasına çabalamanız gerekir. Tabii ki, hangi alana odaklandığınıza bağlı olarak, metin yazarları, web tasarımcıları ve grafik uzmanları; potansiyel işverenlerine göstermeye hazır bir iş koleksiyonuna ve portföye sahip olmalıdır.

Kendinizi göstermenin bir diğer yolu da pazarlamadır. Mutlaka portföyünüzde birkaç harika iş ya da çıktı olabilir, ancak potansiyel müşteriler veya işverenler nasıl çalıştığınızı nasıl görecekler? Bilgilerinizin ve geçmiş çalışmalarınızın bir bütün olarak onlara nasıl fayda sağlayacağını ve bunu açıkça anlamalarını nasıl sağlayabilirsiniz? Sadece yeni bir yeteneği ya da bilgiyi öğrenmekle kalmamalı, doğru insanlara bilgi ve yeteneklerinizi nasıl göstereceğinizi de bilmelisiniz. Bir dijital pazarlamacı olarak siz işverenlere becerilerinizi bir hizmet olarak sunuyorsunuz ve onları ne kadar iyi pazarladığınız işinizde de o kadar iyi bir olduğunuzu gösterir.

 

3. Tüketici Davranışlarını Anlayın

Eski tip pazarlamanın artık tükendiği ve artık tüketicilerin daha fazla seçeneğe ve daha kolay erişime sahip olduğu bir pazarlama dünyası mevcut. Tüketiciler artık tek tıklamayla satın alma ve anlık pazarlama gibi yüksek seviyede seçim ve erişim ile karakterize edebileceğimiz online satın alma yöntemlerini kullanıyorlar. Bu yüzden geleneksel pazarlama kanallarından ziyade e-ticaret ve dijital pazarlama yöntemleri daha revaçta.

Sonuç olarak, on yıl önce okullarda öğrenmiş olabileceğiniz pazarlama ve işletme teorileri muhtemelen tamamen farklıydı ve günümüzde farklı bir yöne doğru ilerliyor. Bilgilerinizi pekiştirmek ve güncellemek için online dijital pazarlama eğitimi alabilir ve böylelikle bu yeni düzende pazarlamaya hala hakim olmayı başardığınızı ve edindiğiniz yeni yeteneklerle fark yarattığınızı gösterebilirsiniz.

 

4. Kendi Projelerinize Başlayın

Pratik yapmanın bir yolu da, işi kendi başınıza yönetmenizdir ve bu, dijital bir pazarlamacı olarak resmi bir sertifika alıp almamanıza bakılmaksızın sizlere avantaj sağlayacak bir adımdır.  Bunun bir kısmı bir portföy oluşturmak, bir kısmı da kendiniz için ne kadar iyi geliştirdiğinizi ve güncel kalmayı başardığınızı göstermektir. Sektörde yeni başlayan biri olarak pratik yapmak isterseniz aile ve yakın dostlarınızın işlerine ve kariyerlerine yardımcı olacak projelere başlayabailir, hem onların hem de kendinizin gelişimine katkıda bulunarak portföyünüze başarılı bir proje ekleyebilirsiniz.

Çalışma hayatınızın geri kalanını bu sektörde adı bilinen bir lider olarak geçirmek için sürekli olarak öğrenmeye devam etmelisiniz. Buna ne kadar erken başlar ve alışkanlık haline getirirseniz o kadar iyi. Öğrenmeyi sürdürmek, yeni proje fikirleri edinmek, sektör ve alan bilginizi güncel tutmak için de aşağıdakileri yapabilirsiniz;

 • Webinarlara katılın,
 • Seminerlere katılın,
 • Sektör bilgisi içeren kanal ve platformları takip edin,
 • Alan ve uygulama becerilerinizi ve uzmanlığınızı pekiştirmek ve güncel kalmak için mevcut digital marketing eğitimlerini inceleyin.

 

5. Liderlik Edin

Bu günlerde birçok insan kendileri için çalışıyor ya da farklı becerilere sahip pazarlama ekiplerine katılıyor. Bir projede (uzmanlığınız ne olursa olsun) liderlik etme kapasitenizi etkili bir şekilde gösterebilmeniz gerektirir.

Bu, projelere sadece teknik olarak liderlik etmeniz gerektiği anlamına gelmez, örneğin, serbest çalışansanız, kendi işinizi nasıl yönettiğiniz, müşterilerle proje planlarını nasıl geliştirdiğiniz ve diğer bir çok şeyin yanında muhasebenizi nasıl yönettiğiniz hakkında bile konuşabiliriz. Mesele, inisiyatif alabileceğinizi ve organize olabileceğinizi, ayrıca liderlik kapasitesiyle başkalarıyla çalışabileceğinizi göstermektir. Orijinal fikirler üretebilmeniz ve onları bir grup önünde açıklamaktan korkmamanız gerekir.

Eğer bir uzmanlığınız varsa, dijitalde bunu bir influencer gibi sunmanız ve parlatmanız etki alanınızı artırmanıza ve kendinizi bir otorite olarak konumlamanıza yardımcı olacaktır. Sonuç olarak liderlik girişimcilik gerektirir. Bir YouTube kanalı açarak uygulamaların işleyişini gösterebilir, bir blog yazmaya başlayarak bildiklerinizi aktarabilir, sosyal medya üzerinden eğitici gönderiler oluşturabilir ve kendi alanınızda liderlik yapabilirsiniz.

 

6. Sosyal Medya Bilgisi

Influencer’lardan bahsetmişken, sosyal medya artık “üye olunabilir” bir mecra türü değildir – mutlaka dahil olunması gereken bir platformdur. Bu konuda uzman olmasanız bile, sosyal medyanın temellerini bilmeniz ve birkaç farklı sosyal medya hesabını kolayca yönetebilmeniz gerekir. Sadece estetik açıdan görseller ve metinler yayınlamakla kalmamalı, aynı zamanda gerçekten bir sosyal ağa dahil olabilmeli ve onu kavrayabilmelisiniz.

Sosyal medya sizin uzmanlık alanınız olmasa bile, dijital pazarlamada kariyer yapmaya devam edecekseniz, sosyal medya kanallarını etkili kullandığınızı göstermeniz ve sergilemeniz gerekir. Bunun için sosyal medya reklamcılığı eğitimi ya da sosyal medya yönetimi eğitimi gibi eğitimler alarak sosyal medya platformlarını daha etkili kullanarak birer potansiyel müşteri olan kullanıcılarla en etkili iletişim ve etkileşim kurma yollarını öğrenebilirsiniz.

 

7. Ağ Oluşturma (Networking)

Online dijital pazarlama eğitimi veya başka bir grup eğitim programına katılmanın avantajlarından biri de sizinle aynı yaş grubunda olan profesyonellerle tanışabilmenizdir.

Ama sadece insanlarla tanışacağınız sınıflarda değil – muhtemelen online olarak da bağlantı kurmanın veya dijital bir topluluğa katılmanın ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuz ve bunu yapmaya bir an önce başlamak için zaman ayırmanıza mutlaka değecektir.

Bağlantılar kurarken neler yapabileceğinize dair birkaç öneriyi de paylaşalım:

 • Linkedin’i mutlaka hem şirketinizdeki insanlarla bağlantı kurmak için hem de görüşme yapacağınız şirketteki kişilerden online olarak bilgi almak için kullanabilirsiniz.
 • İlgilendiğiniz alanları Facebook gruplarına dahil olabilirsiniz.
 • İş ilanları ve ilgi alanınızdaki konular hakkında Twitter’da tarama yapabilirsiniz.
 • Seminer ve konferanslara mümkün olduğunca dahil olabilirsiniz.
 • Bir mentör bulup, onunla belirli aralıklarla görüşebilirsiniz.

 

8. Teknik Açıdan Gelişin

Aşırı teknik bir alana dahil olmayı planlamasanız bile, Web Tasarımı ve SEO hakkında temel bir anlayışa ve bilgiye sahip olmalısınız – bu kendinizi geliştirmeye gerçekten yardımcı olacaktır.

Pazarlamanın bu yönlerini bilmek önemlidir, çünkü muhtemelen bir ekiple içerik ve pazarlama faaliyetleri üzerine çalışacaksınız. Bu nedenle, ekibin mevcut dijital pazarlama stratejisine başarı ile uymasını sağlamak için bu tür şeyleri derinlemesine tartışabilmeniz ve terminolojiye hakim olmanız gerekir. Dijital pazarlama alanında temel konular hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak online dijital pazarlama eğitimlerine göz atabilirsiniz.

 

9. Güvenilir Bir Kurumdan Sertifika Edinin

Karşınıza muhtemelen pazarlama, metin yazarlığı ve belki de kodlama gibi daha teknik şeyler için kurslar görüyorsunuz – bunların çoğunu kendi evinizin rahatlığında alabilirsiniz. Ama sadece ‘iyi görünen’ hiçbir şeyi almaya çalışmayın.

Önce biraz araştırma yapabilirsiniz. Neden? Online olarak kendi başınıza öğrenebileceğiniz birçok değerli bilgi vardır ve dijital pazarlama alanı sürekli değiştiği için yeni şeyler öğrenmeye devam etmeniz önemlidir. Ancak, güvenilir bir kurumdan eğitim almak ve bir dijital pazarlama sertifikasına (digital marketing certificate) sahip olmak kesinlikle size rekabet avantajı sağlayacaktır.

Bununla beraber aldığınız sertifikanın aldığınız eğitimin kalitesini yansıttığını ve hem kendi kariyeriniz hem de işveren için büyük önem taşıdığını unutmayın.  Örneğin, DMI eğitimlerini başarıyla tamamladığınızda dünyanın en çok tercih edilen ve global çapta tek geçerli sertifikasyon standardı olan Dijital Pazarlama Uzmanı Sertifikasına sahip olursunuz ve günümüzün dijital profesyonellerinin sahip olması gereken beceri ve niteliklere sahip olduğunuzu gösterirsiniz.

 

10. Online Eğitim

Online ve hatta mobil cihazlarınız vasıtasıyla öğrenmenin avantajı çok fazladır: İstediğiniz her yerden öğrenmeye başlayabilir ve kendi hızınızda öğrenmeye devam edebilirsiniz. Bu yüzden yararlanabileceğiniz çok sayıda online dijital pazarlama eğitimi arasından en iyisini seçmeye dikkat edin.

Ayrıca, hızla gelişen dijital dünyada artık inanılmaz bir rekabet var. Hem şirketler hem de dijital pazarlama alanında servis veren ajanslar her zamankinden daha yetenekli uzmanlara ihtiyaç duyuyor.

Tavsiyeler

Benzersiz bir portföy geliştirerek kendinizi dijital pazarlama alanında sadece farklı değil aynı zamanda değerli bir yere de konumlandırabilirsiniz. Eğer zaten bu alanda keyifle çalışıyorsanız, boş zamanlarınızda dijital pazarlama becerilerinizi iş yapar gibi hissetmeden geliştirebilirsiniz.

DMI Dijital Pazarlama Sertifika Programları ile yarının zorluklarını karşılayabilir ve gerekli araçları ve teknolojileri öğrenebilirsiniz.

Orijinal Makale: https://digitalmarketinginstitute.com/blog/10-effective-ways-to-grow-your-digital-career

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.