EĞİTİMLER

En İyi Dijital Pazarlama Eğitimleri

Icon
Nurdan Ulker
20/10/2020
               

Teknolojinin günden güne gelişmesi ve online platformların gittikçe hayatlarımıza entegre olmasıyla beraber geleneksel pazarlama anlayışı yerini dijital pazarlamaya bırakmaya başladı. Özellikle pandemi sürecinde insanların satın-alma davranışlarını değiştirmek zorunda kalması da işletmeleri bu değişime uymak zorunda bırakarak e-ticarete yönlendirdi. Bütün bu gelişmeler ile beraber yetkin bir dijital pazarlamacıya olan ihtiyaç hiç olmadığı kadar artmış oldu.

Birçok meslek grubunun aksine, dijital pazarlama (digital marketing) alanında iyi bir kariyer edinmek ya da uzman bir dijital pazarlamacı olarak işletmenizi geleceğe taşımak için üniversiteye gidip yıllarca eğitim almanız gerekmiyor. İster dijital pazarlama alanında sıfırdan bir kariyer inşaa etmek isteyen bir profesyonel olun, ister yeni normale adapte olmaya çalışan bir işletmeci, doğru ve kaliteli bir dijital pazarlama eğitimi ile yetkin bir dijital pazarlama uzmanı olabilirsiniz. Biz de tam bu yüzden, sizin için en iyi dijital pazarlama kurs ve eğitimlerini derledik.

1. Google

Dünyanın en gelişmiş arama motoru Google’ın eğitim programı olan Google Dijital Atölye’de verilen “Dijital Pazarlamanın Temelleri” dersi, tam da bu alana yeni merak duyan ve sıfırdan bir eğitim almak isteyenlere göre.

Derslerde SEO kullanımından sosyal medya pazarlamasına kadar dijital pazarlama temelinin kapsamlı olarak ele alındığı 26 tane modül mevcuttur. Bunlar;

 1. Online fırsat
 2. Online’da başarıya doğru ilk adımlarınız
 3. Online varlığınızı oluşturun
 4. Çevrimiçi stratejinizi planlayın
 5. Arama ağıyla tanışın
 6. Aramayla keşfedilin
 7. Aramaların size hizmet etmesini sağlayın
 8. Arama reklamlarıyla fark edilin
 9. Arama kampanyalarınızı geliştirin
 10. Yerelde fark edilin
 11. Çevredeki insanların sizi internette bulmasına yardımcı olun
 12. Sosyal medyada fark edilin
 13. Sosyal medyanın derinliklerine inin
 14. Mobil olanakları keşfedin
 15. Mobil olanakları kullanın
 16. İçerik pazarlamaya başlayın
 17. E-posta ile bağlantı kurun
 18. Diğer web sitelerinde reklam yayınlayın
 19. Görüntülü reklamların derinliklerine inin
 20. Videolardan en iyi şekilde faydalanın
 21. Web analizine başlayın
 22. Web analiziyle başarıyı yakalayın
 23. Verileri içgörüye dönüştürün
 24. Online mağazanızı kurun
 25. Online satışlarınızı artırın
 26. Yurtdışına açılın

Eğitimlerin dil desteği sayesinde eğitim videolarında Türkçe altyazı bulunurken, kurları bitirmek için geçilmesi gereken sınavlar da Türkçe. Bu nedenle henüz yeterli seviyede İngilizce bilmeyenler de derslere katılabilirler. Yine de dijital pazarlamanın uluslararası bir platformlarda şekillendiği gerçeğini de unutmayarak, İngilizce seviyenizi geliştirmekte fayda olduğunu söyleyelim.

Derslerin hepsine girmek zorunda da değilsiniz. Her dersin sonunda o dersin değerlendirme testi bulunuyor. Google, her ders için bir defaya mahsus olmak üzere ders içeriğini geçip teste girmenize olanak sağlıyor. Testi başarılı bir şekilde geçmeniz halinde bir sonraki derse geçebiliyorsanız fakat başarısız olmanız durumunda dersi tamamlamanız isteniyor.

Tüm eğitimleri başarıyla tamamladıktan sonra 40 sorudan oluşan bir başarı sınavına tabi tutulursunuz. Sınavdan başarıyla geçince de özgeçmişinize ekleyebileceğiniz bir sertifika alırsınız. Yine de bu sertifika üst düzey ve profesyonel işe alımlar için yeterli olmayabilir, o yüzden bu kursu hazırlık okulu olarak görüp sonrasında dijital pazarlamanın çeşitli alanlarından birinde uzmanlaşmak üzere yolunuzu çizebilirsiniz. 

Modül sayısı: 26

Eğitim süresi: 40 saat

Sertifikasyon: Var

Kimler için: Yeni başlayan ve kariyer değişikliği yapmak isteyen bireyler

Ücretlendirme: Ağustos 2020 itibariyle ücretsizdir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

2. DMI (Digital Marketing Institute)

Dijital pazarlamada dünya standartlarında bir eğitim almak istiyorsanız DMI eğitimleri tam size göre. Tamamıyla online olan DMI eğitimlerinden sizin ihtiyaçlarınıza en çok uyanı seçerek sektörün uzmanı olmanın avantajlarından yararlanabilirsiniz. Yüzlerce toolkit, içerik ve kazanacağınız uzmanlık ile beraber, istediğiniz alanda uzmanlık kazanabilir, bilgi ve becerilerinizi en üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

İçeriği sektörün önde gelen liderleri tarafından hazırlanan Digital Marketing Institute sertifika eğitim programları, yine sektörün ihtiyaç duyduğu dijital pazarlama liderlerini yaratmasına destek olmak amacıyla tasarlanmıştır. Eğitim programları dünyanın önde gelen dijital markaları ve ajansları tarafından onaylanmıştır ve yine bu programlar dünyanın önde gelen uluslararası kuruluşlar tarafından uygulanmaktadır. Programlar halihazırda dijital pazarlama veya dijital satışta çalışan uzman uygulayıcılar tarafından verilmektedir.

DMI eğitimlerini başarıyla tamamlamanız durumunda, uluslararası düzeyde kabul gören ve saygı duyulan dijital pazarlama sertifikasına (digital marketing certificate)  ve DMI Networküne katılarak 135 ülkede 75 binden fazla profesyonele erişim olanağına sahip olursunuz.

Eğitimler:

1- DMI PRO – Dijital Pazarlama Uzmanlığı Sertifikası

Bu eğitim programı, dijital pazarlamadaki zorlukları ve riskleri anlayarak kapsamlı strateji ve plan oluşturmanızı ve website-mobile uygulama etkileşim yönetimi, sosyal medya yönetimi, e-posta pazarlaması, arama ve görüntülü reklam kampanyaları, Google Analytics gibi dijital pazarlamanın temel konuların detayları ile uygulamalı olarak ele almaktadır.

2- DMI Essentials – Dijital Pazarlama Sertifikası

Dijital Pazarlama Sertifikası, sosyal medyadan e-posta, PPC ve SEO’ya kadar temel dijital araçlara dair temel kavramların anlaşılmasını ve kullanım yöntemlerini kapsamaktadır.

3- DMI Specialist – Dijital ve Sosyal Satış Uzmanlığı Sertifikası

Bu eğitimde, ‘Dijital ve Sosyal Satış’ temel kavramlarının yanı sıra, veri analizleri ile tüketici davranışlarına dair derin ve doğru içgörüleri nasıl yakalayacağınızın yöntemlerini öğretiyoruz. Ayrıca, farklı sosyal mecralara uygun doğru dijital ve sosyal satış tekniklerini kullanarak nasıl daha hızlı ve daha kolay satış yapabileceğinizi ele alıyoruz.

4- DMI Specialist – Arama Motoru Pazarlaması (Search Marketing) Uzmanlığı Sertifikası

Bu eğitim, AdWords, PPC, görüntülü reklam ve yeniden pazarlamayı kullanarak gelişmiş arama pazarlaması stratejileri oluşturmayı, yönetmeyi ve uygulamayı anlamanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

5- DMI Specialist – Sosyal Medya Pazarlaması Uzmanlık Sertifikası

Bu eğitimde, Sosyal Medya alanında alacağınız dijital pazarlama uzmanı sertifikası ile, içerik pazarlama ve tanıtım platformları dahil olmak üzere sosyal medya ile ilgili temel uzmanlıkları anlayacak, doğru sosyal medya mecrasında hedef kitlenizi nasıl etkileyecek ve harekete geçirecek doğru mesajları vermeyi öğreneceksiniz.

6- DMI Specialist – Dijital Strateji ve Planlama Uzmanlığı Sertifikası

Bu eğitim programı ile markanızı farklı açılardan değerlendirme, uygulanabilir planlar oluşturma, kapsamlı bir stratejiyi etkin bir şekilde uygulama ve veri odaklı başarılı kampanyalar geliştirip yönetmeye başlayacaksınız.

Eğitim süresi

 • DMI Pro: 30 saat
 • DMI Essentials: 6 saat
 • DMI Specialist – Social Media Marketing: 30 saat
 • DMI Specialist – Arama Motoru Pazarlaması (Search Marketing) Uzmanlığı: 30 saat
 • DMI Specialist – Dijital Strateji ve Planlama Uzmanlığı: 30 saat
 • DMI Specialist – Dijital ve Sosyal Satış Uzmanlığı: 5 saat

Sertifikasyon: Var

Kimler için: Kariyer değişikliği yapmak isteyen bireyler, uzman sertifikasına sahip olmak isteyen dijital pazarlamacılar, işletmelerini ileriye taşımak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeler, şirket ve işletmelerdeki profesyoneller ve girişimciler

Ücretlendirme:

DMI Pro: 4950 TL + KDV

DMI Essentials: 2950 TL + KDV

DMI Specialist – Sosyal Medya Pazarlaması Uzmanlığı: 4950 TL + KDV

DMI Specialist – Arama Motoru Pazarlaması (Search Marketing) Uzmanlığı: 4950 TL + KDV

DMI Specialist – Dijital Strateji ve Planlama Uzmanlığı: 4950 TL + KDV

DMI Specialist – Dijital ve Sosyal Satış Uzmanlığı: 2950 TL + KDV

Ücretlendirmeler Kasım 2020 itibariyle geçerlidir. DMI Dijital Pazarlama eğitimleri güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

3. Smart Insights

Smart Insights, geliştirdiği RACE modülü ile dijital pazarlama esaslarını 5 modül altında interaktif bir şekilde inceleyen ve öğreten bir digital marketing e-learning course (dijital pazarlama online kursu) sağlıyor. Kendini geliştirmek isteyen bireylerin yanı sıra geleneksel pazarlamacıları dijitale taşımayı ve işletmelerin büyümesini sağlamayı hedeflemektedir. Bu nedenle 3 farklı üyelik seçeneği bulunan Smart Insights bireysel ve işletmeler olmak üzere ayrı ve ortak içerikler üretmektedir. Hepsi yine temelinde RACE modulüne dayanmaktadır;

 1. Plan (planla)
 2. Reach (eriş)
 3. Act (harekete geç)
 4. Convert (dönüştür)
 5. Engage (satış yap)

Bu 5 ana başlık altında toplam 25 ders verilmektedir. Bu dersler lead oluşturmaktan müşteri deneyimini iyileştirmeye kadar oldukça kapsamlı dijital pazarlama eğitimleridir. Fakat Smart Insights’da da Google’da olduğu gibi tüm dersleri almak zorunda değilsiniz. Tüm derslerin sonunda gireceğiniz genel değerlendirme sınavında %70 üstü bir başarı göstermeniz, sertifika almanız için yeterli olacaktır. Üyelik türenize göre üyelik süresince erişim sağlayabileceğiniz araç, şablon ve rehberlere de ulaşabilirsiniz.

Ders sayısı: 25

Eğitim süresi: 30-35 saat

Sertifikasyon: Var

Kimler için: Kariyerini spesifik bir alanda ilerletmek ve uzman olmak isteyen bireyler, pazarlama ekipleri, küçük ve orta ölçekli işletmeler

Ücretlendirme

 • Ücretsiz sürüm ile kısıtlı erişim sağlanabilir.
 • Learner (bireysel – 1 kullanıcı): $79/aylık 
 • Starter (işletme – 3 kullanıcıya kadar): $175/aylık 
 • Pro (işletme – 3+ kullanıcı): $295/aylık 

Ücretlendirmeler Ağustos 2020 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

4. GMH (Growth Marketing Hub)

Growth Marketing Hub, büyüme odaklı pazarlama anlayışını benimseyerek işletmeleri online platformlara taşımaya ve bu aşamaları tamamlamak için gereken tüm eğitim, araç ve kaynaklarla onları donatmaya yarayan bir platformdur. Çeşitli eğitimlerle dijital pazarlamanın ve büyüme odaklı pazarlamanın (growth marketing) tüm yönlerini tamamıyla kavramanıza yardımcı olurken, kullanıma sunduğu onlarca araç ile öğrendiklerinizi pratiğe dökebilir ve verdiği yüzlerce taktik ile hem kariyerinizi hem de işletmenizi ileriye taşıyabilirsiniz.

GMH sosyal medya planlamasından içerik pazarlamasına kadar kapsamlı teorik ve uygulamalı derslerle donatılmıştır. Tamamıyla online olan eğitimlerden istediğinize katılarak kendinizi geliştirebilir ve her eğitimin sonunda başarılı katılım sertifikanızı alabilirsiniz. Bu eğitimlere de üyeliğiniz devam ettiği sürece istediğiniz kadar girebilir ve kendinizi sürekli olarak geliştirmeye devam edebilirsiniz;

 1. Digital Marketing Strategy (Dijital Pazarlama Stratejisi)
 2. Website & Mobile App Engagement (Web Sitesi ve Mobil Uygulama Etkileşimi)
 3. Search Engine Optimisation (Arama Motoru Optimizasyonu) 
 4. Content Marketing (İçerik Pazarlama)
 5. Social Media (Sosyal Medya)
 6. Email Marketing (E Posta Pazarlama)
 7. Paid Media (Ücretli Medya)
 8. Earned Media Marketing (Kazanılmış Medya)

Tüm bu eğitimler, tek tek ilgili konulara dair strateji oluşturma, planlama, üretim, yönetim ve raporlamaya dair kapsamlı bilgiler verirken, bir araya geldiklerinde de dijital pazarlamaya ve büyüme odaklı pazarlamaya bütünsel bir açıdan bakmayı mümkün kılıyor.

Hizmete sunduğu onlarca rehber ile hem kariyerinizi hem de işletmenizi büyütmek ve ileriye taşımak için yapmanız gereken her şeyi öğrenebilirsiniz. Dahası, GMH’in sürekli eğitim anlayışı ile de devamı yenilenen ve gelişen sektörü takip edebilir, webinar ve diğer etkinliklere katılarak güncel kalabilirsiniz.

Ders sayısı: 8

Eğitim süresi: 4 saat 35 dakika

Sertifikasyon: Var

Kimler için: Büyümek, ilerlemek ve güncel kalmak isteyen bireyler ve ekiplerini Büyüme Odaklı Pazarlama ile tanıştırmak isteyen işletmeler

Ücretlendirme

 • Ücretsiz: 300’ün üzerinde Büyüme Odaklı Pazarlama kaynağına ve etkinliklere erişim 
 • Premium (1 kullanıcı): £8/aylık karşılığında tüm eğitim, araç, kaynak ve etkinliklere sınırsız erişim hakkı

Ücretlendirmeler Ağustos 2020 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

5. Udemy

Dijital pazarlamaya sıfırdan giriş yapmak isteyenler için bir diğer online eğitim platformu da Udemy. 360° Dijital Pazarlama Eğitimi ile kapsamlı teorik bilgi aktarımı sağlayan bu eğitim, SEO’dan Google Ads’a pek çok konuda dijital pazarlama eğitimi sağlıyor.

Öğretim dili Türkçe olan bu programa kayıt olmak için herhangi bir ön bilgiye de ihtiyacınız yok. Aşağıdaki 8 modülden oluşan eğitim ile dijital pazarlama kariyerinize başlamak için gereken ilk adımı atmış olacaksınız; 

 1. Dijital Pazarlamaya Giriş
 2. Strateji
 3. Dijital Pazarlama Araçları
 4. Google Ads (Adwords)
 5. Remarketing (Yeniden Pazarlama)
 6. Facebook ve Instagram Reklamları
 7. SEO
 8. Analytics

Ders sayısı: 48

Eğitim süresi: 7 saat

Sertifikasyon: Var

Kimler için: Yeni başlayan ve kariyer değişkliği yapmak isteyen bireyler ve dijitalleşmeye başlamak isteyen küçük ölçekli işletmeler

Ücretlendirme: ₺339,99

Ücretlendirmeler Ağustos 2020 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

6. Coursera

Digital Marketing Specialization kursu Coursera platformunda verilen kapsamlı bir dijital pazarlama uzmanlık eğitimidir. Illinois Üniversitesi tarafından verilen eğitim kapsamında veri analizi, mobil pazarlama, ücretlendirme stratejileri gibi dijital pazarlama uzmanı olmanızı sağlayan tüm bilgi ve becerileri kazandırılır. Eğitim sonunda da uygulamalı olarak proje yönetip, başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanıyorsunuz.

Coursera eğitimlerinin tamamı online olsa da, eğitimlerin kayıt olma tarihleri bulunmaktadır. Bu yüzden kursa kayıt olmak istediğinizde tarihlere dikkat etmeli, kayıt tarihini kaçırdıysanız da yeni kayıtları kaçırmamak için bildirim oluşturmalısınız.

Başarılı bir şekilde kaydınızı tamamladıktan sonra bu ders kapsamında sizi 7 modül bekliyor;

 1. Marketing in a Digital World (Dijital Dünyada Pazarlama)
 2. Digital Analytics for Marketing Professionals: Marketing Analytics in Theory  (Pazarlama Uzmanları için Dijital Analitiği: Teorik Pazarlama Analitiği) 
 3. Digital Analytics for Marketing Professionals: Marketing Analytics in Practice (Pazarlama Uzmanları için Dijital Analitiği: Uygulamalı Pazarlama Analitiği) 
 4. Digital Media and Marketing Principles (Dijital Medya ve Pazarlama Prensipleri)
 5. Digital Media and Marketing Strategies (Dijital Medya ve Pazarlama Stratejileri)
 6. Marketing in an Analog World (Analog Dünyada Pazarlama)
 7. Digital Marketing Capstone (Bitirme Projesi)

Modül sayısı: 7

Eğitim süresi: Haftalık 5 saatten ortalama 8 ay

Sertifikasyon: Var

Kimler için: Dijital pazarlama uzmanlığı kazanmak isteyen bireyler

Ücretlendirme: Bir hafta deneme sürecinden sonra $79/aylık. Abonelik süresince Coursera üzerindeki tüm uzmanlık eğitimlerine katılabilirsiniz.

Ücretlendirmeler Ağustos 2020 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

7. HubSpot

HubSpot Academy, bir alanda uzmanlaşarak sertifika alabileceğiniz online eğitim platformlarından biridir. Dijital pazarlama alanında onlarca eğitim, araç ve kaynak sunan HubSpot her eğitiminde sertifika verilmiyor. Bu yazımızda sizin için etkili bir dijital pazarlama yürütmenizi sağlayacak en iyi sertifika programlarını sıraladık. Diğer eğitimlerini incelerken sertifika programı olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Content Marketing Course (içerik pazarlama kursu) ile etkili bir içerik üreticisi olmanın yollarını öğrenirken, Social Media Marketing Course (sosyal medya pazarlama kursu) ile etkili sosyal medya stratejileri oluşturmayı öğrenirsiniz. Email Marketing Course (eposta pazarlama kursu) ise başarılı bir eposta pazarlama startejisi oluşturmayı öğretirken eposta pazarlama araçları ile pratik yapma imkanı veriryor.

Her bir eğitim boyunca farklı farklı quizlere tabi tutulurken, eğitimin sonunda bir değerlendirme sınavına giriyorsunuz. Sınavda başarılı olmanız durumunda sertifika almaya hak kazanıyorsunuz.

Modül sayısı:

 • Content Marketing Course: 14
 • Social Media Marketing Course: 9
 • Email Marketing Course: 11

Eğitim süresi:

 • Content Marketing Course: 5 saat 57 dakika
 • Social Media Marketing Course: 4 saat 9 dakika
 • Email Marketing Course: 3 saat 18 dakika

Sertifikasyon:

 • Content Marketing Course: Var
 • Social Media Marketing Course: Var
 • Email Marketing Course: Var

Kimler için: Yeni başlayan ve kariyer değişikliği yapmak isteyen bireyler, alan belirlemek isteyen dijital pazarlamacılar ve dijitalleşmeye başlamak isteyen küçük ölçekli işletmeler

Ücretlendirme

 • Content Marketing Course: Ücretsiz
 • Social Media Marketing Course: Ücretsiz
 • Email Marketing Course: Ücretsiz

Ücretlendirmeler Ağustos 2020 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

8. SEMrush

SEO deyince ilk akla gelen SemRush olduğundan bu alanda öğretecek birkaç şeyi olması şaşırtmamalı. Başta SEO olmak üzere, PPC, İçerik pazarlama, SMM ve rekabet analizi gibi konularda online dersler veren SEMrush Academy, bu eğitimleri kendi araç takımları ile uygulama ve pratik kazanmanıza da yardımcı oluyor.

Eğitimlerin yanı sıra, sertifika almak için Sertifika Sınavına girerek bilginizi sınayabilir, başarılı olmanız durumunda ise sertifika alabilirsiniz. Yani sertifika almak için eğitimlere girmeniz şart değil, fakat, sınavların çoğu kendi toolkitlerinin kullanımını gerektirdiğinden sınavlarda başarılı olmak adına SEMrush’a aşina olmanız gerekiyor.

Peki onca dersin arasından hangisini seçmelisiniz? SEMrush SEO Toolkit Course, hem dijital pazarlamanın olmazsa olmazı SEO hem de SEMrush’ın en çok kullanılan araçlarına dair kapsamlı bir eğitim verdiğinden en popüler eğitimlerinden biri. Öğren – Oluştur – Ölç olmak üzere üç modülden oluşan bu online eğitim ile backlink, trafik analizi, organik arama gibi temel kavramları iyice kavrarken, SEMrush’ın içerik analiz aracından sayfa üzerinde SEO denetimine kadar tüm araçlarını kullanmayı öğreneceksiniz. Sonrasında yapmanız gereken tek şey SEMrush SEO Toolkit Exam girerek sertifikanızı almak.

Ders sayısı: 14

Eğitim süresi: 3 saat

Sertifikasyon: Var

Kimler için: SEMrush araçlarını bilen veya öğrenmek isteyenler, dijital pazarlamada SEO vb. konularda uzmanlaşmak isteyen bireyler, web sitesi trafiğini artırmak isteyen işletmeler

Ücretlendirme: Ücretsiz

Ücretlendirmeler Ağustos 2020 itibariyle geçerlidir. Güncel ücretlendirme için lütfen web sitesini ziyaret edin.

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.