STRATEJİ, DİJİTAL PAZARLAMA, İNFOGRAFİK

İnfografik: Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları

Icon
Asena Atilla Saunders
25/05/2021
               

Deloitte ve Reklamcılar Derneği’nin ortaklaşa hazırladığı* Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2020 Yılı Raporu yayımlandı. Rapora göre Türkiye’de 2020 yılında toplam medya yatırımları 13 milyar 976 milyon TL olarak gerçekleşti. Yine bu dönemde toplam reklam ve medya yatırımlarının tutarı, 17 milyar 469 milyon TL oldu.  2020 yılında reklam yatırımlarını en çok artıran sektörler; perakende, sağlık-medikal ve temizlik (ev temizlik ürünleri) oldu.

 

 

Türkiye’de ve Dünya Genelinde Dijital’in Önemi ve Yatırımlardaki Payı Arttı

 

Rapordaki bir diğer önemli konu ise:

 

  • Pandemi ile ilgili doğru bilgiye ulaşmak amacıyla ana akım mecraların internet sitelerinin ziyaretçi sayılarının artması
  • Sosyal medyada geçirilen zaman, online oyun oynama, video izleme ve müzik dinleme sürelerinin uzaması
  • Dijital yayın yapan platformların aboneliklerinde ve dijital radyo/ podcast dinleme alışkanlığının artması
  • Tüketicilerin e -ticarete yönelmesi ve
  • Uzaktan çalışma ile birlikte online sesli ve görüntülü görüşme uygulamaların kullanıcı sayısının artması 

 

gibi sebeplerle markalar, tüketicilerine erişmek, fayda yaratmak, duygusal bağ kurmak ve etkileşime geçmek için yoğun olarak dijital mecra ve dijital çözümleri tercih etti ve buna bağlı olarak bu yönde yatırımlar arttı.

 

 

 

 

İNFOGRAFİĞİ İNDİRİN

 

*İlgili rapor, Reklamcılar Derneği (RD), Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB TR), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA) adına bağımsız danışmanlık şirketi Deloitte tarafından hazırlanmıştır.

Rapordaki verilerden de anlaşılacağı gibi, dijital, bu dönemde her işletmenin kurtarıcısı oldu ve markaları büyütmek için daha yoğun bir şekilde kullanılmaya da devam edecek. Siz de dijital mecralarda işletmenizi bir adım öne taşımak istiyorsanız, bizimle iletişime geçin, sürdürülebilir büyümeyle tanışın.

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.