İÇERİK PAZARLAMASI

“Sıkıcı” İşletmeler için İçerik Pazarlaması Rehberi

Icon
Habibe Cikilioglu
03/05/2021
               

İşletmenizin içerik yoluyla kendisini, ürün ve hizmetlerini pazarlayamayacak kadar dikkat çekici olmadığını mı düşünüyorsunuz?

İçerik pazarlaması hakkında; kapsamlı rehberlerden, doğru stratejileri uygulayan işletmelerin listelerine kadar çok sayıda bilgi karşımıza çıkıyor. Tek sorun, bu kaynaklardaki çoğu örneğin ortalama bir işletmeyle çok az ortak noktaya sahip olması. Mesela yukarıda linkini paylaştığımız listeyi incelediğinizde verilen örneklerden hiçbirinin küçük işletmeleri temsil etmediğini ve altısının da halihazırda pazarlama şirketleri olduğunu göreceksiniz.

Bu tarz pazarlama şirketleri için içerik pazarlamasıyla ilgi çekmek haliyle oldukça basit. Tesla veya Uber gibi büyük şirketler için de durum farklı değil. Peki ya işletmeniz dikkat çekici değilse? Ya en iyi ihtimalle ortalama, en kötü ihtimalle de biraz renksiz bir sektördeyseniz? Bu, kendinizi geleneksel pazarlama taktikleriyle sınırlamanız gerektiği anlamına mı gelir?

Tabii ki hayır. Apple veya Red Bull gibi dikkat çekici bir marka olmasanız da potansiyel bir satış kanalı olarak içerik pazarlamasını görmezden gelmeniz için hiçbir neden yok. Doğru strateji ve yaklaşımla, içerik pazarlamasından çeşitli şekillerde faydalanmanız mümkün. Bunun yolu da "sıkıcı" işinizi, en azından içeriğinizi okuyup yanıtlama olasılığı en yüksek olan kişiler için nasıl daha az sıkıcı hale getirebileceğinizi bulmaktan geçiyor. 

Biz de bu yazıda "sıkıcı" işletmenizde içerik pazarlamasından doğru bir şekilde faydalanmak için kullanabileceğiniz üç yöntemi bir araya getirdik. İster trafik, ister bağlantı, sosyal etkileşim veya doğrudan satış arıyor olun, bu üç yöntemi denemenizi öneririz.

 

1- Size gerçekten ihtiyacı olan kişilere ulaşmaya çalışın

 

Küçük işletmelerin borçlarla başa çıkmasına yardımcı olan bir muhasebe şirketinde dijital pazarlamadan sorumlu olduğunuzu varsayalım. Ne hakkında yazı yazarsınız? Tesla veya Apple gibi yenilikçi teknolojilere öncülük etmediğiniz için, ana akım medyanın dikkatini çekmeniz pek olası değil. Oldukça özelleşmiş bir hizmet sunduğunuz için, insanların içeriğinizi paylaşması da düşük bir ihtimal. 

Bu gibi işletmelerin içerik pazarlamasına ana akım çekiciliği olan bir işletme gibi geniş bir çerçeveden yaklaşmak yerine, gerçekten yardımlarına ihtiyaç duyan küçük bir hedef kitlesi için yazmaya odaklanmaları gerekir. Örnek verdiğimiz muhasebe firması için bu, zor durumdaki işletmelerin sahiplerini anlayan, onlara faydalı içerikler yazmak anlamına gelir.

Potansiyel ve mevcut müşterilerinizden aldığınız en yaygın soruların bir listesini yaparak bu sürece başlayabilirsiniz. Aşağıda, borç ve iflas konusunda uzmanlaşmış bir muhasebe şirketinin yardımına ihtiyaç duyan kişilerin sorabileceği beş soruyu listeledik:

 

  • Az önce bir ödeme ihtarnamesi aldım aldım. Ne yapmalıyım?
  • İşletmem zor durumda. Çıkış yolu olup olmadığımı nasıl anlarım?
  • Ödemeyen bir borçludan para tahsil etmek için ne yapabilirim?
  • Bir alacaklının işimi tasfiye etmesini nasıl durdurabilirim?
  • İşletmemin iflas etmesine nasıl engel olabilirim?

 

Büyük çaplı bir içerik pazarlaması kampanyası için, potansiyel ve mevcut müşterilerinizden sıkça aldığınız bu gibi en az 20 sorunun bir listesini yapmalısınız. Bu sorular, kampanyanızın bir parçası olarak yayınladığınız her makalenin ve blog yazısının odak noktasını oluşturacaktır.

Soru listesini oluşturduktan sonra, Google Ads Keyword Planner’la ilgili anahtar kelimeler için arama hacmini kontrol edin. Bu, yayınladığınız her blog yazısı için aylık potansiyel kitlenin ne kadar büyük olduğunu size söyleyecektir. 

"Yeni anahtar kelimeler keşfedin" butonunu seçin ve ilgili anahtar kelimelerin bir listesini oluşturmak için birincil anahtar kelimenizi girin.

Aşağıda ihtarnamelerle ilgili ilk örnek sorumuzun Birleşik Krallık'ta çok sayıda arama aldığını görüyoruz. Bu da konuya büyük bir ilgi olduğu anlamına geliyor.

İçerik Pazarlamasında Anahtar Kelime Kontrolü

 

Arama sonucunda ödeme ihtarnameleri konusunda yararlı bilgilere olan ihtiyacı gösteren, ilgili 347 anahtar kelime karşımıza çıkıyor. Bu veriler, bize "Bir Ödeme İhtarnamesini Nasıl Feshederiz" gibi bir makale veya blog yazısı aracılığıyla ilgili bir kitleye ulaşabileceğimizi gösteriyor. Dolayısıyla bu durum özelinde ihtarname feshi konusunda adım adım yol gösteren bir kılavuz oluşturmak çok işe yarayacaktır. Verilen hizmet için doğrudan bir eşleşme söz konusuyken, kitleye ulaşmanın en iyi yolu da içerikten geçiyor. Bu yüzden, bu tarz bir içerik herhangi bir içerik pazarlama planına mutlaka dahil edilmelidir.

Bu yöntem, yalnızca bir muhasebe şirketi için değil, herhangi bir işletme için kullanılabilir. Siz de mevcut potansiyel ve mevcut müşterilerinizin size sorduğu soruların bir listesini yaparak başlayın. Ardından, bu soruları soran kitleyi belirleyin hizmetinize ihtiyaç duyan kişilere erişin. 

Unutmayın, işiniz aslında sadece size ihtiyacı olmayan kişiler için "sıkıcı". Biri için bir sorunu çözdüğünüz ve yararlı bilgiler sağladığınız sürece sıkıcı olmazsınız. Yardımınıza ihtiyaç duyan insanlar için içerik üreterek işletmenizi değerli ve ilginç bulan bir kitleyi hızla keşfedebilirsiniz.

 

2- İşletmenizin eğlenceli, benzersiz veya ilham verici yönlerini bulun

 

İşletmeniz muhtemelen sandığınızdan çok daha ilginç yönlere sahiptir. Her işletmenin eğlenceli, benzersiz veya ilham verici bir yanı vardır ve ancak bunları keşfettiğinizde içerik pazarlama faaliyetlerinizden bir sonuç alabilirsiniz. 

The New York Times Customer Insight Group'tan elde edilen verilere göre, insanlar şu sebeplerle içerik paylaşıyor:

  • %49'u başkalarını bilgilendirmek veya eğlendirmek için 
  • %68'i kendini arkadaş ve akranlarına tanıtmak için
  • %78'i ilişkileri geliştirmek ve güçlendirmek için 
  • %69'u dünyaya daha fazla dahil olmak için
  • %84'ü önemsedikleri amaç veya sorunları desteklemek için

 

Peki ya siz önemli bir amaç veya hareketi destekliyor musunuz? Öyleyse, onu içerik pazarlamanızın odak noktalarından biri haline getirin. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluşa veya hayır kurumuna dahil olmak, "sıkıcı" bir işletmeyi bu amaçlara hizmet eden bir araç olarak öne çıkarabilir. En basit işletmeler bile sosyal fayda için içerik pazarlamasının gücünden yararlanabilir.

İşletmenizi geniş bir kitleyle ilişkilendirilebilir hale getirmenin en kolay yollarından biri, insanlara nasıl yardım ettiğinizi anlatmaktır. İşletmeniz sorunları çözen bir hizmet sağlıyorsa, belirli bir müşteriye nasıl yardımcı olduğunuzu açıklayan bir vaka çalışması yayınlayabilirsiniz. Önemli olan, işletmenizin eğlenceli, benzersiz veya ilham verici birkaç yönüne odaklanmaktır. 

Örneğin Red Bull, kafeinli enerji içecekleri satıyor. İçerik pazarlamasında ekstrem sporlar, risk alma ve macera yoluyla insanların enerjilerine hitap eden benzersiz yöntemlere odaklandığı için dikkat çekiyor. Ya da Nike, ayakkabı ve spor giyim üretiyor. Müşterilerin ürünlerini mükemmelliğe ulaşmak ve insan başarısının sınırlarını zorlamak için nasıl kullandıklarına odaklanarak pazarlama kampanyalarında öne çıkıyor. 

Dolayısıyla ne kadar sıkıcı görünürse görünsün her işletmenin, içerik pazarlamasına uygun, benzersiz, dikkat çekici ve ilham verici bir tarafı vardır. Sizinkini keşfettikten sonra, onu içerik pazarlama faaliyetlerinizin odağına yerleştirerek sonuçlarda ölçülebilir bir iyileşmeyi kısa süre içinde fark edebilirsiniz.

 

3- İşletmenizi online araçları kullanarak pazarlayın

 

Birçok kişi içerik pazarlamasının sadece yazılı içerik aracılığıyla yapıldığını düşünüyor. İçerik genellikle makaleler, blog yazıları ve infografiklerle ilişkilendirildiği için bu oldukça yaygın bir yanılgı. Aslında içerik pazarlaması, yazılı metinden çok daha fazlasını içeriyor. Örneğin içerik kampanyanızı müşterilerinizin paylaştığı faydalı YouTube videoları üzerine kurabilir ya da hedef kitlenize belirli bir konuda rehberlik eden etkileşimli web siteleri etrafında oluşturabilirsiniz.

İçerik yoluyla "sıkıcı" işinizi pazarlamanın en iyi yollarından biriyse, hedef kitlenize değer katan yararlı araçlar oluşturmaktır. Daha önce kullandığımız muhasebe şirketi örneğine dönelim. Bu tarz işletmelerin aldığı soruların çoğu borç ve finansla ilgilidir ki bunlar online araçların kullanımı açısından çok uygun konular.

Bu durumda belirli bir borcun belirli bir faiz oranında ödenmesinin ne kadar süreceği hakkında bir makale yazmak yerine bu muhasebe şirketi; işletme kredileri, kredi kartı borcu ve diğer formlar için geri ödeme sürelerini hesaplayan bir online hesap makinesi oluşturabilir ya da ödünç alabilir. Kullanıcının ya da şirket gelirine dayalı olarak gelir, kurum ve diğer vergi tahminlerini sunan bir vergi hesaplama aracı veya bir şirketin bir sonraki KDV iadesi için yaklaşık olarak ne kadar borcu olduğunu hesaplayan bir KDV hesaplayıcısı oluşturabilir.

Online araçlar, müşterilerin sorunlarına hitap eden işletmeler için önemli içerik pazarlaması varlıklarıdır ve kullanıcı girdisine dayalı değerli bilgiler sundukları için ideal paylaşımlardır. Ayrıca, bu hizmete ihtiyaç duyan belirli bir kullanıcı türünü çekerek potansiyel müşteri elde edilmesine de yardımcı olurlar.

Bu yöntemin uygulamadaki bir örneği MoneySavingExpert’in mortgage hesaplayıcısıdır. Bu araç, kullanıcılara ipoteklerinin yaklaşık süresini ve aylık maliyetini verir. Birçok bankanın araba kredileri ve diğer finansal hizmetler için standart olarak benzer hesaplayıcıları vardır.

Mortgage Hesaplayıcısı

 

Etkili herhangi bir içeriğin amacı, soruları yanıtlamak ve sorunları çözmek olmalı. İşletmeniz belirli bir soruna cevap verme üzerine kuruluysa, içerik pazarlaması aktivitelerinizin bir parçası olarak online araç ve kaynakları kullanmayı düşünün. Zira bununla birlikte yalnızca ilgi çekmekle kalmayacak, aynı zamanda online araçlarınızı Google Araması aracılığıyla bulan kullanıcılardan potansiyel müşteriler oluşturacaksınız.

 

"Sıkıcı" işletmenizi içerik yoluyla nasıl pazarlayabilirsiniz?

 

İşletmeniz ne kadar sıkıcı görünürse görünsün, aslında dışarıda sizin hakkınızda daha fazla şey öğrenmeye hevesli insanlar var. Onlara ulaşmanın yolu da içerik pazarlamasından geçiyor.

Doğru kitleye odaklanarak, doğru mesajı ileterek ve doğru içerik türünü yayınlayarak işletmenizi ilginç hale getirebilir ve elde ettiğiniz etkileşim sayesinde potansiyel müşteriler kazanabilirsiniz. Bu yazıda odaklandığımız yöntemleri deneyerek işletmenizin düşündüğünüzden çok daha ilginç olduğunu kısa süre içinde keşfedeceksiniz.

İster yeni başlayan, ister işletme sahibi, ister pazarlama profesyoneli olun; eğer pazarlama faaliyetlerinizde bir adım öne çıkmak istiyor ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız DMI’ın dijital pazarlama kurslarına bir göz atın. 

 

Orijinal Makale için tıklayın.