NBT'DEN HABERLER, BÜYÜME ODAKLI DÖNÜŞÜM

Liderlik Becerileriniz Dijital Dönüşüm İçin Yeterli Mi?

Icon
Habibe Cikilioglu
28/07/2021
               

Dijital araçların hayatımızı birçok açıdan kolaylaştırdığına şüphe yok. Özellikle COVID-19 kriziyle karşı karşıya olduğumuz bu dönemde, hem günlük hayatımızın hem de işlerimizin devamı için dijital dünyaya gerçek anlamda bağlanmış durumdayız. 

Aslında kriz dönemi öncesinde de hızlı bir dönüşüm içerisindeydik. Ancak bugün geldiğimiz noktada artık gelecek tasavvurlarımızdaki yenilikleri günlük hayatımıza kolaylıkla dahil ediyor, neredeyse gün aşırı bir hızla değişime adapte oluyoruz.

Bu noktada gözden kaçabilecek bir durum ise adaptasyonun sadece pratik becerilerle sınırlı olmadığı, aynı zamanda bireysel ve toplumsal bir dönüşümü de talep ettiği. Zira uzaktan çalışma biçimleri, yapay zeka, büyük veri ve sürekli gelişen dijital kanallar iş hayatımıza süratle dahil olurken liderlerden beklentilerimiz de aynı hızla değişiyor. Buna karşılık geleceğin çalışma biçimlerini belirleyecek kişiler, bugünün liderleri.

Fakat MIT ile Harvard Business Review’ın 131 ülke ve 27 sektörden 1.000'den fazla CEO ile gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçları, liderlik becerilerinin henüz dijital dönüşüm için yeterli olmadığını ortaya koyuyor:

Yöneticilerin %90'ının işletmelerinin dijital iş modelleri tarafından bozulduğuna veya yeniden oluşturulduğuna inanırken %70'i uyum sağlamak için doğru becerilere, lidere veya operasyon yapısına sahip olmadıklarına inanıyor.

Peki ya sizin liderlik becerileriniz dijital dönüşümün gerekliliklerini karşılıyor mu? Dijital lider olmak için neler yapabilirsiniz? 

İlk önce “dijital lideri” birlikte tanıyalım.

 

Dijital Liderlik Ne Anlama Geliyor? 

 

Dijital lideri, en genel anlamıyla bir işletmeye dijital dönüşüm yolunda rehberlik eden kişi olarak tanımlayabiliriz. Bu liderler, işletmelerinin müşterilerinin ihtiyaçlarına ve sürekli değişen iş gereksinimlerine karşılık verebilmesi için teknolojiyi nasıl kullanabileceklerine odaklanırlar.

 

 

Ama onları diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri, dijital dönüşümü bütünsel olarak algılayabilmeleri:

IESE Businees School’dan Prof. Zamor'a göre "dijital liderlerin yeni teknolojilerin yarattığı davranışsal, ekonomik, sosyal değişimleri anlamaları gerekiyor. Buna mobil ve sosyal ağlar ya da bulut ve büyük veri de dahil.” Yine aynı kurumdan Prof. Káganer ise "Dijital liderler, bu temel değişiklikleri sektör, organizasyon ve bireysel düzeyde iş etkilerine çevirmeli,” diye ekliyor.

Bununla birlikte, Gartner’ın kısa bir süre önce yaptığı araştırmaya göre çalışanların yüksek dijital becerilere sahip olma oranı, liderleri rol model davranışlar sergileyerek dönüşüme rehberlik ettiğinde 2.6 daha fazla oluyor. Fakat, işletmelerin yalnızca %17’si bunu düzenli olarak yapan liderlere sahip.

Peki dijital lider olmak için siz neler yapabilirsiniz? Bu noktada dijital liderlere kulak verelim:

 

Dijital Lider Olmanın 8 Yolu 

 

1. Her zaman güncel ve mobil olun

Dijital liderler, her zaman bağlantılı ve "hareket halindedir". Bu noktada dijital bilgilerinizi sürekli güncel tutarak, yeni teknolojilerin hem işletmeye hem de ekibe getirdiği fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

 

2. Gerçek zamanlı geri bildirim sağlayın

Dijital liderliğe bir adım daha yaklaşabilmek için yeni nesil çalışanlarınıza uyum sağlayın. 

Dijital liderler, dijital dünyanın yerlisi çalışanlarının yeni teknolojiler ve sosyal ağlar aracılığıyla sosyalleşip etkileşim kurduklarını anladıkları için ekipleriyle etkileşim kurarken sosyal ve mobil platformları kullanır; onlara gerçek zamanlı etkileşim, geri bildirim ve koçluk sağlarlar.

 

3. Ağ kurmaya odaklanın

Dijital liderliğe giden yollardan biri de yetkinlik alanının içinde ve ötesinde hızla bir network geliştirebilmek, silolar arasında ve işlevler arası ekipler içinde başarılı bir şekilde çalışabilmekten geçiyor. 

Bu noktada farklı departmanlarla kuracağınız iletişimin yanı sıra sizin çalışmalarınızı destekleyecek iş ortaklığı seçeneklerine devamlı açık olmanız büyük önem taşıyor. Zira bu, onların network’ünden de faydalanarak servis ve ürünlerinizi destekleyecek daha geniş bir ağa sahip olmanızı sağlar. 

 

4. Bütünlük, açıklık ve şeffaflık sunun

 

“Yeni nesil çalışanlar artık yönetim değil, mentorluk istiyorlar. Kıdemli olana kadar sekiz cam tavandan geçmek istemiyorlar.”

Alistair Crane - Hero CEO’su

 

Dijital lider, bir bilgi paylaşımı kültürü yaratmanın önemini anlar ve ilgili içeriği ve hikayeleri ekiple sürekli olarak paylaşır. 

Daha dijital ve şeffaf bir dünyada kurumsal itibarı korumanın anahtarı haline gelen açıklık, dürüstlük gibi değerlerle ekiplerine rol model olurlar.

 

5. Bireysel bağlılık yaratın

Bugün başarının anahtarı dijital becerilere sahip çalışanlardayken, organizasyonel hiyerarşilerin yataylaştığına ve sınırların giderek bulanıklaştığına şahit oluyoruz. 

Bu noktada liderlerin, çalışanların bireysel gereksinimlerini ve çıkarlarını göz önünde bulundurarak ve bunlara uyum sağlayarak bireysel bağlılık yaratması gerekir. Zira ancak bunun sonucunda kendi kendini yöneten, güçlendirilmiş ve çevik bir işgücü oluşturabilirsiniz.

 

6. Veriye dayalı karar vermeyi teşvik edin

Dijital lider, veriye dayalı içgörülere dayalı olarak stratejik konularda bilinçli kararlar verme yeteneğine sahiptir. Siz de işletmenizde veri odaklı bir karar verme yapısı kurarak dijital dünyada rekabet avantajı kazanabilirsiniz. 

 

7. Esnek, uyarlanabilir ve işbirlikçi olun

Dijital liderlerin en önemli özelliklerinden biri de kuşaklar arası, işlevler arası ve organizasyonlar arası olmalarıdır. 

Siz de bunun için her zaman esnek, uyarlanabilir ve işbirliğine açık olarak stratejik düşünme, öngörü ve uyum sağlama yeteneği edebilir; kriz durumlarına adapte olup sürekli başarıyı yakalayabilirsiniz.  

 

8. Ekiplerinizin dijital becerilerini destekleyin

Dijital lider, derin işlevsel uzmanlığa ve farklı becerilere sahip, esnek ve dinamik, yüksek performanslı bir ekip oluşturan çeşitli yetenek grubunu işe alır ve geliştirir.  Zira doğru ekibi kurmak ve onların dijital becerilerini sürekli eğitimle geliştirmek, işletmesinde dijital dönüşüme yön verecek bir liderin yapması gereken şeylerden en önemlisi.

 

Her zaman bir adım önde olun

 

NBT Growth Academy olarak Büyüme Odaklı Pazarlama (Growth Marketing) ve Dijital Pazarlama eğitimleriyle işletmelerin dijital dönüşümlerini ve çalışanların kariyerlerini destekliyoruz. Siz de dijital lider olarak bir adım öne geçmek ve geleceğe her zaman hazır olmak için NBT Growth Academy eğitimlerini inceleyebilir, daha detaylı bilgi almak için info@nbtdigital.com adresine mail atabilirsiniz.

 

 

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.