SOSYAL MEDYA, DİJİTAL PAZARLAMA

Yeni Nesil Dijital Pazarlama Youtuber’ları

Icon
Efe Egilmez
04/08/2021
               

Youtuberlar ile hayata geçirilen dijital pazarlama ve büyüme odaklı pazarlama (growth marketing) faaliyetleri, özellikle B2C markalar için giderek daha da çekici bir hale geliyor. Dünya çapında iki milyardan fazla kullanıcısı olan ve en çok ziyaret edilen ikinci web sitesi olan YouTube’da içerik üreten kişiler, yani YouTuber’lar markaların dijital pazarlama stratejilerinin bir parçası haline çoktan geldiler bile.

Bununla paralel olarak dijital pazarlama YouTuber’larının sayısında da gözle görülür bir artış var. Ancak YouTube’daki bir dizi içeriğin arasından ihtiyaçlarınıza en uygun olanları bulmak kimi zaman oldukça zor olabiliyor.

Biz de bu nedenle dijital pazarlama konusunda içgörüler sunan  en iyi 5 dijital pazarlama YouTuber’ını ve kanalınızı büyütmek için başvurabileceğiniz ipuçlarını sizler için derledik.

 

En İyi 5 Dijital Pazarlama Youtuber’ı

 

Neil Patel

Aynı zamanda NP Digital’ın da kurucusu olan Neil Patel’ın YouTube’da 1 milyona yakın abonesi var. Patel, dijital pazarlama konusunda veri odaklı ve yenilikçi ipuçlarıyla SEO optimizasyonundan içerik pazarlamasına, anahtar kelime kullanımından e-ticarete bir dizi konuda ilham verici videolar üretiyor.

 

GaryVee

VaynerX’in Yönetim Kurulu Başkanı ve VaynerMedia’nın CEO’su olan Gary Vaynerchuck aksiyon alıcı içgörüler ve tecrübeye dayanan ipuçları sunan bir girişimci. YouTube kanalında 2 milyonu aşkın abonesi olan Vaynerchuck yalnızca birbirinden farklı konularda uzman görüşleri sunan içerikler üretmiyor, canlı Q&A etkinlikleri de yapıyor.

 

Kimberly Ann Jimenez

The Business Lounge’un kurucusu olan Kimberly Ann Jimenez, online pazarlama alanında uzmanlaşmış bir girişimci. Verimlilik, içerik pazarlaması ve satış stratejileri konusunda ilham verici öneriler sunan kanalı 40.000 küsur aboneye sahip.

 

Pat Flynn

Smart Passive Income isimli içerik danışmanlığı sitesinin kurucusu Pat Flynn, 2008 ekonomik kriziyle beraber işini bırakmak zorunda kalıyor ve kendisine daha fazla vakit ayırabileceği bir alan olarak gördüğü için online pazarlama ilgisini çekiyor. SEO, blogging, içerik pazarlaması gibi dijital pazarlamanın ve büyüme odaklı pazarlamanın (growth marketing) olmazsa olmazları hakkında ürettiği öğretici videolar, başlangıç seviyesindeki girişimciler için oldukça faydalı.

 

Brian Dean-Backlinko

Backlinko isimli web sitesini kuran ve SEO, özgün içerik üretimi gibi bir dizi başlıkta içgörüler sunan Dean, daha önce beş adet başarısız girişime sahip biri olarak abonelerine dijital pazarlama konusundaki deneyimlerini de aktarıyor.

 

Youtube Kanalınızı Büyütmek İçin İpuçları

 

Anahtar Kelime ve Konu Seçiminize Önem Verin

SEO pratiklerini uygulamadan youtube platformunda istediğiniz başarıyı elde etmeniz imkansızdır. Eğer izleyici sayınızı artırmak ve trafik yaratmak istiyorsanız tek bir anahtar kelime ve hatta konu etrafında şekillenen videolar üretin.

Bu, ele alacağınızı konuyu daha bilgilendirici, rafine ve eğlendirici hale getirecektir. Anahtar Kelime seçiminiz ise arama esnasında YouTube’un sizin içeriğinizi ön plana çıkartmasını sağlar. İçeriğinizi üretmeden önce aynı konu hakkında üretilen diğer içeriklere bakmayı ve başlığınızı optimize etmeyi unutmayın.

Son olarak tüm rivayetlere rağmen en başarılı YouTube videolarının 5 dakikadan az uzunlukta olduğunu aklınızdan çıkarmayın. İnsanlar daha kısa sürede bilgilenmek, eğlenmek ve benzeri nedenlerle video izliyorlar.

 

İnsanların İhtiyaçlarına Yanıt Üretin

Hangi türden içerikler üretirseniz üretin, bu içeriklerin insanların günlük yaşamında bir noktaya dokunması gerekir. Bu nedenle insanların kafasındaki soru işaretlerine nokta atışı yanıt üreten içerikler üretin. İnsanların ihtiyaçlarına karşılık verin.

Bu noktada gamer dünyasından walkthrough videolarını düşünmek son derece öğretici olacaktır. Eskiden ağırlıklı olarak insanların bir oyundaki bölümün nasıl geçildiğini anlamak için başvurduğu bu içerikler, şimdi başlı başına bir eğlenceye, oyunu oynamayan kişilerin dahi eğlenmek için izlediği videolara dönüştü. 

Ama şunu unutmamak gerekir ki “önce ihtiyaç vardı”. İnsanlık, ateşi etrafında toplanıp gitar çalmak için değil, ısınmak ve beslenmek için icat etti.

 

Kitlenizle Etkileşim Kurun

Eğer yalnızca videolar paylaşıyor ve insanların yorum yapmasını, tartışmaya girmesini teşvik etmiyorsanız yanlış bir strateji izliyorsunuz demektir. Üstelik YouTube, kanal üzerinde harcanan zaman, izlenme süresi, beğeni sayısı ve en önemlisi yorumları önemli kriterler olarak değerlendiriyor. Aldığınız her yorumu yanıtlamaya çalışın ve kullanıcılardan içeriğinizi paylaşmalarını istemeyi ihmal etmeyin.

 

Markalaşın

Harika içerikler üretiyor olmanız kanalınızın profesyonel göründüğü anlamına gelmiyor. Eğer ziyaretçilerinizin YouTube kanalınızı ciddiye almalarını ve abone olmalarını istiyorsanız profesyonel bir görüntü çizmelisiniz. Marka haline gelmek, kullanıcıların içeriklerinizi daha kolay anımsamasını da sağlayacaktır.

Doritos’un “Logo Yok, Marka Yok! Cesaretse Dibine Kadar!” reklamı belki de bunun en çarpıcı örneği. Tamamen imzasız olan bu reklam, markalaşmanın önemini gözler önüne seriyor.

 

Thumbnail (Önizleme resmi) Oluşturun

Her ne kadar önemsiz bir mesele gibi gözükse de, kullanıcıların dikkatini çekebilecek bir başlığın yanı sıra önizleme görseli kullanmanız da YouTube’da ön plana çıkmanızı sağlayacaktır. Önizleme resminin tıklanma oranları (CTR) daha fazladır. Tıklanma oranınızı artırmanız için önizleme resminde bazı noktaları vurgulamanız, büyük metinler kullanmanız, beklenmedik görseller tercih etmeniz sonuç alıcı bir taktik olacaktır.

 

 

Paylaşım Sıklığınızı Artırın

Eğer kitlenizi genişletmek istiyorsanız haftada en az 1 kez paylaşım yapmalısınız. Emin olun bunun için çok büyük prodüksiyonlara ihtiyacınız yok. Akıllı telefonlarınız ve editlemeyi oldukça kolaylaştıran sayısız araç sayesinde haftada 1 kez paylaşım yapmanız işten bile değil. Yeter ki anlatacak bir içeriğiniz olsun.

Sıklığın yanı sıra süreklilik de önemli. Youtube yorumlarının altında bazen “Haftasonu bekledik, yeni video gelmedi” gibi yorumlar görüyor olabilirsiniz. Ne kadar da izlediği diziyi takip eden insanların tepkilerini çağrıştırıyor değil mi? İçeriklerinizi haftanın belli günlerinde, belli saatlerde paylaşın.

 

Videolarınıza Kart Ekleyin

YouTube’un ziyaretçilerin sayfa üzerinde daha uzun süre kaldığı kanalları ödüllendirdiğinden yukarıda bahsetmiştik. Bunun anlamı insanların içeriklerinizle gerçekten etkileşim içine girdiği anlamına geliyor. Kullanıcıların videolarınızda ne kadar uzun kaldığını YouTube analitik ile ölçebilirsiniz. 

YouTube kartları ekleyerek, insanlar videolarınızı izlerken onlara kanalınızdan farklı videolar önerebilir, böylelikle kanalınızın performansını artırabilirsiniz.

 

Eğer yeni nesil bir dijital youtuber olmak konusunda bir adım öne çıkmak istiyor ve kendinizi bu alanda geliştirmek istiyorsanız DMI’ın sosyal medya kursuna bir göz atın.

 

İlgili İçerikler
E-Bültene abone olun
Büyüme odaklı pazarlama ipuçları ve haberleriyle hep güncel kalın.