KARİYER, DİJİTAL PAZARLAMA

2022’de İhtiyacınız Olan Dijital Pazarlama Yetenekleri

Icon
Hazal Kaynak
19/04/2022
               

2022’de Hayalinizdeki İşi Bulmanızı Sağlayacak Dijital Pazarlama Yetenekleri

 

Dijital dönüşümün hızla yükselmesiyle birlikte, tüketiciler araştırma yapmak, satın almak ve farklı hizmet ve ürünleri karşılaştırmak için online kanallara yönelmeye başladı. Bu durum, markaların dijital pazarlama yetenekleri olan, dönüşüme ayak uydurabilecek pazarlamacılara ihtiyaç duymasına neden oldu

Dolayısıyla, tüm şirketler onları rekabette öne çıkarabilecek ve gelirlerini artırmak için müşteri yolculuğunu iyileştirmeye yönelik stratejiler geliştirebilecek dijital yetenekler aramaya başladı.

Peki, bu durum 2022 yılında dijital pazarlama alanında kariyer sahibi olan ya da olmak isteyen kişiler için ne anlama geliyor? İş piyasaları bu dijital dönüşümden nasıl etkileniyor? Gelin, bu yılki en önemli dijital pazarlama yetenekleri ve iş trendlerine bakalım;

 

1. Hibrit ve Uzaktan Çalışma: Esneklik Önem Kazandı

 

Koronavirüs salgınının, birçok alanda olduğu gibi çalışma hayatında da değişikliklere neden olduğunu hepimiz biliyoruz. Çalışanların artık seyahat edememesi veya ofislerde çalışmayı tercih etmemesi nedeniyle evden çalışmak bir yaşam biçimi haline geldi. Bu değişimler, çalışanların iş ve yaşam dengelerini sorgulamasına da neden oldu. Hatta, bazıları için bu durum kariyer değişikliği ya da daha esnek bir role geçiş ile sonuçlandı.

Bu yüzden, dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan ya da çalışmak isteyen kişiler için 2022’nin fırsatlarla dolu bir yıl olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Dijital pazarlama yeteneklerine artan talep pazarlamacılara serbest, hibrit ya da uzaktan çalışma gibi farklı çalışma seçenekleri sağladı. Böylece, dijital pazarlama ortamında çalışanlar için dijital yeteneklerin önem kazandığı, esnek ve hibrit bir çalışma hayatı ortaya çıktı. 

Dijital Pazarlama Enstitüsü (DMI) İK Direktörü Orla Stack de, 2022'de kontrolün çalışanlara geçtiğini vurguluyor. Stack’e göre “Mevcut dinamikler çalışanların ve işverenlerin piyasayı nasıl gördüğünü etkilerken aynı zamanda hibrit ve esnek çalışmanın yükselen bir trend olmasına da neden oldu.’’  

Buna ek olarak, günümüzde çalışanlar için önemli olan tek şey maaş ve ek primler değil.  Stack, iş arayan adayların maaş ve primlere ek olarak esneklik ve kariyer fırsatlarına da önem verdiğini, bu durumun işverenler için zorlu bir seneye neden olacağını belirtiyor. 

Tüm bunlar dijital pazarlamaya olan bakış açınızı etkiliyor olabilir. Dijital pazarlama kariyerinizde hangi hedeflere ulaşmak ve ne yapmak istediğinizi belirlemek tamamen sizin elinizde. Dijital pazarlama eğitimleri ve sertifikaları ile dijital pazarlama yeteneklerini geliştirebilir, esnek ve hibrit bir çalışma ortamında istediğiniz gibi çalışabilirsiniz. 

 

2. Dijital Pazarlama Yetenekleri Yükselişte

 

Dijital yeteneklerin gittikçe önem kazandığı bir süredir konuşulan konulardan. Bu durum, 2022 yılında da değişmiyor. Hatta, artık dijital yeteneklere sahip olmak sadece pazarlama sektöründe değil, tüm sektörlerde avantaj sağlıyor. Son yıllarda şirketler, dijital dönüşüme uyum sağlayabilecek, dijital kanalları yetkin bir şekilde kullanan ve müşterileri pazarlama sürecine entegre edebilecek dijital pazarlama uzmanları arıyor. 

Dijital Pazarlama Enstitüsü (DMI)’nün yayınladığı güncel rapora göre; pazarlamacılarda en çok aranan özellikler; yaratıcılık, analitik düşünme, pazarlama bilgisi, teknoloji ve değişime yatkınlık.

Bu özelliklere ek olarak şirketler adayların sosyal medya, analitik, web sitesi optimizasyonu ve içerik pazarlaması gibi sağlam ve uygulanabilir pazarlama yeteneklerine sahip olmasını istiyor.

İşin ilginç kısmı, normalde bir pazarlama uzmanının bu özelliklerle ilişkilendirilmiyor olması. Aslında bu rapor bize 2022 yılında pazarlamacıların rolünün ve çalışma alanlarının daha da genişlediğini gösteriyor. 

 

Tüm bu yeteneklerin bir adayda bulunması zor olduğundan, küçük ya da büyük ölçekli tüm şirketler dijital yetenekleri gelişmiş pazarlamacılar bulmak için birbirleriyle yarışıyor. Benzer bir şekilde, pazarlama sektöründe çalışanlar da şirketlerin arayışının yoğun olduğu pozisyonlar için bir rekabet içerisinde. Yani, dijital yeteneklerin önem kazanması hem işveren hem de çalışanlar açısından rekabetçi bir ortam anlamına geliyor.

Dijital Pazarlama Enstitüsü (DMI) İK Direktörü Orla Stack’e göre; günümüzde iş piyasası adayların kontrolünde, ancak en çok istenen işler için her zaman büyük bir yarış var. Peki, hayalinizdeki işe girebilmek için ne yapabilirsiniz?

Stack bu sorunun cevabını şu şekilde veriyor; “Arkanıza yaslanıp kariyerinizin nereye gittiğini düşünmeniz gerekiyor. Dijital dünya her geçen gün biraz daha büyüyor. Bu nedenle, mevcut yeteneklerinizi değerlendirmeli, sektördeki taleplere göre bu yeteneklerinizi geliştirmelisiniz’’ 

 

3. Serbest Çalışmak Hayal Değil: Gezgin Bir Pazarlamacı Olabilirsiniz

 

Kısa vadeli sözleşmelere dayalı ya da serbest çalışan kişilerin artması, kısa sürede önemli bir işgücü piyasası yarattı. Bu nedenle, 2022’de serbest çalışmak ve iyi bir kazanç elde etmek imkansız değil. 

Upwork’ün 2021 yılında yaptığı “Freelance Forward’’ anketine göre serbest çalışanların ABD ekonomisindeki payı önceki yıla göre 100 milyon dolar arttı. Yine, Upwork’ün yapmış olduğu başka bir çalışmaya göre, Amerika Birleşik Devletindeki pazarlama uzmanlarının yüzde 20’si tam zamanlı çalışmayı bırakıp, serbest çalışmaya geçmeyi düşünüyor. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu bu kararın temel nedeninin uzaktan ve esnek çalışma fırsatı olduğunu belirtiyor. 

 

kaynak: upwork

 

Aynı raporda, ofise gitmeme, daha esnek bir program ve artan kişisel zaman gibi insanların serbest çalışan olmak hakkında neler düşündüğünü de bulmak mümkün. Rapor sonuçları daha önce de belirttiğimiz gibi esneklik ve iş-yaşam dengesinin maaş avantajları kadar önem kazandığını doğrular nitelikte. 

Serbest çalışan sayısındaki artış, bu kişileri destekleyen şirketlerin ortaya çıkmasına neden oldu. DMI Pazarlama Direktörü Mischa McInerney’e göre Patreon, Substack ve Lili gibi şirketler, serbest çalışanların kredi risklerini geleneksel bankalardan farklı bir şekilde hesaplayarak kredi imkanları sağlıyor.

Yetenekli dijital pazarlamacılar için başka bir seçenek de gezerek çalışmak. Gezerek çalışan dijital pazarlamacılar, çalışırken aynı zamanda farklı yerlere gidip gelebiliyor. Bir çok gezgin pazarlamacı, gezerek kazandıkları paranın geleneksel 9-5 çalışmadan daha fazla olduğunu belirtiyor. Eğer talep görecek dijital yeteneklere sahipseniz ve yaşam şeklinizi değiştirmek istiyorsanız gezerek çalışmak size uygun olabilir. 

 

4. Dijital Pazarlama Yeteneklerinizi Geliştirin 

 

Tüm şirketler dijital alanda büyümek ve başarılı olmak için güncel dijital yetenek ve becerilere sahip, değişim ve dönüşüme uygun pazarlamacılara ihtiyaç duyar. Bu nedenle, dijital pazarlama yetenekleri gelişmiş, yetkin pazarlamacılar için birçok fırsat söz konusu

DMI CEO’su Ken Fitzpatrick’e göre en çok talep gören pazarlama işlerinin hepsi dijital pazarlama yetenekleri ve becerilerine dayalı. Bu demek oluyor ki iyi bir dijital pazarlama uzmanı olmak ve birçok fırsata sahip olmak için sadece yeniliklerden haberdar olmak yeterli değil. Aynı zamanda dijital pazarlamanın her alanına da hakim olmanız gerekli.

İster dijital pazarlama kariyerinize yeni başlıyor olun, ister deneyimli bir dijital pazarlamacı olun, becerilerinizi güncel tutmak için bu ipuçlarını kullanabilirsiniz:

  1. Sosyal medya ya da arama motoru pazarlaması gibi ilgilendiğiniz pazarlama alanlarındaki influencerları araştırın.
  2. DMI blog ve DMI podcast gibi dijital pazarlama alanında uzman blog ve podcastlere abone olarak son gelişme ve trendlere hakim olun.
  3. Yeteneklerinize göre belirlediğiniz detaylı ya da kısa bir dijital pazarlama kursuna kayıt olun. 
  4. Eğer çalışıyorsanız, kurum içi eğitimler hakkında bilgi alın ya da dijital pazarlama eğitimleri için kullanabileceğiniz bir eğitim fonu olup olmadığını sorun.
  5. İnsanlarla tanışmak ve profesyonel ağınızı genişletmek için LinkedIn profilinizi güncelleyin ve öne çıkan pazarlama profesyonellerini takip edin. 

Yeni beceriler öğrenmek veya güncel kalmak, zaman ve çaba gerektirebilir. Ancak hayalinizdeki işi bulduğunuzda veya aradığınız terfiyi aldığınızda buna değecektir.

Nereden başlayacağınızı merak ediyorsanız, Avocado Social Sosyal Medya Danışmanı Alison Battisby'nin size bir tavsiyesi var: "Birçok pazarlamacı, sosyal medya ROI, sosyal medya reklamcılığı ve içerik oluşturma gibi konularda kendini geliştirmek istiyor. Bunlar, pazarlamacıların kendilerini geliştirmesi gereken üç alan ve aynı zamanda dijital pazarlamada talebin olduğu yer de burası."

 

2022 Yılının Dijital İş Trendleri: Esneklik Kalıcı Oluyor & Dijital Yetenekler Hayat Kurtarıyor 

 

Pazarlama ortamının değişme hızı, gelişen dijital teknolojilere, tüketici davranışlarına ve büyük ya da küçük markaların dijital pazarlama gereksinimlerine göre değişiyor. 

Başarılı bir dijital pazarlamacı olmak için birçok farklı seçenek ve yol var. 2022’de dijital pazarlama kariyeriniz için bir sonraki adımı belirlemenin en iyi yolu, hedeflerinizi belirlemek ve bu hedeflere göre kendinizi geliştirmek. 

Serbest çalışmak mı yoksa çalışırken gezmek mi sizin için daha ilgi çekici? Yönetici olmak istiyor musunuz? Ya da pazarlama kariyeriniz için yeteneklerinizi mi geliştirmek istiyorsunuz? Hedefiniz ne olursa olsun, yetenekli dijital pazarlamacılar için gelecek parlak

 

Doğru Dijital Pazarlama Sertifikasyonu ile Dijital Pazarlama Uzmanı Olun 

 

En yeni dijital pazarlama platformlarını, trendleri ve teknolojileri anlayarak 2022'de kariyerinizi dönüştürün. DMI'ın Dijital Pazarlama Sertifikasyonu ile SEO, analitik, sosyal medya pazarlaması, ücretli arama, dijital strateji ve çok daha fazlasında deneyim kazanacaksınız. Hayalinizdeki kariyere sahip olmak için bugün başlayın!